Jak pozbyć się wszy z włosów dziecka i zapobiegać wszawicy

Jak pozbyć się wszy z włosów dziecka i zapobiegać wszawicy
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Powrót do szkoły oznacza odświeżenie nawyków zapomnianych w ciągu letnich wakacji. Niestety początek roku szkolnego może przynieść także mniej przyjemne doświadczenia, takie jak wszy. Czy wiesz,jak pozbyć się wszy z włosów dziecka?

Oto 7 wskazówek, jak pobyć się wszy z włosów dziecka i jak zapobiegać wszawicy.

Co wiesz o wszawicy?

Wszy to owady nie mające skrzydeł, które żyją na ludzkich włosach. Częściej pojawiają się u dzieci.

Owady te żywią się małymi ilościami krwi, kilka razy dziennie. To wyjaśnia, dlaczego są tak uciążliwe — ich ukąszenia powodują świąd.

Jeśli zaatakowany człowiek zbyt wiele się drapie, skóra może ulec podrażnieniu, co może spowodować rany, a nawet infekcję.

Ponadto wszy są bardzo zaraźliwe. Mogą z łatwością przejść z głowy jednej osoby na drugą. Wszy przeżywają do 30 dni na ludzkiej głowie i mogą znieść do 8 jaj dziennie.

Biorąc pod uwagę, że te owady rozmnażają się tak szybko, najlepiej pozbyć się wszy z włosów dziecka tak szybko, jak to możliwe.

„Wszy nie są obrzydliwe… Jaki jest ich cel na planecie? To oczywiste – mają przypomnieć nam o byciu pokornym, spowolnieniu i dobrej opiece nad naszymi dziećmi”.

-Beth Berry-

7 wskazówek, jak pozbyć się wszy z włosów dziecka i zapobiegać wszawicy

1. Informacje ze szkoły Twojego dziecka

Dwóch chłopców i dwie dziewczynki rozmawiający na szkolnym korytarzu

Kiedy szkoła Twojego dziecka ostrzega Cię przed występowaniem wszy, nadszedł czas, aby wyjąć grzebień z drobnymi zębami. Ostrożnie przeczesz włosy dziecka codziennie po szkole, aby wyeliminować ewentualne wszy lub jaja.

Ta zasada działa obustronnie – powiadom szkołę swojego dziecka, jeśli odkryjesz, że na jego włosach pojawiły się wszy. Pomoże to zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii na wszystkie inne dzieci w klasie Twojego syna lub córki.

Rutynowo sprawdzając skórę Twojego dziecka, możesz szybko wykryć i wyeliminować wszelkie wszy lub gnidy. Wczesne wyłapanie problemu sprawi, że wszy nie uwiją gniazda we włosach Twojego maleństwa lub nie wywołają plagi.

Najlepszym sposobem na kontrolne obejrzenie dziecka jest podzielenie jego włosów na 4 sekcje. Ostrożnie i powoli sprawdzaj każdą sekcję za pomocą cienkiego grzebienia.

Aby uzyskać najlepsze wyniki, użyj metalowego grzebienia, stworzonego specjalnie do usuwania wszy i ich jaj.

2. Żadnego dzielenia się rzeczami osobistymi

Bardzo ważne jest, aby Twoje dziecko nie dzieliło się grzebieniami, czapkami lub akcesoriami do włosów z innymi dziećmi. Wszy nie latają, nie przeskakują z jednej głowy na drugą. Raczej chwytają się za włosy i szybko czołgają od głowy do głowy.

Szczęśliwe dzieciństwo- wspólna kąpiel

3. Ocet

Ocet jest doskonałym sprzymierzeńcem, jeśli chodzi o zapobieganie wszawicy. Opłucz głowę dziecka w mieszance równych części octu i ciepłej wody.

Nie spłukuj octu. Przeciwnie, pozwól mu na działanie. Ocet pomoże usunąć wszystkie gnidy, które utknęły we włosach Twojego dziecku, nawet mimo przeczesania ich cienkim grzebieniem.

4. Olej z drzewa herbacianego

Olejek z drzewa herbacianego to jedna z najlepszych naturalnych metod zapobiegania wszawicy.

Drzewo herbaciane pomaga pozbyć się wszy w całkowicie naturalny sposób. Aby pozbyć się wszy z włosów dziecka, rozcieńcz 10 kropli olejku z drzewa herbacianego w 60 ml wody. Wlej mieszaninę do butelki z rozpylaczem.

Dobrze wstrząśnij roztworem i rozpyl go równomiernie na włosy dziecka. Skoncentruj się szczególnie na szyi i za uszami, upewniając się, że dobrze moczysz te obszary.

Następnie przykryj włosy dziecka i pozostaw mieszankę na 30 minut. W tym czasie olejek z drzewa herbacianego osłabi wszy we włosach Twojego dziecka, dzięki czemu bardzo łatwo będzie je usunąć za pomocą metalicznego grzebienia.

5. Lawenda

Lawenda jest dobrze znana ze swoich antyseptycznych właściwości i przyjemnego zapachu. Ale jest też świetnym narzędziem zapobiegawczym wszawicy.

Aby użyć lawendy we właściwy sposób, zwiąż włosy córki w koński ogon i umieść za jej uchem kilka kropli lawendowej esencji. Będzie to służyć jako naturalny środek odstraszający, zapobiegający przedostaniu się wszy na jej głowę i pozostaniu tam.

Lawenda jest pomocna w zapobieganiu wszawicy, ale nie działa w przypadku, gdy chcesz pozbyć się wszy z włosów dziecka, które już się tam dostały.

6. Rozmaryn

Zapach tej rośliny służy do odpędzania wszy. Po prostu dodaj kilka kropli do szamponu swojego dziecka. Wmasuj roztwór szamponu we włosy i skórę głowy i pozostaw na 30 minut. Dobrze spłucz.

Stosując olej rozmarynowy lub jakikolwiek inny olejek eteryczny, należy uważać, aby nie dostał się on do oczu dziecka.

7. Produkty farmaceutyczne

W lokalnej aptece znajdziesz szeroki wachlarz szamponów, kremów i pianek przeciw wszawicy.

Wszystkie te produkty powinny być delikatnie wmasowane w suche włosy. Uważnie postępuj zgodnie z instrukcją stosowania produktu.

Wszystkie powyższe produkty są zwykle bardzo skuteczne. Jednak po kilku dniach prawdopodobnie będzie trzeba powtórzyć zabieg, aby całkowicie wyeliminować problem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.