Zdrowy styl życia: czy wiesz, jak zachęcić dzieci do jego przestrzegania?

Zdrowy styl życia: czy wiesz, jak zachęcić dzieci do jego przestrzegania?
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2019

Edukuj swoje dzieci w kwestiach dbania o ich umysł i ciało, a znacznie poprawisz jakość życia całej rodziny. Na co czekasz? Zastosuj w praktyce ten zdrowy styl życia już teraz! Nasze dzieci uczą się więcej na bazie przykładów, które im dajemy, niż od czegokolwiek innego. Dlatego tak ważne jest to, abyśmy mieli dobre codzienne nawyki. Tak, byśmy mogli edukować dzieci w kwestii prowadzenia zdrowego stylu życia.

Zdrowy styl życia oznacza coś więcej niż tylko dobre odżywianie; obejmuje również współistnienie rodziny, pracę i dbanie o siebie.

Zdrowy styl życia – edukuj dzieci z miłością i zaangażowaniem

Kiedy stajemy się rodzicami, staramy się wypełniać nasze nowe role najlepiej jak potrafimy. Jednak biorąc pod uwagę nasz ogólny brak doświadczenia, prawdopodobnie popełnimy wiele błędów. Ważne jest to, aby zawsze szukać wsparcia i uczyć się coraz więcej wraz z upływem czasu. Oprócz spotkania ze specjalistą, możemy znaleźć wiele informacji w Internecie, które pomogą nam się poprawić.

Czas spędzany z naszymi dziećmi jest bardzo ważny. Ale to, co z nimi robimy ma o wiele większe znaczenie. Podczas spędzania z nimi czasu musimy pamiętać o naszej misji edukowania ich, a także o tym, że uczą się głównie na przykładach.

Mecz piłki nożnej

Jeśli będziemy edukować dzieci w prowadzeniu zdrowego stylu życia możemy liczyć na przyszłość, w której mężczyźni i kobiety szanują swoje ciała, unikają nadużywania toksycznych substancji oraz żyją w harmonii ze środowiskiem. Co więcej, dzieci te będą inspirować w innych dobre nawyki, które zaszczepili w nich rodzice, głównie przez dobry przykład.

Sukces edukacji dzieci zależy w dużej mierze od zrozumienia przez rodziców, że nie wszystkie dzieci są takie same. Dlatego musimy zaakceptować ich różnice, zalety, zdolności i niepowodzenia. W ten sposób możemy poznać zakres ich umiejętności i nie będziemy zmuszać ich do robienia rzeczy, których nie lubią lub których nie mogą. Dlatego należy unikać tworzenia niechęci do pewnych działań.

Zdrowy styl życia – kilka wskazówek, które pomogą w jego prawidłowym prowadzaniu

Pamiętaj, że kiedy mówimy o kształceniu dzieci w prowadzeniu zdrowego stylu życia, nie tylko odnosimy się do ich nawyków żywieniowych, ale także do relacji, które mają z członkami rodziny, rodzaju zajęć, które wykonują i tego, jak chronią się emocjonalnie. Innymi słowy, mówimy o zdrowiu fizycznym, emocjonalnym i duchowym.

Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poprowadzić edukację swoich dzieci w kierunku lepszego i zdrowszego stylu życia oraz dzielić korzyści wynikające ze wspólnego zdrowego ciała i umysłu:

1. Żywność

Od najmłodszych lat staraj się przyzwyczaić dzieci do spożywania zdrowej żywności. Pamiętaj, że jedzenie, które znają, jest tym, które im dałaś. Możesz uzupełniać codzienną dietę między innymi warzywami, tortillą, płatkami zbożowymi, i tym podobnymi produktami…

Przygotuj się wystarczająco dla siebie i swojego dziecka, abyście mogli wspólnie cieszyć się pysznym i zdrowym daniem.

Celuj w zdrowy styl życia, który całkowicie szanuje ciało, unika nadużyć i ekscesów oraz promuje życie w harmonii ze środowiskiem.

2. Ćwiczenia

Zachęcaj dzieci do uprawiania sportu już na samym początku dzieciństwa. Być może będą musiały wypróbować kilka różnych dyscyplin, dopóki nie zdecydują, które z nich lubią najbardziej.

Kluczem jest znalezienie aktywności, które oprócz poprawy ich kondycji fizycznej, pomaga im budować charakter. Bardzo ważne: nie wymagaj od swoich dzieci niczego, czego nie możesz wymagać od siebie.

3. Żyj w zgodzie z naturą

Zawsze zachęcaj swoje dzieci do kontaktu z naturą. Spraw, by pokochały śniadanie w parku lub popołudniowy piknik. Działania te nauczą ich poszanowania środowiska i zadbania o to, aby również przyszłe pokolenia mogły się nim cieszyć.

Chłopiec hodujący roślinkę

Gdy jesteście gdzieś na zewnątrz na otwartej przestrzeni, porozmawiaj z nimi o znaczeniu dbania o planetę i wszystkie żywe istoty. Zamień zwykły spacer po parku w świetną okazję edukacyjną.

4. Zachęcaj do socjalizacji

Pozwól swoim dzieciom poznać nowych przyjaciół. Zwiększy to ich towarzyskość, a tym samym pomoże im zrozumieć znaczenie szanowania i pomagania innym. Podsumowując, kształcenie dzieci w prowadzeniu zdrowego stylu życia w ramach miłości, uczciwości i dobroci to najlepsze prezenty, które możesz im dać do końca życia.

Zapewnienie dzieciom edukacji opartej na zdrowym stylu życia, która ma związek z naturą i szanuje ją, pomoże im wyrosnąć na dobrych obywateli. Kiedy już nauczą się doceniać zalety tego stylu życia, będą także inspirować i zachęcać innych do życia w ten sam sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lipnowski, S. et al. Healthy active living: Physical activity guidelines for children and adolescents. Paediatrics and Child Health (2012). doi:10.1093/pch/17.4.209
  • Lipnowski, S. et al. Healthy active living: Physical activity guidelines for children and adolescents. Paediatrics and Child Health (2012). doi:10.1093/pch/17.4.209

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.