Chrapanie u dzieci: przyczyny i środki zaradcze

Chrapanie u dzieci: przyczyny i środki zaradcze

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2018

Chrapanie u dzieci nie oznacza choroby. W rzeczywistości jest bardzo powszechne, niezależnie od wieku.

Częste chrapanie u dzieci może stać się powodem do niepokoju. W takich przypadkach rodzice często konsultują się z pediatrą. Lekarz może ustalić, że chrapanie Twojego dziecka jest całkowicie normalne. W każdym razie rodzice powinni być świadomi różnicy między normalnym chrapaniem a chrapaniem, które może być objawem problemów zdrowotnych.

Chrapanie najczęściej kojarzy się z osobami dorosłymi, ponieważ często jest wywołane takimi stanami jak bezdech senny lub otyłość, palenie tytoniu czy spożywanie alkoholu.

Z tego powodu wielu rodziców jest zaniepokojonych, gdy odkrywają, że ich dzieci chrapią.

Nieprawidłowe chrapanie u dzieci

Przyczyny chrapania u dzieci są zróżnicowane. W większości przypadków chrapanie jest całkowicie nieszkodliwe i tymczasowe.

Jednak w zależności od intensywności lub charakterystyki chrapania może ono być objawem poważnego problemu lub potencjalnego poważnego problemu. Najczęstsze biologiczne przyczyny chrapania u dzieci to:

Choroba

Chrapanie u dzieci - przeziębione dziecko

 • Przeziębienie. Przeziębienie prowadzi do zwiększonej produkcji śluzu. Może to zablokować drogi oddechowe i spowodować, że dzieci będą chrapać podczas snu. Oczywiście nie wszystkie dzieci z przeziębieniem będą chrapać i na odwrót – nie wszystkie chrapiące dzieci są przeziębione. Może być trudno zauważyć zależność między nienormalnym chrapaniem a przeziębieniem. Ten rodzaj chrapania zwykle charakteryzuje się chrapaniem co kilka minut.
 • Astma. Jest to stan przewlekły, którego objawami są duszność podczas wysiłku fizycznego lub intensywnego stresu. Astma powoduje również, że drogi oddechowe stają się nadaktywne i wrażliwe na warunki otoczenia. Oznacza to, że takie sytuacje, jak temperatura w pokoju, w którym dziecko śpi, mogą powodować niewielkie utrudnienia w drogach oddechowych. To prowadzi do chrapania.
 • Alergie. Roztocza, sierść zwierząt domowych, kurz lub inne zanieczyszczenia mogą stymulować mięśnie gardła i dróg oddechowych, co utrudnia sen i powoduje trudności w oddychaniu. Jest to kolejna częsta przyczyna chrapania u dzieci.
 • Otyłość. Nadwaga wpływa na szyję i gardło. Niektóre dzieci chrapią z powodu złogów tłuszczu na szyi, które poddają tę część ciała większemu naciskowi, a zatem mogą powodować chrapanie.
 • Bezdech senny. Ten stan powoduje rozluźnienie mięśni górnej części gardła, utrudniając przepływ powietrza i powodując chrapanie u dzieci i dorosłych. Jeśli przyczyną jest bezdech senny, możesz zauważyć, że Twoje dziecko zaczyna nagle chrapać. Dzieje się tak, gdy dotknięte mięśnie zamykają drogi oddechowe.

Inne przyczyny chrapania u dzieci

 • Wrażliwość na zimno. Nawet jeśli dziecko nie ma astmy i nie cierpi na przeziębienie, jego migdałki mogą być wrażliwe na zimno. W takim przypadku migdałki puchną i przeszkadzają w przepływie powietrza. Z tego powodu wiele dzieci chrapie podczas snu zimą.
 • Dym tytoniowy. Kiedy jeden lub dwoje rodziców pali w domu, może to wpłynąć na rozwój płuc dziecka. Jest to często ignorowana przyczyna, dla której występuje chrapanie u dzieci. Tymczasem chrapanie to jeden z pomniejszych objawów problemów spowodowanych przez bierne palenie. Jeśli zauważysz chrapanie swojego dziecka, podejmij kroki, aby zrezygnować z tego nawyku. Rzucenie palenia pomoże również uniknąć poważniejszych chorób, takich jak astma.
Chrapanie u dzieci

Środki zaradcze na chrapanie u dzieci

Wśród domowych środków na chrapanie u dzieci jest szeroka gama herbat i naparów, a także masaże i sprawdzone pozycje do spania. Oczywiście należy sięgnąć po nie tylko wtedy, gdy przyczyna chrapania nie jest patologiczna. Domowe sposoby na chrapanie u dzieci to:

 • Przeniesienie dziecka do innej sypialni.
 • Utrzymywanie w pokoju umiarkowanej temperatury, w tym wyłączanie klimatyzacji latem.
 • Korzystanie z antyalergicznych prześcieradeł i poduszek.
 • Zmiana pozycji dziecka podczas chrapania.

Wizyta u lekarza jest wysoce zalecana, jeśli chrapanie Twojego dziecka jest trwałe i nie ma żadnej oczywistej przyczyny.

Kiedy chrapanie u dzieci stanowi powód do zmartwień?

Chrapanie u dzieci staje się powodem do niepokoju, kiedy wpływa na codzienne życie dziecka. Jeśli Twoje dziecko ma złe samopoczucie lub uporczywe bóle mięśni, bóle głowy itp., należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Słaba jakość snu i jego brak mogą pogorszyć chrapanie u dzieci. Tymczasem samo chrapanie może sprawić, że sen dziecka będzie płytszy i będzie mu towarzyszyć pocenie się, drżenie i inne objawy.

Zwróć uwagę na te objawy, gdy rozmawiasz ze swoim pediatrą.

To może Cię zainteresować ...
Jak zapewnić dziecku dobry sen – 4 sprawdzone pomysły
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Jak zapewnić dziecku dobry sen – 4 sprawdzone pomysły

Każdy rodzic może w łatwy sposób zapewnić dziecku dobry sen i wyjaśnić mu, jak duże znaczenie ma dobrej jakości odpoczynek w nocy.