Chlor w basenie - czy to możliwe, że powoduje alergie?

Chlor w basenie - czy to możliwe, że powoduje alergie?

Ostatnia aktualizacja: 07 kwietnia, 2019

Czymś, czego możesz nie wiedzieć jest to, że chlor w basenie służący do jego oczyszczania może powodować alergie oddechowe i skórne. Ale nie musisz przestać cieszyć się miłym letnim pluskaniem! Kluczowe jest po prostu zapobieganie.

Dowiedz się, w jaki sposób chlor w basenie może wywoływać pewne alergie, a także w pełni je leczyć.

Chlor w basenie może powodować alergie oddechowe

Dla wielu osób zapach chloru powraca myśli do szczęśliwych dni spędzonych na basenie, bawiąc się z rodziną lub biorąc udział w ekscytujących lekcjach pływania. Jeszcze inni mogą kojarzyć to z problemami układu oddechowego i alergiami.

Chociaż ta substancja jest wykorzystywana do sanitacji basenu, to jest również bardzo szkodliwym dla zdrowia środkiem chemicznym.

Chlor w basenie może powodować alergie zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku bardzo małych dzieci może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, takich jak astma.

Konsekwencje są w większości takie same w basenach krytych i odkrytych. Prawdopodobieństwo zachorowania będzie zależeć od tego ile czasu spędzasz w basenie, jak często nurkujesz i ile wody chlorowej spożyłaś.

Im młodsze dzieci, tym bardziej podatne są na reakcje alergiczne na ten produkt. Jednym z pierwszych objawów jest podrażnienie nosa i oczu. Może również wystąpić kaszel, wymioty i trudności z oddychaniem.

Dzieci z alergią na chlor w basenie

Chlor w basenie może powodować alergie skórne

Kiedy na dworze jest gorąco, zwykle myślimy tylko o tym, aby zrobić wszystko co jest potrzebne, aby się ochłodzić. A jeśli mamy szczęście mieć basen w domu lub w domu przyjaciela, czujemy się jak najszczęśliwszymi ludźmi na świecie.

Jednakże nurkowanie w wodzie z chlorem może przynieść niepożądane efekty na skórze. Wynika to z produktu używanego do czyszczenia basenu, powodującego wysuszenie skóry lub nadwrażliwość na reakcje alergiczne.

Najbardziej dotknięte części ciała to oczy, nos, a nawet narządy rozrodcze. Nasze oczy, które stają się zaczerwienione po wielu godzinach spędzonych w basenie, są wyraźnym znakiem tego, co chlor robi z naszą skórą właściwą.

Chlor zwiększa suchość skóry, szczególnie jeśli idziemy popływać każdego dnia. Ważne jest, aby zrozumieć, że skóra jest chroniona przed czynnikami zewnętrznymi przez “warstwę”, która może zostać zredukowana, zmieniona lub całkowicie wyeliminowana z powodu agresywnych produktów chemicznych. Zdarza się to głównie u osób o bardzo wrażliwej lub jasnej skórze.

To jednak nie wszystko! Chlor wpływa również na Twoje włosy – szczególnie w kolorze blond – i paznokcie. Ale czy ten związek chemiczny jest jedynym winnym?

W rzeczywistości inne płyny również czyszczące basen są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia, w tym siarczan miedzi, żelazo i metale.

“W przypadku bardzo małych dzieci może zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu oddechowego, takich jak astma”.

Jak uniknąć reakcji alergicznych na chlor?

Chloru używa się do dezynfekcji basenów, ponieważ zmniejsza on ekspozycję na pewne bakterie – takie jak escherichia coli. Stosuje się go także po to, aby utrzymać wodę w doskonałym stanie przez dłuższy czas. Z tego powodu musimy zmienić pewne nawyki, jeśli chcemy zmniejszyć alergie, które powoduje:

  • Nie pozostawaj w basenie dłużej niż przez godzinę.
  • Używaj okularów, zatyczek do uszu lub zatyczek do nosa i czapki lub czepka, aby chronić włosy.
  • Weź prysznic, gdy tylko wyjdziesz z basenu i całkowicie wypierz swój strój kąpielowy.
Chłopczyk pływający w basenie
  • Nie połykaj wody z basenu.
  • Zmieniaj miejsca przeznaczone do wypoczynku w pobliżu wody: jedź na plażę lub nad jezioro zamiast zawsze chodzić na basen.
  • Wybierz publiczne baseny, które nie są tak zatłoczone lub unikaj godzin, podczas których jest bardzo dużo ludzi.
  • Zapytaj personel o ich metody sanitacji basenu.
  • W przypadku basenów kąpielowych w domu użyj lżejszych roztworów chlorowych.

To prawda, że chlor może wywoływać alergie u niektórych osób, ale jeśli użyjesz tego produktu prawidłowo, będziesz mógł cieszyć się nieszkodliwym czasem w basenie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.