Dobór pozycji do spania dla Twojego dziecka

Dobór pozycji do spania dla Twojego dziecka
Nelton Ramos

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Ramos.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Rodzice często starają ułożyć dziecko w idealnej pozycji, aby szybko zasnęło i mogło właściwie odpocząć. W tym artykule przyjrzymy się idealnej pozycji do spania, aby umożliwić dziecku zasypianie.

Klucz: połączenie komfortu z bezpieczeństwem

Są takie pozycje, które dziecko preferuje od innych. Natychmiast to zauważysz. Im bardziej dziecko czuje się komfortowo, tym mniej się porusza, starając się doprowadzić do zmiany pozycji.

Zwróć uwagę na język ciała dziecka. Jeśli zacznie się wiercić, grymasić, walczyć lub płakać, oznacza to, że czuje się nieprzyjemnie lub niewygodnie. W takim przypadku ważne jest, aby zachować spokój i wypróbować inną pozycję. Pokaż dziecku, że wszystko jest w porządku i że rozumiesz to, co próbuje Ci powiedzieć.

Ważne jest również, abyś jako mama czuła się komfortowo, żebyś nie męczyła się próbami usypiania dziecka.

Kluczem do sukcesu jest połączenie komfortu i bezpieczeństwa. Stopniowo zobaczysz, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko wiecie, jak łatwo się przystosować, biorąc pod uwagę te czynniki.

Jaka jest więc idealna pozycja do spania?

Na plecach: idealna pozycja do spania

Jednym z najpopularniejszych sposobów kładzenia niemowląt spać było kładzenie ich na plecach.

Mimo, że na pewien czas pozycja ta wypadła z łaski rodziców, dziś jest jedną z najbardziej rekomendowanych przez pediatrów. Jest to idealna pozycja do spania dla niemowląt.

Dzisiaj wiemy, że jest to jedna z najbezpieczniejszych pozycji na wypadek, gdyby dziecko zwymiotowało w nocy. Ponieważ jest ono w pozycji poziomej, jego usta są całkowicie odsłonięte i może on całkowicie wydalić treść żołądkową.

Umieszczanie niemowląt spać na plecach również pomaga zmniejszyć ryzyko nagłej śmierci niemowlęcia.

Dziecko leżące na plecach ma znacznie szersze pole widzenia. Oznacza to, że może Cię obserwować, poruszać się i kopać nogami w odpowiedzi na bodźce panujące w jego otoczeniu.

W tej pozycji dziecko będzie czuło się bardziej komfortowo. Może swobodnie wyciągać ramiona i dotykać czegokolwiek chce. Uważaj jednak: nadużywanie jednej pozycji może prowadzić do zespołu płaskiej głowy.

Mama i dziecko śpiące w pozycji na plecach

Inne możliwe pozycje

Na boku

Innym sposobem na zasypianie dziecka jest położenie go na boku. W tej pozycji niemowlęta czują się komfortowo i mogą wydalić wymioty bez ryzyka połknięcia ich lub udławienia się.

Leżąc na boku niemowlęta mają również możliwość poruszania się i rozglądania w razie przebudzenia. Dodatkowo, w tej pozycji niemowlęta nie czują się źle podczas upałów.

Niektórzy eksperci twierdzą, że spanie w ten sposób imituje pozycję płodową dziecka w łonie matki i dlatego czuje się ono tak komfortowo.

Kołysanie

Wiele dzieci może zasnąć tylko na rękach matki. Mamusie mają tendencję do trzymania niemowląt w ramionach i delikatnego kołysania nimi.

W tej pozycji możesz położyć policzek na czubku głowy i szeptać do niego, aż zaśnie. Ta pozycja jest ciepła i przytulna, i wzmacnia więź między wami. Jedynym ryzykiem jest to, że dziecko może się do niej przyzwyczaić i nie będzie później chciało spać w żadnej innej pozycji.

Radzimy nie pozwolić dziecku przyzwyczaić się do pojedynczej pozycji do spania. Ułatwi to życie Wam obojgu.

Powinniśmy wziąć pod uwagę, że w pewnym momencie niemowlęta muszą nauczyć się samodzielnie zasypiać. Jeśli zawsze będziesz kołysać dziecko do snu, na dłuższą metę nie będzie to korzystne.

Niektórzy rodzice wkładają swoje dziecko do kołyski, wózka, a nawet specjalnego hamaka, co pozwala im na delikatne kołysanie dzieckiem do momentu, aż zamkną oczy. Jest to świetna technika, ale spróbuj jej używać z umiarem.

Pozycje te sprzyjają zasypianiu niemowląt, szczególnie dlatego, że wzmacniają więzi między matką a dzieckiem. Dziecko czuje się blisko matki, tak jak w łonie matki.

Dziecko śpi na mamie

Inne opcje w wyborze pozycji

  • W ramionach zwróconych ku górze, podczas przytulania, całuj je i obserwuj, jak śpi.
  • Na piersi. Dziecko będzie stabilne i będziesz w stanie spojrzeć na Ciebie po przebudzeniu.
  • Leżąc na Tobie. Oznacza to, że głowa spoczywa na twoim ramieniu, podtrzymując ciężar ciała. Jest to kolejna idealna pozycja do spania dla Twojego dziecka.
  • Na plecach na Twoich kolanach, z głową na kolanach. Najlepiej pod głowę położyć kocyk lub nakrycie głowy, aby maluszkowi było wygodnie.

A co z twarzą w dół?

Obecnie nie zaleca się kładzenia dzieci spać twarzą w twarz, dopóki nie ukończyły one pierwszego roku życia.

Niektórzy rodzice stwierdzają jednak, że niezależnie od tego, jak bardzo starają się to powstrzymać, ich dziecko wchodzi w tę pozycję podczas snu. Niektórzy rodzice znajdują nawet dziecko śpiące twarzą w dół, z głową na boku i kolanami pod sobą.

Spanie twarzą w dół jest uważane za najmniej odpowiednią pozycję ze względu na obawę, że może zwiększyć ryzyko nagłej śmierci niemowlęcia.

Z tego powodu Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca, aby dzieci śpiące na brzuchu robiły to pod nadzorem.

Spanie twarzą w dół wzmacnia mięśnie dziecka, pomagając mu utrzymać głowę w górze i pozwalając na wcześniejsze zdobycie doskonałych umiejętności psychomotorycznych. Najlepiej jednak unikać tej pozycji spania, kiedy dziecko śpi samo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.