Komórki macierzyste w zębach mlecznych

Komórki macierzyste w zębach mlecznych
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy wiesz, że w zębach mlecznych są komórki macierzyste? To prawda! Stomatologia została zrewolucjonizowana dzięki temu odkryciu.

Bardzo niewielu ludzi wie, że oprócz pępowiny i kości, zęby mleczne również są bogate w komórki macierzyste. Komórki macierzyste uzyskane z zębów mlecznych różnią się od komórek pobranych z pępowiny.

Odkrycie to miało miejsce w 2003 r., Gdy badacz z Narodowego Instytutu Zdrowia potwierdził istnienie komórek macierzystych w miazdze zęba, która jest pokryta zębiną na zębach dziecka.

Korzyści z używania komórek macierzystych do leczenia różnych aspektów zdrowia ludzkiego były szeroko rozpowszechnione w ciągu ostatnich kilku lat. Wszyscy chcemy wykorzystywać komórki macierzyste do regeneracji tkanek i wyglądać zdrowiej i młodziej.

Najlepszą rzeczą w komórkach macierzystych jest to, że mają zdolność do namnażania się i rozdzielania w celu utworzenia innych komórek które mogą odnawiać różne tkanki i narządy.

Wspaniałe komórki – komórki macierzyste

Komórki uzyskane z zębów mlecznych są nazywane mezenchymalnymi i mają zdolność odrastania wielu kompletnych narządów i innych części naszej anatomii.

Mogą odnawiać kości, mięśnie, tkankę tłuszczową, chrząstki, trzustkę, serce, a nawet komórki nerwowe znajdujące się w mózgu. W tym sensie komórki macierzyste mają niesamowity potencjał regeneracyjny.

Komórki mezenchymalne mogą być wydobywane z zębów mlecznych (lub z zębów mądrości dorosłych) i mogą leczyć pewne schorzenia serca, a także:

  • Chorobę Parkinsona
  • Alzheimera
  • Cukrzycę
  • Porażenie z powodu urazów rdzenia kręgowego
  • Odtwarzanie kości, chrząstek i innych tkanek

WAŻNE

Komórki macierzyste ukryte w zębach mogą być używane do leczenia chorób u krewnych pierwszego lub drugiego stopnia pokrewieństwa pacjenta: rodzeństwa, rodziców, dziadków, ciotek, wujków itp.

Ząb pod poduszką

Gdzie przechowywane są komórki macierzyste?

Komórki (znajdujące się w miękkiej wewnętrznej części zębów mlecznych) służą do regeneracji żywej części zęba. Zazwyczaj pojawiają się około szóstego roku życia i wypadają naturalnie między szóstym a dwunastym rokiem życia.

Zęby te należy przechowywać w specjalistycznym laboratorium.

Jeśli ząb wypadnie w domu lub gdziekolwiek indziej…

Jeśli ząb wypadnie w domu lub gdziekolwiek poza gabinetem dentystycznym, natychmiast umieść go w szklance z mlekiem i włóż do lodówki. Jeśli to zrobisz, będzie bardzo prawdopodobne, że komórki macierzyste da się rozmnożyć i zachować.

Pierwsze 48 godzin po wypadnięciu zęba jest najważniejsze. Ząb powinien być w tym czasie zapakowany, wysłany i odebrany przez laboratorium w celu skutecznego odizolowania komórek.

Amerykańscy dentyści zalecają usuwanie zębów mlecznych przed ich samoczynnym wypadnięciem. Zalecają rodzicom podjęcie decyzji o profesjonalnym zabezpieczeniu zębów przed ich wypadnięciem.

Poza praktykami w USA wielu dentystów nie zaleca jednak nienaturalnego usuwania zębów mlecznych. Między innymi przemawia za tym:

Zęby dzieci są nowym źródłem młodości które każdy chce jak najszybciej i tak łatwo jak to możliwe. Brak cierpliwości w społeczeństwie prowadzi do niezwykle agresywnego rynku który stara się przedwcześnie wydobywać zęby od najmłodszych.

Zęby mleczne

Przechowuj zęby w odpowiedni sposób

Jeśli jesteś zainteresowana zachowaniem zębów dziecka na przyszłość, specjaliści zalecają omawianie tego z wybranym przez Ciebie bankiem komórek macierzystych.

Dostarczy Ci zestaw ze wszystkim co jest potrzebne do bezpiecznego przechowywania zęba, dopóki nie oddasz go do laboratorium.

W rzeczywistości, zęby mądrości mają również dużą ilość tego typu komórek, które okazały się zdolne do regeneracji uszkodzonych rogówek.

Tradycyjnie wiele matek na całym świecie zachowało zęby swoich dzieci. Czy widziałaś kiedyś pudełko z zębami dzieci? Może w przyszłość znikną one kompletnie.

Tradycja ta może się zacząć zmieniać. Zamiast przechowywać zęby dziecka w pudełku, matki mogą zacząć je zapisywać w bankach komórek macierzystych, gdzie będą przechowywane w laboratoriach.

Będą tam czekać, w razie potrzeby zwalczania choroby lub odrastania jakiegoś narządu w ciele.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.