Wspólne spanie – jak może wpłynąć na związek

23 czerwca, 2018

W tym artykule opiszemy co oznacza wspólne spanie z dzieckiem i jaki wpływ wywiera na Twój związek z partnerem.

Od momentu, w którym po raz pierwszy weźmiesz dziecko na ręce, nie będziesz chciała się z nim rozstać nawet na chwilę, a wspólne spanie zacznie być kuszącą opcją.

Bez wahania poświęcisz maluchowi całą uwagę, energię i czas. Możesz zapomnieć o innych rolach: pracownika, córki, siostry i cioci, a nawet o roli partnerki. Ale czy powinnyśmy odstawiać naszych partnerów na drugi tor?

Rodzicielstwo bliskości staje się coraz bardziej popularne na Zachodzie. Bazuje ono na więzi matki z dzieckiem i zachęca do okazywania nieskończonej miłości wyrażanej przez spełnianie wszystkich potrzeb emocjonalnych i fizycznych dziecka.

Ten termin został użyty po raz pierwszy przez Williama i Marthę Sears, pediatrę i położną, którzy wydali serię książek dotyczących zalet płynących ze stylu przywiązania bazującym na wzmacnianiu więzi z dzieckiem.

Zwolennicy rodzicielstwa bliskości twierdzą, że mamy powinny oddawać opiece nad dzieckiem całą swoją duszę i ciało. Oczywiście nie trzeba nam przypominać, że dziecku należy okazywać mnóstwo miłości i uwagi.

Wpływ rodzicielstwa bliskości widać w metodzie nazywanej kangurowaniem, podczas której rodzice noszą dziecko w chuście zamiast wozić je w wózku.

Takie podejście wymaga zaangażowania w wychowanie dziecka zarówno od mamy, jak i od taty. Ale największy wpływ wywarło chyba na modę na wspólne spanie, czyli dzielenie łóżka z dzieckiem.

Znamy i cieszymy się korzyściami płynącymi z rodzicielstwa bliskości, a wspólne spanie stanowi jego część dla wielu rodziców. Ale mama i tata zasługują na to, by spędzać trochę czasu tylko ze sobą.

Wspólne spanie – jakie są jego skutki?

Mama przytulająca niemowlę w łóżku, obok śpiący tata

Biorąc pod uwagę karuzelę emocji, którą mama przechodzi w okresie poporodowym lub połogu, sześciotygodniowego okresu po porodzie, jej libido z pewnością znacząco spadnie. Związek z partnerem wędruje na dalszy plan.

Opieka nad dzieckiem zabiera większość czasu pary, zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie ma chwili na nic innego.

Jednak wraz z końcem połogu możesz zacząć zauważać powrót libido. Teraz możesz znowu powrócić do intymności z partnerem. Ale dziecko w łóżku sprawia, że odbudowa związku może stać się karkołomnym zadaniem.

Dlatego wspólne spanie i zapewnienie przestrzeni dla dziecka w Waszej sypialni powinno stanowić Waszą wspólną decyzję.

Jeśli jedno z Was się na to nie zgadza, warto zdecydować się, by dziecko spało samo, chociaż przez jakiś czas. Ważne, by mama i tata mogli mieć odrobinę prywatności w tak istotnym miejscu jak wspólne łóżko.

Pamiętaj, by nie zaniedbywać swojego związku

Mężczyzna jedzący śniadanie w łóżku i kobieta czytająca obok niego książkę

Jeśli razem z partnerem zdecydujecie się na wspólne spanie z dzieckiem, powinniście unikać potencjalnych negatywnych skutków starając się odnowić związek w inny sposób.

  • Miejsce na intymność nie znajduje się jedynie w sypialni. Próbujcie odnowić Waszą więź w ciągu dnia.
  • Pamiętajcie o rozmowie podczas kolacji lub sprzątania. Okazywanie sobie zainteresowania to klucz do dbania o związek po narodzinach dziecka.
  • Wyłącz telewizor i wspólnie napijcie się wina lub drinka. Jeśli karmisz piersią, powinnaś unikać alkoholu. Wybierz za to bezalkoholowy drink, a dla partnera lampkę wina – to przepis na romantyczny wieczór, gdy dziecko już zaśnie.
  • Róbcie różne rzeczy wspólnie, kiedy tylko możecie. Wspólna kąpiel po długim i wyczerpującym dniu może dać wytchnienie. Masaż, a nawet wspólne czytanie gazety to proste gesty, które wzmacniają związek.
  • Chodźcie razem na randki. Nie ma powodu by siebie nie rozpieszczać, nie chodzić trzymając się za rękę lub nie kupować sobie kwiatów.
  • Małżeństwo i dzieci nie oznaczają końca zalotów i nie powinny zmienić sposobu, w jaki traktujecie siebie nawzajem.

Założenie rodziny może stanowić wyzwanie. Przyjście dziecka na świat wiąże się z podjęciem ogromnej odpowiedzialności związanej z opieką nad nim i jego wychowaniem. Ale nie może stać się centrum naszego świata.

Od czasu do czasu warto poszukać schronienia w ramionach partnera. W nich zawsze odnajdziesz spokój i miłość potrzebne, abyś znów poczuła się sobą.