Jak wpłynąć na dziecko, jeśli słabo radzi sobie w szkole?

Poznaj kilka wskazówek, aby zrozumieć swoje dziecko, jeśli zauważysz, że słabo radzi sobie w szkole lub nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału.
Jak wpłynąć na dziecko, jeśli słabo radzi sobie w szkole?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli dziecko nie zaliczy kilku przedmiotów w ciągu semestru, pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że przesadne dramatyzowanie w tej sytuacji wcale nie jest dobrym pomysłem. Mając to na uwadze, zaprezentujemy Ci dzisiaj kilka wskazówek pozwalających pozytywnie wpłynąć na dziecko, które słabo radzi sobie w szkole.

Istnieje wiele powodów, dla których dziecko słabo radzi sobie w szkole i może oblać wiele przedmiotów. Większość rodziców uważa, że dzieje się tak dlatego, że ich dzieci za dużo się bawią i nie są zainteresowane nauką. Ale za tą sytuacją mogą kryć się inne, znacznie bardziej ukryte przyczyny, które musimy najpierw poznać.

Nauczmy się, jak wpływać na dziecko, gdy słabo radzi sobie w szkole

Po pierwszym semestrze, gdy rodzice widzą, że ich dzieci nie osiągnęły oczekiwanych ocen, często szukają profesjonalnej porady. Chcą zmaksymalizować jakość edukacji swojego dziecka i w tym celu zazwyczaj wybierają zajęcia dodatkowe i korepetycje.

Dziecko, które marzy podczas odrabiania lekcji.

Wielu rodziców automatycznie zakłada, że ich dziecko nie jest skupione, że za mało się uczy i tak dalej. Musimy jednak wziąć pod uwagę także inne czynniki.

Na przykład ciągłe nerwowe poranki, nagromadzenie zajęć, obowiązek uczęszczania na nie i wiele zajęć pozalekcyjnych, które czasami mają również wielki wpływ na nasze pociechy.

Do tego możemy dodać wakacje i święta zazwyczaj będące okresami, w których dzieci nie odpoczywają zbyt wiele. Na przykład Boże Narodzenie, Wielkanoc i Halloween to okresy, w których dużo się dzieje w domu, dzieci jedzą za dużo i nie zawsze w zdrowy sposób.

W końcu widzimy, że dzieci prawie nie mają przerw w swojej stałej aktywności. Dlatego tak ważna jest świadomość środowiska, w którym rozwijają się maluchy, zanim zaczniemy analizować ich wyniki w nauce.

Wskazówki pozwalające uniknąć niepotrzebnej frustracji, gdy dzieci radzą sobie słabo w szkole

Zapewnienie odpowiedniego środowiska rodzinnego jest niezbędne, aby zmotywować dzieci i pomóc im przystosować się do wymagań szkoły. Jednocześnie zapobiega to niepotrzebnemu frustrowaniu się wynikami, jakie osiągają one w szkole. Dlatego dom jest dla rodziców idealnym miejscem do zajęcia się problemami w szkole.

  • Jeśli dobrze znasz swoje dziecko, będziesz wiedział, jak się rozwinęło i na jakim etapie ewolucyjnym i psychologicznym się znajduje. Musisz wziąć pod uwagę jego charakter, proces zmian, etap życia, co je motywuje i co pomaga mu się skoncentrować.
  • Zwracaj uwagę na jego otoczenie osobiste i społeczne. Zarówno środowisko szkolne, jak i zajęcia pozalekcyjne determinują grupę przyjaciół dziecka. Jeśli jest to motywujące grono, łatwiej mu będzie uzyskać dobre oceny.
  • Dzieciom łatwiej jest bardziej zaangażować się w pracę szkolną, jeśli wypełniają swoje zobowiązania i obowiązki w domu. Dlatego warto zdefiniować się jako rodzina i upewnić się, że dziecko czuje się ważnym jej elementem.
  • Dobre wyniki w szkole będą rezultatem spełnienia tych wszystkich aspektów w środowisku rodzinnym, które pomagają motywować dziecko. Musi ono zrozumieć, jak ważne jest bycie odpowiedzialnym i chęć poprawy z dnia na dzień.

Zmotywuj swoje dziecko

Ważne jest, aby zaakceptować rzeczywistość. Twoje dziecko nie poprawi się tylko ze względu na powyższe aspekty. Wiele razy też nie zrobi tego tylko z samego poczucia obowiązku. Z tego powodu musisz zaakceptować fakt, że jeśli dziecko nie jest odpowiednio zmotywowane, nie podejmie ostatecznych kroków w celu poprawy wyników w nauce.

Ale są też na to sposoby, na które możesz im pomóc w domu.

Matka pomaga córce w nauce.
  • Stwórz odpowiednie środowisko i przestrzeń, aby dziecko mogło wygodnie się uczyć. W ten sposób będzie bardziej skoncentrowane, będzie bardziej uważać i komfortowo wykonywać swoje zadania szkolne.
  • Pomóż mu określić pracę, którą musi wykonać, aby czuło się komfortowo i pod opieką.
  • Wykorzystaj empatię i postaw się na jego miejscu. Możesz pomóc mu zrobić wszystko, co trzeba, ale postaraj się, aby zrobiło to samodzielnie. Działaj jako przewodnik i korepetytor, ale nigdy nie wykonuj jego pracy za nie.
  • Unikaj ciągłego przerywania procesu nauki na różne czynności w domu. Pozwól dziecku mieć własną przestrzeń, w której czuje się zmotywowane i nie ma problemów z nauką.
  • Uważnie śledź postępy dziecka, zachęcaj je do działania i pomóż mu w ramach swoich możliwości i wolnego czasu.

Ostatnie przemyślenia, jak wpłynąć na dziecko, które słabo radzi sobie w szkole

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci zmotywować, poprowadzić i wspierać Twoje dziecko. Pamiętaj jednak, że jeśli nie znajdziesz sposobu na wpłynięcie na dziecko, które słabo radzi sobie w szkole, zawsze masz możliwość zwrócenia się o pomoc do profesjonalnego psychologa szkolnego, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.