Wspólne spanie z dzieckiem – najważniejsze zalety i wady

Wspólne spanie z dzieckiem – najważniejsze zalety i wady

Ostatnia aktualizacja: 26 czerwca, 2018

W tym artykule wskażemy niektóre najważniejsze zalety i wady, jakie niesie wspólne spanie z dzieckiem. Niedawny wzrost popularności takiej praktyki wywołał wielką debatę. Opinia publiczna jest obecnie podzielona w kwestii, czy jest to zdrowe dla rodziców i dzieci, czy też nie.

Praktyka „rodzinnego łóżka”, czyli wspólne spanie z dzieckiem ma swoje zalety i wady. Tej metodzie rodzinnej koegzystencji należy przede wszystkim przyjrzeć się z punktu widzenia dziecka. Czy wspólne spanie z dzieckiem ma jakiekolwiek korzyści dla najmniejszego członka rodziny?

Zaleta: wspólne spanie z dzieckiem ułatwia karmienie piersią i ogólną opiekę

Dla wielu matek wspólne spanie z dzieckiem oznacza łatwiejsze ​​karmienie piersią w nocy. W przeciwnym razie, aby odpowiednio zaopiekować się dzieckiem, musiałyby iść do oddzielnego pokoju.

Wspólne spanie z dzieckiem to bardzo dobry pomysł szczególnie w pierwszych miesiącach. Logiczne jest, że wiele kobiet woli tę praktykę, aby trochę odpocząć. Lepszy jakościowo odpoczynek dla dziecka i matki jest niesamowicie ważny.

Wada: dzieci mogą bardziej uzależnić się od rodziców

Dziecko, które dorasta śpiąc obok swoich rodziców czuje się bezpieczniejsze i otoczone opieką. Może to jednak powodować trudności w późniejszych latach, kiedy dzieci muszą przyzwyczaić się do samotnego spania w oddzielnym pokoju.

Z tej perspektywy dzieci mogą czuć się uzależnione i otoczone nadmierną opieką. Może to spowodować problemy, gdy dziecko próbuje zmierzyć się ze swoimi lękami lub dostosować się do własnej przestrzeni. Niezależnie od przypadku, rodzice powinni zastanowić się, jak przezwyciężyć tę sytuację.

Niektórzy eksperci twierdzą, że wspólne spanie z dzieckiem może utrudnić dzieciom zasypianie. Nie tylko dlatego, że potrzebują więcej czasu na zasypianie, ale także dlatego, że często śpią mniej i budzą się wiele razy w ciągu nocy.

Wspólne spanie z dzieckiem

Zaleta: wspólne spanie z dzieckiem pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka i matki

Specjaliści uważają, że dzieci, które śpią obok matki są karmione piersią trzy razy więcej niż te, które śpią w oddzielnych pokojach. Co więcej, bliskość ułatwia matce ponownie zaśnięcie po każdym przebudzeniu w trakcie nocy.

Co do wpływu wspólnego spania na odpoczynek dziecka, wciąż nie ma jasnych wyników. Badacze twierdzą, że wspólne spanie z dzieckiem pomaga mu szybciej przejść do fazy snu REM.

Możliwość szybkiego zaopiekowania się dzieckiem pozwala mu łatwiej zasnąć.

Wada: wspólne spanie z dzieckiem może stanowić zagrożenie dla dziecka

Jednym z poważnych problemów, z którym wiąże się wspólne spanie z dzieckiem jest to, że rodzice umieszczają je na środku materaca. Jeśli tak jest, zawsze będzie istniało ryzyko zmiażdżenia lub uduszenia podczas snu. Jeśli rodzice mają mocny sen, niebezpieczeństwo jest znacznie większe.

Gdy dziecko rośnie, w łóżku robi się coraz ciaśniej. Kopanie może być nieprzyjemne dla rodziców, a w wyniku nieprawidłowej pozycji podczas snu może nastąpić ból mięśni. Wszystko zależy od nawyków spania każdego członka rodziny.

Wspólne spanie z dzieckiem - tata i dziecko

Zaleta: bliższe więzi rodzinne

W większości przypadków wspólne spanie z dzieckiem ma pozytywny wpływ na związek emocjonalny z rodzicami. Ciepło i kontakt to dwa elementy charakteryzujące tę metodę wspólnego spędzania nocy.

Kontakt ze skórą staje się stały, co tworzy bliższą więź między rodzicem a dzieckiem. Dziecko czuje, że jest integralną częścią rodziny i że jego bliscy otaczają je opieką.

Sprzyja to więzi rodzinnej. Najczęściej obie strony, i rodzice i dziecko, korzystają na tym, że śpią razem.

Wada – pary tracą intymność i kontakt seksualny

W obecnych czasach, kiedy rodzice ciężko pracują przez cały dzień, często noc staje się jedynym momentem, gdy mogą spędzić czas sam na sam. Jednak to normalne, że wspólne spanie z dzieckiem w naturalny sposób sprawia, że aktywność seksualna jest ograniczona, przynajmniej tymczasowo.

Według przeciwników „rodzinnego łóżka” ten brak seksualnej bliskości prowadzi do powstania dystansu miedzy rodzicami, który może z czasem prowadzić do rozwodu.

Jeśli tak jest, to wspólne spanie z dzieckiem nie jest dobrym pomysłem na budowanie jedności rodziny. Ograniczenie intymnych kontaktów rodziców jest jedną z najsilniejszych obiekcji wobec spania z dzieckiem w jednym łóżku.

To może Cię zainteresować ...
Wspólne budzenie się – prawdziwe szczęście
Jesteś MamąPrzeczytaj na Jesteś Mamą
Wspólne budzenie się – prawdziwe szczęście

Wspólne budzenie się, otwieranie oczu w nowym dniu, czucie oddechu dziecka i bliskość między mamą i tatą to kwintesencja słowa, które powinno stano...  • Landa Rivera, L., Díaz-Gómez, M., Gómez Papi, A., Paricio Talayero, J. M., Pallás Alonso, C., Hernández Aguilar, M. T., … & Lasarte Velillas, J. J. (2012). El colecho favorece la práctica de la lactancia materna y no aumenta el riesgo de muerte súbita del lactante: Dormir con los padres. Pediatría Atención Primaria, 14(53), 53-60. http://scielo.isciii.es/pdf/pap/v14n53/revision1.pdf
  • Horsley T, Clifford T, Barrowman N, Bennett S, Yasdi F, Sampson M, et al. (2007). Benefits and harms associated with the practice of bed sharing. Arch Pediatr Ado- lesc Med. 2007;161:237-45.
  • Martin Martin, R., Sanchez Bayle, M., & Teruel de Francisco, M. C. (2017). El colecho en nuestro medio: estudio de casos y controles en las consultas pediátricas de Atención Primaria. Pediatría Atención Primaria, 19(73), 15-21. http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1139-76322017000100003
  • Rodríguez Villar, V., Moreno, M., & Navío, C. PRACTICANDO EL COLECHO. ASESORAMIENTO DE LA MATRONA. http://www.trances.es/papers/TCS%2005_3_6.pdf
  • Ball, H. L., Hooker, E., & Kelly, P. J. (2000). Parent–infant co‐sleeping: fathers’ roles and perspectives. Infant and Child Development: An International Journal of Research and Practice, 9(2), 67-74. https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/1522-7219(200006)9:2%3C67::AID-ICD209%3E3.0.CO;2-7