Jak technologia pomaga podczas okresu odosobnienia?

Poznaj niektóre z głównych sposobów, na jakie technologia pomaga nam podczas okresu przymusowego odosobnienia. Począwszy od zapewniania rozrywki, na możliwościach zdalnej edukacji skończywszy.
Jak technologia pomaga podczas okresu odosobnienia?

Ostatnia aktualizacja: 20 maja, 2020

Nowoczesna technologia, jej zastosowanie oraz nieprawidłowe (nadmierne) wykorzystanie wiele razy były już powodem do niepokoju. Różne towarzystwa naukowe zabierały głos w tej sprawie, zachęcając do ograniczonego korzystania z ekranów i urządzeń elektronicznych. Szczególnie w dzieciństwie i okresie dojrzewania.

Obecnie istnieje jednak zupełnie inne podejście, ponieważ ludzie zadają sobie teraz pytanie, w jaki sposób technologia może pomóc im przetrwać łatwiej trudny okres przymusowego odosobnienia z powodu epidemii koronawirusa SARAS-=CoV-2.
Poznaj niektóre z głównych sposobów, na jakie technologia pomaga nam podczas okresu przymusowego odosobnienia. Począwszy od zapewniania rozrywki, na możliwościach zdalnej edukacji skończywszy.

Jak technologia pomaga nam spędzać okres przymusowego odosobnienia?

W obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2 na świecie i wynikającego z niej przymusowego pozostawania w domu, technologia może podać nam pomocną dłoń ułatwiając wiele różnego rodzaju zadań i dając wiele pożytecznych możliwości. Oto kilka najważniejszych z nich:

Praca zdalna i rozrywka dla dzieci

Różnego rodzaju działania, które ludzie mogą wykonywać zdalnie, w wielu wypadkach korzystają z wielu różnych nowinek technologicznych. Chociaż ta możliwość nie ogranicza się rzecz jasna wyłącznie do okresu pandemii, obecnie nastąpił znaczny wzrost tego rodzaju formy pracy.

Jednocześnie korzystanie z konsol do gier i gier wideo jest częścią codziennego życia wielu rodzin. Możliwe jednak, że kwarantanna jeszcze bardziej zwiększyła ilość spędzanego przy nich czasu.
Prowadzenie zajęć szkolnych online, co wspiera edukację bezpośrednią, to kolejny sposób, w jaki technologia pomaga nam przetrwać podczas okresu kwarantanny

Dziecko z laptopem

I chociaż różne inicjatywy łączą edukację bezpośrednią ze szkołą wirtualną, to jednak ogólnie rzecz biorąc kształcenie dzieci koncentruje się na interakcji twarzą w twarz. Wynika to z tego, że jest to niezbędne w tej grupie wiekowej narzędzie rozwijające umiejętności socjalizacyjne.

Jednak w wyjątkowych sytuacjach, takich jak pandemie, edukacja online jest jednym ze sposobów, w jakie technologia pomaga podczas kwarantanny. Chociaż istnieją szczególne cechy dotyczące dostępu do Internetu, należy zauważyć tutaj, że na ogół wiele instytucji zapewnia swoim uczniom i studentom tablety lub laptopy do wypożyczenia.

Organizowanie standardowych procedur i zadań

Eksperci stwierdzili, jak ważne jest zachowanie pewnych rutyn w tym czasie. Dotyczy to zarówno dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Ustalono nowe harmonogramy. Te zajęcia, które do tej pory wydawały się nieważne, nagle stały się istotne.

Rozwiązania, które należy obecnie rozważać, to spotkania rodzinne za pośrednictwem platform cyfrowych przeznaczonych specjalnie do tego celu. A także i inne tego typu sytuacje.

Czy konieczne jest wyjaśnienie dzieciom, że jest to wyjątkowa sytuacja?

Chociaż istnieją pewne problemy związane z technologią, ważne jest, aby dzielić się swoimi przemyśleniami z dziećmi. Powinniśmy im wyjaśniać, że doskonale rozumiemy niecierpliwość, jaką powoduje u nich ta sytuacja. A także mówić im, że będziesz nieco bardziej tolerancyjny, jeśli chodzi o korzystanie przez nie z urządzeń elektronicznych w tym trudnym obecnie czasie.

Wideorozmowa

Może to być korzystne rozwiązanie, ponieważ pozwala także dzieciom zobaczyć, choć pośrednio, że życie w końcu wróci do normy.

Inne istotne informacje do rozważenia

Kwarantanna w rodzinie stanowi także nowe wyzwanie. Na przykład rodzice żyjący w separacji muszą znaleźć jakąś wspólną nić porozumienia.

Obecność jednego lub obojga rodziców, poza poczuciem niepewności spowodowanym pandemią, jest wyjątkowym momentem dla dziecka i także na dodatek źródłem wielu nowych możliwości.

Ogólnie rzecz biorąc powinieneś zawsze pamiętać o tym, że nowoczesna technologia to dobry pomysł, który może nawet przynieść ulgę w wypadku wielu dotychczasowych problemów. Trzeba tylko umieć z niej skorzystać we właściwy sposób.

Jak więc technologia może Ci pomóc podczas przymusowego odosobnienia?

Hiszpańskie Stowarzyszenie Pediatryczne (oryg. Asociacion Espanola de Pediatria), podobnie jak inne towarzystwa naukowe, takie jak Argentyńskie Towarzystwo Pediatryczne (oryg. Sociedad Argentina de Pediatría), zachęca do racjonalnego korzystania z technologii i podkreśla jej znaczenie, jeśli chodzi o ocenę, czy należy umówić się na spotkanie twarzą w twarz.

W tym sensie i w tym trudnym czasie (choć nie tylko), technologia w okresie przymusowego odosobnienia może być źródłem wielu możliwości, które ludzie powinni odkryć na własną rękę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Asociación Española de Pediatría   www.aeped.es
  • Sociedad Argentina de Pediatría  www.sap.org.ar

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.