Jak rozwijać u uczniów samoświadomość edukacyjną?

Dziś chcemy Ci polecić ćwiczenie pozwalające uczniom i studentom rozwijać samoświadomość edukacyjną. Na co czekasz, aby wprowadzić to w życie?
Jak rozwijać u uczniów samoświadomość edukacyjną?
Ana Couñago

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Ana Couñago.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Samoświadomość to postrzeganie siebie w kategoriach fizycznych, poznawczych, społecznych, afektywnych itp. Składa się ona z różnych wymiarów, które są uważane za istotne w życiu ludzi. Kiedy więc mówimy o obrazie samego siebie u dzieci, młodzieży i nastolatków, musimy wziąć pod uwagę także wymiar dotyczący edukacji.

I bardzo ważne jest, abyśmy dobrze zastanowili się nad tym aspektem. Czy wiesz czym jest samoświadomość edukacyjną? W dzisiejszym artykule przedstawimy ćwiczenie mające na celu promowanie tej cechy wśród uczniów i studentów.

„Ze wszelkiej wiedzy mądrzy i dobrzy wybierają głównie poznanie samych siebie”.

William Szekspir

Samoświadomość edukacyjna

Samoświadomość edukacyjna to jeszcze jeden wymiar samoświadomości, jeśli chodzi o osoby uczące się. Odnosi się ona do postrzegania przez ucznia lub studenta własnej zdolności do wykonywania obowiązków i realizacji zadań związanych z dziedziną edukacyjną. Zależy ona od ich oceny własnych wyników, sukcesów i oczekiwań.

Ponadto istnieją inne czynniki, które wpływają na kształtowanie się samoświadomości edukacyjnej, takie jak:

 • Oczekiwania i wymagania rodziców dotyczące wyników w nauce.
 • Wsparcie rodziny w trakcie nauki.
 • Opinie i spostrzeżenia nauczycieli i kolegów z klasy.
 • Porównanie z innymi kolegami z klasy.
 • Porównanie z własnymi wynikami w szkole.
 • Związek między uzyskiwanymi wynikami a włożonym wysiłkiem.

W zależności od tego wszystkiego uczeń tworzy obraz samego siebie w ujęciu edukacyjnym oparty o dwa typy:

 • Pozytywny: wykazuje większą motywację, zainteresowanie i pewność siebie w obliczu wyzwań szkolnych.
 • Negatywny: ma mniej zasobów osobistych, poznawczych i motywacyjnych, aby sprostać wyzwaniom szkolnym.

Fakt, że uczeń kształtuje pozytywną lub negatywną samoświadomość, jest czynnikiem decydującym o jego nauce i wynikach w nauce. Dlatego bardzo ważne jest, zarówno w domu, jak i w szkole, aby traktować tę kwestię z należytą uwagą.

„Twoje szanse na sukces w każdym przedsięwzięciu zawsze można mierzyć Twoją wiarą w siebie”.

Robert Collier

Jak możemy pomóc uczniom zastanowić się nad ich własną samoświadomością edukacyjną? Po pierwsze, muszą bardzo dobrze znać siebie pod tym względem. W tym celu proponujemy bardzo proste ćwiczenie promujące samoświadomość edukacyjną.

Promowanie samoświadomości edukacyjnej wśród uczniów

Poznanie samego siebie to podstawa osiągnięcia sukcesu. Można to również zastosować, gdy mówimy o dziedzinie edukacyjnej. Ludzie muszą bardzo dobrze poznać siebie w roli uczniów lub studentów, aby móc wzmacniać swoje mocne strony, radzić sobie ze słabościami, bardziej wierzyć w siebie, a tym samym uzyskiwać lepsze wyniki w nauce.

Ćwiczenie, które pomoże uczniom poznać samych siebie na poziomie akademickim

Aby to osiągnąć, uczniowie muszą najpierw przemyśleć i przeanalizować własne zdolności i umiejętności. Idealnym ćwiczeniem do przeprowadzenia takiej refleksji jest poproszenie uczniów o wykonanie następujących czynności:

Nastolatka siedzi przy biurku w szkole i wygląda na znudzoną.
 1. Narysuj dwie kolumny na czystej kartce papieru.
 2. Na górze jednej z kolumn napisz “Nie jestem w stanie…” lub “Mam trudności z…”.
 3. Na górze drugiej kolumny napisz: „Umiem…” lub „Jestem dobry w…”.
 4. Wypełnij każdą z kolumn i sporządź listę rzeczy, które są dla Ciebie trudne do zrobienia oraz drugą listę aktywności, w których Twoim zdaniem dobrze sobie radzisz w szkole i na studiach.
 5. Przeanalizuj to, co napisałeś w pierwszej kolumnie i zastanów się, co możesz zrobić, aby zmienić lub ulepszyć rzeczy, w których się nie wyróżniasz.

W ten sposób uczniowie mogą zrozumieć i zastanowić się nad swoimi mocnymi oraz słabymi stronami związanymi z nauką, a tym samym stworzyć wizję siebie jako uczniów lub studentów.

Ważne jest, aby pamiętać, że jeśli uczeń ma negatywną samoświadomość edukacyjną, będzie mu łatwiej uzupełnić kolumnę rzeczy, których nie jest w stanie zrobić. Z drugiej strony, jeśli uczeń ma pozytywną samoświadomość edukacyjną, stanie się dokładnie odwrotnie.

Jako matka, ojciec lub nauczyciel, co myślisz o proponowaniu tego ćwiczenia swoim dzieciom lub uczniom? Jesteśmy pewni, że odkryjesz kilka bardzo interesujących rzeczy!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Santana-Vega, L. E., Feliciano-García, L. A. y Jiménez-Llanos, A. B. (2009). Autoconcepto académico y toma de decisiones en el alumnado de bachillerato. REOP-Revista Española de Orientación y Psicopedagogía20(1), 61-75.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.