Jak wpłynąć na dziecko, jeśli słabo radzi sobie w szkole?

Poznaj kilka wskazówek, aby zrozumieć swoje dziecko, jeśli zauważysz, że słabo radzi sobie w szkole lub nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału.
Jak wpłynąć na dziecko, jeśli słabo radzi sobie w szkole?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli dziecko nie zaliczy kilku przedmiotów w ciągu semestru, pierwszą rzeczą, o której należy wiedzieć, jest to, że przesadne dramatyzowanie w tej sytuacji wcale nie jest dobrym pomysłem. Mając to na uwadze, zaprezentujemy Ci dzisiaj kilka wskazówek pozwalających pozytywnie wpłynąć na dziecko, które słabo radzi sobie w szkole.

Istnieje wiele powodów, dla których dziecko słabo radzi sobie w szkole i może oblać wiele przedmiotów. Większość rodziców uważa, że dzieje się tak dlatego, że ich dzieci za dużo się bawią i nie są zainteresowane nauką. Ale za tą sytuacją mogą kryć się inne, znacznie bardziej ukryte przyczyny, które musimy najpierw poznać.

Nauczmy się, jak wpływać na dziecko, gdy słabo radzi sobie w szkole

Po pierwszym semestrze, gdy rodzice widzą, że ich dzieci nie osiągnęły oczekiwanych ocen, często szukają profesjonalnej porady. Chcą zmaksymalizować jakość edukacji swojego dziecka i w tym celu zazwyczaj wybierają zajęcia dodatkowe i korepetycje.

Dziecko, które marzy podczas odrabiania lekcji.

Wielu rodziców automatycznie zakłada, że ich dziecko nie jest skupione, że za mało się uczy i tak dalej. Musimy jednak wziąć pod uwagę także inne czynniki.

Na przykład ciągłe nerwowe poranki, nagromadzenie zajęć, obowiązek uczęszczania na nie i wiele zajęć pozalekcyjnych, które czasami mają również wielki wpływ na nasze pociechy.

Do tego możemy dodać wakacje i święta zazwyczaj będące okresami, w których dzieci nie odpoczywają zbyt wiele. Na przykład Boże Narodzenie, Wielkanoc i Halloween to okresy, w których dużo się dzieje w domu, dzieci jedzą za dużo i nie zawsze w zdrowy sposób.

W końcu widzimy, że dzieci prawie nie mają przerw w swojej stałej aktywności. Dlatego tak ważna jest świadomość środowiska, w którym rozwijają się maluchy, zanim zaczniemy analizować ich wyniki w nauce.

Wskazówki pozwalające uniknąć niepotrzebnej frustracji, gdy dzieci radzą sobie słabo w szkole

Zapewnienie odpowiedniego środowiska rodzinnego jest niezbędne, aby zmotywować dzieci i pomóc im przystosować się do wymagań szkoły. Jednocześnie zapobiega to niepotrzebnemu frustrowaniu się wynikami, jakie osiągają one w szkole. Dlatego dom jest dla rodziców idealnym miejscem do zajęcia się problemami w szkole.

  • Jeśli dobrze znasz swoje dziecko, będziesz wiedział, jak się rozwinęło i na jakim etapie ewolucyjnym i psychologicznym się znajduje. Musisz wziąć pod uwagę jego charakter, proces zmian, etap życia, co je motywuje i co pomaga mu się skoncentrować.
  • Zwracaj uwagę na jego otoczenie osobiste i społeczne. Zarówno środowisko szkolne, jak i zajęcia pozalekcyjne determinują grupę przyjaciół dziecka. Jeśli jest to motywujące grono, łatwiej mu będzie uzyskać dobre oceny.
  • Dzieciom łatwiej jest bardziej zaangażować się w pracę szkolną, jeśli wypełniają swoje zobowiązania i obowiązki w domu. Dlatego warto zdefiniować się jako rodzina i upewnić się, że dziecko czuje się ważnym jej elementem.
  • Dobre wyniki w szkole będą rezultatem spełnienia tych wszystkich aspektów w środowisku rodzinnym, które pomagają motywować dziecko. Musi ono zrozumieć, jak ważne jest bycie odpowiedzialnym i chęć poprawy z dnia na dzień.

Zmotywuj swoje dziecko

Ważne jest, aby zaakceptować rzeczywistość. Twoje dziecko nie poprawi się tylko ze względu na powyższe aspekty. Wiele razy też nie zrobi tego tylko z samego poczucia obowiązku. Z tego powodu musisz zaakceptować fakt, że jeśli dziecko nie jest odpowiednio zmotywowane, nie podejmie ostatecznych kroków w celu poprawy wyników w nauce.

Ale są też na to sposoby, na które możesz im pomóc w domu.

Matka pomaga córce w nauce.
  • Stwórz odpowiednie środowisko i przestrzeń, aby dziecko mogło wygodnie się uczyć. W ten sposób będzie bardziej skoncentrowane, będzie bardziej uważać i komfortowo wykonywać swoje zadania szkolne.
  • Pomóż mu określić pracę, którą musi wykonać, aby czuło się komfortowo i pod opieką.
  • Wykorzystaj empatię i postaw się na jego miejscu. Możesz pomóc mu zrobić wszystko, co trzeba, ale postaraj się, aby zrobiło to samodzielnie. Działaj jako przewodnik i korepetytor, ale nigdy nie wykonuj jego pracy za nie.
  • Unikaj ciągłego przerywania procesu nauki na różne czynności w domu. Pozwól dziecku mieć własną przestrzeń, w której czuje się zmotywowane i nie ma problemów z nauką.
  • Uważnie śledź postępy dziecka, zachęcaj je do działania i pomóż mu w ramach swoich możliwości i wolnego czasu.

Ostatnie przemyślenia, jak wpłynąć na dziecko, które słabo radzi sobie w szkole

Mamy nadzieję, że te wskazówki pomogą Ci zmotywować, poprowadzić i wspierać Twoje dziecko. Pamiętaj jednak, że jeśli nie znajdziesz sposobu na wpłynięcie na dziecko, które słabo radzi sobie w szkole, zawsze masz możliwość zwrócenia się o pomoc do profesjonalnego psychologa szkolnego, aby wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązanie.

To może Cię zainteresować ...
8 strategii zapewniających lepsze wyniki podczas nauki
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
8 strategii zapewniających lepsze wyniki podczas nauki

Aby uzyskać lepsze wyniki podczas nauki, konieczny będzie dobry plan.  Zastosuj niektóre ze strategii, które zaprezentujemy Ci poniżej.


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.