5 mitów dotyczących zajścia w ciążę - czy je znasz?

5 mitów dotyczących zajścia w ciążę - czy je znasz?

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Na świecie istnieje mnóstwo opowieści i zabobonów dotyczących kwestii zajścia w ciążę. Poniżej przedstawimy 5 mitów, które są najczęściej spotykane.

W obecnych czasach mamy nieograniczony dostęp do Internetu i platform społecznościowych, w których możemy znaleźć całą masę badań naukowych i opinii różnych ekspertów. Mimo to niektórzy ludzie, choć znają fakty to i tak na wszelki wypadek “odpukają w niemalowane”, byleby nie zapeszyć.

Przeczytaj poniższe 5 mitów i sprawdź czy sama zaliczasz się do racjonalistów czy też może do przesądnych.

5 mitów dotyczących zajścia w ciążę

Mit 1

Będziesz miała większe szanse zajścia w ciążę, jeśli tuż po stosunku położysz się na plecach z nogami uniesionymi w górę i z uniesioną miednicą. W tej pozycji należy zostać przez dłuższą chwilę. Dzięki temu plemnikom będzie łatwiej dopłynąć do jajeczka i tym samym jest większe prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Mit 1 – obalamy!

Plemniki poruszają się samoistnie i nie potrzebują Twojej pomocy. Przy każdym wytrysku nasienia plemniki od razu ruszają w wyścig do jajeczka. Ich jedynym celem jest je zapłodnić. Grawitacja ani nie przyśpiesza ani nie spowalnia ich prędkości.

Możesz leżeć na brzuchu, wisieć do góry nogami czy robić co Ci się rzewnie podoba, bo dla plemników nie ma to najmniejszego znaczenia. Jeśli wewnątrz istnieją właściwe warunki do zapłodnienia jeden z plemników na pewno dotrze do jajeczka i je zapłodni.

Mit 2

Na podstawie daty, w której doszło do zapłodnienia można określić czy dziecko będzie chłopcem czy dziewczynką. Płeć dziecka można również określić na podstawie wyglądu brzucha: czy rośnie bardziej w jedną lub w drugą stronę.

Zapłodnienie to stworzenie życia, radości i niewyobrażalnych uczuć. Odbywa się ono w cichości, niezauważenie, a oczekującym przyszłym rodzicom nie daje żadnych znaków czy już się stało czy jeszcze nie; do czasu oczywiście aż dziecko samo da znać o sobie.

Również kierunek wskazany przez upuszczone nożyczki czy nóż może powiedzieć jaka będzie płeć. A czasem wystarczy spojrzeć na twarz kobiety ciężarnej, czy ma jakieś np. plamki na twarzy czy nie – i już sam jej wygląd powie nam czy nosi pod sercem chłopca czy dziewczynkę. Te sposoby nigdy nie zawodzą.

Mit 2 – obalamy!

5 mitów dotyczących zajścia w ciążę
Dzień, miesiąc, rok, czy stulecie, w którym doszło do zapłodnienia nie powiedzą nam nigdy czy dziecko będzie chłopcem czy dziewczynką. Również wygląd Twojego brzucha nie ma znaczenia. Nieistotny jest też kierunek, który wskazują nożyczki, a nawet to czy Cię swędzi nos, czy masz plamy na twarzy, czy wyglądasz piękniej lub mniej pięknie niż przed ciążą.

Jeśli chcesz poznać płeć dziecka musisz po prostu zrobić badanie USG i dopiero wtedy się dowiesz. Płeć Twojego dziecka zależy tylko i wyłącznie od pary chromosomów: chromosomy XX są odpowiedzialne za stworzenie dziewczynki, a chromosomy XY za stworzenie chłopca.

Mit 3

Będąc w ciąży musisz jeść za dwoje, w końcu masz w sobie drugiego człowieka.

Mit 3 – obalamy!

To nieprawda, że w czasie ciąży musisz jeść za dwoje. Nadmierne jedzenie może wręcz zaszkodzić nie tylko Tobie, ale i dziecku. Zbyt duży przyrost wagi może spowodować komplikacje ciążowe takie jak cukrzyca ciężarnych czy preeklampsja.

W czasie ciąży musisz szczególnie dbać o swoją dietę. Powinnaś jeść maksymalnie zdrowe jedzenie, aby zaspokoić zapotrzebowanie Twojego organizmu, ale i zapotrzebowanie dziecka na składniki odżywcze.

Minerały, węglowodany, tłuszcze, witaminy i błonnik – wszystko to musi znajdować się w Twojej diecie, ale w odpowiednich ilościach. Zwiększ ilość spożywanych owoców i warzyw, pij dużo wody i w ciągu dnia jedz częściej, a mniejsze porcje, aby uniknąć uczucia przejedzenia.

Mit 4

Podczas “pierwszego razu” nie można zajść w ciążę.

Mit 4 – obalamy!

5 mitów dotyczących zapłodnienia
W kwestiach zapłodnienia nie ma chyba nic bardziej nieprawdziwego. Jeśli tylko kobieta i jej partner seksualny są dojrzali seksualnie, płodni i dodatkowo kobiecy organizm jest właśnie w trakcie dni płodnych wówczas dojdzie do zapłodnienia niezależnie od tego czy jest to pierwszy raz dla kobiety czy też nie.

Mit 5

Im więcej uprawiasz seksu tym masz większe szanse na zajście w ciążę.

Mit 5 – obalamy ostatni z 5 mitów!

O ile płodny mężczyzna może zapłodnić kobietę niezależnie od fazy, w której znajduje się jego organizm, to jednak kobieta zajdzie w ciążę tylko w czasie swoich dni płodnych.

Zatem niezależnie ile razy uprawialiście seks, jeśli robiliście to w czasie dni niepłodnych kobiety, nie ma szansy na poczęcie dziecka.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.