Świętuj Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci przypada 2 kwietnia. W poniższym artykule odkryjesz kilka świetnych pomysłów na to, jak możesz świętować!
Świętuj Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

Ostatnia aktualizacja: 04 sierpnia, 2021

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci obchodzony jest co roku 2 kwietnia. Data ta została ustalona w 1967 roku, aby uczcić słynnego duńskiego baśniopisarza i zachęcić do czytania dzieci oraz młodzież.

Zbiegający się z datą urodzin jednego z najważniejszych w historii pisarzy literatury dziecięcej, Hansa Christiana Andersena Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci, to dobry sposób na promocję literatury. Dziś podpowiemy kilka pomysłów na uczczenie tego wyjątkowego dnia.

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci: pomysły na jego obchodzenie

Dziecko czytające z pluszowym króliczkiem na kolanach.


Wybierz książkę, której jeszcze nie czytałeś

Nie ma lepszego sposobu na uczczenie Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci niż czytanie. Z tego powodu już dziś proponujemy kupić nową książkę dla dzieci lub młodzieży, lub wypożyczyć ją z biblioteki. Wybierz taką, której jeszcze nie czytałeś i ciesz się nią.

Przeczytaj ponownie książkę, którą uwielbiasz i której nie czytałeś od dawna

Czasami maluchy nie muszą zanurzać się w nowe historie. Zwłaszcza jeśli te, które już mamy w domu, nadal pobudzają ich wyobraźnię i kreatywność. Dlatego, jeśli masz dużą kolekcję książek dla dzieci, wybierz taką, którą Twój maluch lubi. Zrób to tak, jakby czytał ja po raz pierwszy.

List z rekomendacją

W tych trudnych czasach, w których się znajdujemy, każda aktywność jest dobra dla rozwijania kreatywnego umysłu najmłodszych. Dlatego proponujemy świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej, dając każdemu dziecku czystą kartkę papieru.

Następnie poproś je, aby napisało list do swojego przyjaciela, aby opowiedzieć mu o swojej ulubionej książce i jej fabule. W ten sposób zachęcisz je do czytania i pisania, jako że będzie musiało wybierać spośród kilku opowiadań i rozwijać swoją zdolność pisania.

A co z tymi, którzy nie lubią pisać?

Aby rozważyć wszystkie możliwe opcje, dla tych dzieci, które preferują inne rodzaje zajęć, mamy również inną alternatywę. Jednak zaczniemy od tego samego miejsca: czystej kartki papieru. Na nim maluchy będą musiały wykorzystać całą swoją wyobraźnię i kreatywność i narysować lub namalować okładkę lub scenę z ulubionej książki.

W ten sposób rysowanie i czytanie łączą się, aby najmłodsi mogli czerpać z tego jak najwięcej.

Więcej pomysłów na obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

Obejrzyj film na podstawie książki

To bardzo prosta aktywność, ale dzieci ją pokochają. Istnieje bowiem sporo wspaniałych filmów dla dzieci opartych na książkach, więc będzie to świetne zajęcie dla najmłodszych.

Wybierz książkę i przeczytaj ją razem z nimi. Po zakończeniu porozmawiaj z dziećmi o tym, jak wyobrażają sobie postacie, scenerię, a mogą nawet narysować obraz na temat ważnych krajobrazów lub postaci, które pojawiają się w książce.

Następnie pokażcie im film i razem możecie zobaczyć, jak wyobraźnia dzieci ma się do wyobraźni filmowców. To fantastyczny sposób na uczczenie Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej poprzez promowanie kultury poprzez książki i film.

Ojciec i córka leżą na podłodze, czytając.


Readometer, jeden z najlepszych sposobów na świętowanie Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

Na koniec zostawiamy Ci pomysł na wykorzystanie zarówno w domu, jak i w klasie. Readometr, o którym mówimy, mierzy książki, które dziecko czyta w pewnym okresie, który sami możemy zdefiniować.

Możesz stworzyć readometr na kartce papieru, rysując serię książek umieszczonych na półce. Za każdym razem, gdy dziecko czyta książkę, zaznacza odpowiednią książkę.

Jeśli masz w domu kilkoro dzieci, z pewnością będą się dobrze bawić, ponieważ będą chciały czytać przez cały dzień, aby zawsze być na pierwszym miejscu. To samo rozwiązanie będzie tak samo skuteczne, jeśli zastosujesz go w klasie szkolnej, więc jest to fantastyczna inicjatywa zachęcająca do czytania w łatwy i prosty sposób.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.