Życie z dala od matki - uczucia, jakie towarzyszą podczas rozłąki

Życie z dala od matki - uczucia, jakie towarzyszą podczas rozłąki
Elena Sanz Martín

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Życie z dala od matki sprawia, że czujesz różne emocje. Bez względu na to, ile masz lat i jaka jest sytuacja, w pewnym momencie będziesz za nią tęsknić.

Intensywność tęsknoty z pewnością będzie się różnić w zależności od Twoich osobistych doświadczeń, odległości między Wami i okoliczności życia. W tym artykule przedstawimy konsekwencje jakie niesie za sobą życie z dala od matki.

Życie z dala od matki – czy to dobry pomysł?

Na pewno odczujesz braki w codziennej nieobecności matki. Kiedy stajesz się niezależna i czujesz, że jesteś filarem swojej rodziny lub domu, zdajesz sobie sprawę, że musisz wziąć na siebie wiele obowiązków, które poprzednio miała Twoja matka.

Kiedy jesteś daleko od matki, codziennie myślisz o niej. Dzieje się tak dlatego, że jest po prostu jedną z osób, które kochasz najbardziej na świecie.

To ona zawsze myśli o Tobie. Bez względu na to, ile masz lat, zawsze będzie Cię pytać czy dobrze się odżywiasz i jak sobie radzisz w pracy. Zrobi wszystko, aby być obecna w Twoim życiu.

Życie z dala od matki sprawia, że widzisz swoje życie w zupełnie inny sposób.

Kiedy mieszkasz daleko od matki…

Kiedy mieszkasz w tym samym mieście co Twoja matka, nie odczuwasz tej odległości. Wiesz, że możesz do niej zadzwonić w każdym momencie kiedy jej potrzebujesz i zobaczyć ją w ciągu kilku minut.

Jednak kiedy opuścisz swoje państwo, nie wiesz, czy będziesz mogła ją wkrótce odwiedzić. Wtedy naprawdę zdasz sobie sprawę, że nie będziesz mogła cieszyć się jej obecnością tak bardzo jak chcesz i potrzebujesz.

Matka całująca swoje dziecko

Wyobrażenie sobie, że nie możesz cieszyć się z nią po prostu kawą lub zadzwonić do niej, aby potowarzyszyła Ci podczas wizyty u lekarza, uświadomi Ci, że tęsknisz za nią bardziej niż myślisz.

Nie ma takiego samego lekarstwa, jak obecność Twojej matki, podczas gdy jesteś chora

Kiedy jesteś chora, rozumiesz, że często Twoja matka, chociaż nie była lekarzem, zdołała cię uspokoić, ponieważ jest osobą, która zna Cię lepiej niż ktokolwiek inny.

Wszystkie matki wiedzą, jak dbać o każde ze swoich dzieci w sposób zindywidualizowany. Mają pojęcie czego potrzebuje każde ich dziecko, aby czuć się najlepiej.

Ważne daty są totalnie inaczej świętowane

Twoja matka zawsze była przy Tobie, aby świętować wszystkie Twoje osiągnięcia. To ona przygotowała wiele Twoich urodzin, świąt i najlepszych rodzinnych wakacji.

Dlatego, gdy zbliża się pewna ważna dla Ciebie data, nieuchronnie pomyślisz o tym, jak w tym roku będzie inaczej celebrowana z wielu powodów.

Wiele rozmów telefonicznych

Twoja matka zawsze będzie chciała usłyszeć jak się masz. Bez względu na to, co chcesz jej powiedzieć, zawsze będzie mogła spędzić z Tobą kilka minut przez telefon.

Może nie zdawałaś sobie sprawy z tego jak często rozmawiałaś z matką przed wyjściem z domu. Zazwyczaj nie doceniamy tego, do czego jesteśmy przyzwyczajeni.

Nie ma znaczenia, że jesteś daleko; możesz dalej pytać o poradę i pomoc w sprawie wszystkiego co dzieje się w domu lub w jaki sposób wychowywać swoje dzieci.

Dlatego nawet po opuszczeniu miasta rodzinnego, rozmowy telefoniczne i wideo stają się najlepszymi sprzymierzeńcami.

Matka przytulająca swoją córeczkę

Uświadamiasz sobie wszystko, co Twoja matka zrobiła dla Ciebie w domu

Jeśli jesteś młodą, samotną osobą i opuścisz dom oraz uzyskasz niezależność, zauważysz wiele rzeczy, które Twoja matka zrobiła dla Ciebie w ciszy, nie spodziewając się niczego w zamian.

Praca matki w domu często pozostaje niezauważona. Ubrania nie prasują się same. Gotowanie nie jest tak łatwe jak się wydaje. Sprzątanie natomiast to zadanie, które często nie ma końca.

Kiedy masz swój własny dom, zrozumiesz poświęcenie, do którego będziesz zmuszona, aby być uporządkowanym i czystym, ponieważ teraz to Twoja odpowiedzialność.

Chcesz, aby była z Ciebie dumna

Jednym z celów życiowych jest sprawić, by Twoja matka była z Ciebie dumna. Będziesz chciała jej pokazać, że możesz także być niezależna, prowadzić własne życie, być dobrą żoną, a nawet być wspaniałą matką.

Rola matki jest niezastąpiona i choć często nie doceniamy jej właściwie, nadejdzie dzień, kiedy będziesz miała własne dzieci i wszystkie te uczucia spontanicznie narodzą się w Tobie.

Wtedy zrozumiesz, że bycie matką jest o wiele łatwiejsze niż się wydaje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.