Prezenty na święta dla dzieci: 7 popularnych pomysłów

Prezenty na święta dla dzieci: 7 popularnych pomysłów
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 10 września, 2019

Święta Bożego Narodzenia to idealna okazja, by spędzić czas z bliskimi i przeżyć wspaniałe chwile, które pozostaną z nami na zawsze jako niezapomniane wspomnienia. Jednocześnie dla naszych dzieci jest to czas odkrywania i radości z prezentów i nowych zabawek. Z pewnością nie chcesz zawieść swoich pociech i zastanawiasz się, jakie są aktualnie najpopularniejsze prezenty na święta dla dzieci. Jeśli tak jest, czytaj dalej!

Każda pora roku jest odpowiednia do dzielenia się prezentami z dziećmi i dorosłymi. Jednak ta jedna szczególna pora roku co roku wiąże się ze zwiększonym zainteresowaniem otrzymania czegoś nowego – szczególnie wśród najmłodszych. Na szczęście prezenty na święta dla dzieci możesz wybrać spośród rzeczy cieszących się największą popularnością w danym roku.

Boże Narodzenie to jedna z najważniejszych pór roku. Wiele rodzin na całym świecie podtrzymuje tradycję dawania dzieciom zabawek lub innego rodzaju prezentów. Prezenty na święta dla dzieci mają reprezentować świętowanie, dobroć, pokojową wymianę i radość w rodzinie oraz wśród bliskich przyjaciół.

Zabawki, które dajemy w okresie świątecznym, są czymś więcej niż tylko przemyślanym gestem, którym można podzielić się z przyjaciółmi i rodziną. Są także synonimem rekreacji, nauki oraz rozwoju psychologicznego, emocjonalnego, motorycznego i intelektualnego. Jednocześnie pomagają rozwijać umiejętności towarzyskie dzieci, bez względu na ich wiek.

To dzięki wykorzystaniu zabawek dzieci rozwijają się w wielu aspektach, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Dzieje się tak dlatego, że zabawki zachęcają maluchy do eksplorowania, odkrywania i uczenia się interakcji z obiektami.

Zabawki nie tylko nadają się do przyciągania uwagi dzieci dzięki ich atrakcyjnym kolorom i innym funkcjom. Wiele z nich stymuluje rozwój krytycznego myślenia poprzez rozwiązywanie problemów. To samo dzieje się z myśleniem abstrakcyjnym i przestrzennym, szczególnie jeśli chodzi o budowanie i organizowanie elementów.

Popularne prezenty na święta dla dzieci

Bez względu na to, czy są to Twoje własne dzieci, siostrzenice i siostrzeńcy, chrześniaczka i chrześniak, czy inne wyjątkowe maleństwo w Twoim życiu, następujące pomysły na prezenty na święta dla dzieci z pewnością przypadną Ci do gustu.

Zachowaj poniższą listę, by mieć ją pod ręką, gdy przyjdzie czas na świąteczne zakupy:

1. Zamki dla lalek

Wiele firm zabawkarskich produkuje urocze repliki tych samych zamków, które dziewczynki oglądają w swoich ulubionych filmach o księżniczkach. Te małe budynki, oprócz tego, że są piękne, pomagają również dzieciom rozwijać umiejętności organizacyjne dotyczące różnych przestrzeni i przedmiotów, które można znaleźć w domu.

Jednym z najpopularniejszych motywów, który możesz wybrać, jest film „Kraina lodu”. Jeśli dziecko, któremu kupujesz prezent, nie przepada za księżniczkami, zawsze możesz wybrać bardziej tradycyjny domek dla lalek.

2. Lalki z funkcją ruchu i wydawania dźwięku lub bez niej

Ogólnie rzecz biorąc, większość dziewcząt na ogół najbardziej pragnie dostać nową lalkę. Dostępne na rynku opcje, które można wykorzystać jako pomysł na prezent na święta dla dzieci, są nieograniczone. Niektóre lalki poruszają się i wydają dźwięki, naśladując odgłosy, płacząc, tańcząc, jedząc itp.

Uśmiechnięta dziewczynka siedzi na podłodze obok prezentów

Lalki, niezależnie od tego, czy są wyposażone w specjalne funkcje, czy też nie, budzą instynkt macierzyński u dziewczynki. Można powiedzieć, że lalki to prezent, który nigdy nie wyjdzie z mody. I choć lalki tradycyjnie były „prezentem dla dziewczynek”, chłopcy również mogą bawić się lalkami. Nie ma nic złego w uczeniu małego chłopca, aby był dobrym ojcem i opiekunem!

3. Szafa z ubraniami dla lalek to doskonałe prezenty na święta dla dzieci

Świetna alternatywa dla dzieci, które od najmłodszych lat są zainteresowane wkroczeniem w świat mody lub marzą o projektowaniu ubrań i akcesoriów. Dzięki miniaturowym ubrankom i dodatkom dla lalek dzieci mogą ćwiczyć kombinacje kolorów i pozy. Mogą nawet odgrywać różne sytuacje i scenariusze.

Istnieje wiele marek lalek, które oferują dodatkowe garderoby, ale Barbie jest bez wątpienia ponadczasową ulubienicą dzieci.

4. Akcesoria do przyrządzania jedzenia

Wszelkie wersje zabawek do przygotowywania jedzenia są świetnym pomysłem na prezenty na święta dla dzieci. Niektóre zabawki w tej kategorii opierają się  wyłącznie na korzystaniu z wyobraźni dziecka, ale warto poszukać tych, które faktycznie służą do przyrządzania jedzenia.

Na przykład możesz kupić maszynę do robienia lodów lub miniaturowy piekarnik do pieczenia ciasteczek.

5. Zdalnie sterowane samochody

Tego rodzaju zabawki nigdy nie wychodzą z mody. Nie będzie przesadą, jeśli powiemy, że najlepsze modele są nie tylko atrakcyjne dla dzieci, ale także dla rodziców.

Obecnie wiele samochodów zdalnie sterowanych na wiele sposobów odwzorowuje prawdziwe samochody, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Nowoczesne piloty zdalnego sterowania pozwalają prowadzić pojazd dalej, niż było to możliwe dotychczas.

„To dzięki wykorzystaniu zabawek dzieci rozwijają się w wielu aspektach, zarówno fizycznych, jak i psychicznych”

6. Konsole do gier wideo

Urządzenia te od lat zajmują miejsce na szczycie listy z pomysłami na prezenty na święta dla dzieci i dla starszych graczy. Rozwój technologiczny przyczynił się do znacznego postępu zarówno w jakości grafiki, jak i wielu innych funkcjach.

Na przykład gracze mogą teraz łączyć się online i grać z innymi osobami z całego świata. Obecnie najpopularniejszą konsolą do gier dla dzieci i dorosłych jest PS4.

7. Drony to świetne prezenty na święta dla dzieci

Te małe bezzałogowe urządzenia latające przyciągnęły uwagę świata. Nic dziwnego, że najmniejsi członkowie rodziny chcą, by ich własne drony latały godzinami za pomocą pilota.

Możesz wybrać prostego drona lub nawet model wyposażony w aparat fotograficzny. Te ostatnie są najpopularniejsze, ponieważ kamery pozwalają użytkownikom na rejestrowanie trasy urządzenia w przystępny dla człowieka, wizualny sposób.

Dają również użytkownikom możliwość uzyskania nowych perspektyw i eksploracji trudno dostępnych miejsc. Oczywiście drony z kamerami i innymi dodatkowymi funkcjami są droższe.

8. Klocki do budowania i zabawki do sortowania kształtów

Nie mogliśmy pozostawić tych klasyków poza świąteczną listą zakupów dla dzieci. Tego rodzaju zabawki są popularne od pokoleń, ale wciąż przyciągają uwagę najmłodszych, nie tylko, gdy pojawiają się w domu jako prezenty na święta dla dzieci.

Klocki i zabawki do sortowania kształtów pomagają rozwijać umiejętności motoryczne, a także koncentrację i inteligencję.

szczęśliwe dziecko i ojciec układają klocki

Oprócz tych oczywistych korzyści, klocki i sortowniki kształtów bawią dzieci przez wiele godzin, dzięki swoim jasnym kolorom i różnorodnym kształtom. Aby wybrać odpowiednie prezenty na święta dla dzieci, należy pamiętać o ich wieku i osobistych preferencjach.

Chociaż telefony komórkowe i tablety są również popularnymi prezentami dla dzieci, ważne jest, aby unikać uzależnienia od ekranu i pamiętać, że te urządzenia przyczyniają się do siedzącego trybu życia.

Oprócz spoglądania na to, co aktualnie cieszy się największą popularnością, zachęcamy również do gier na świeżym powietrzu, a także do spędzania czasu z dziećmi w sposób, który podobał Ci się w dzieciństwie.

Nie sprowadzajmy prezentów świątecznych do czystego materializmu – przede wszystkim chodzi o tworzenie wspomnień i dzielenie się czasem z tymi, których kochamy.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.