8 strategii zapewniających lepsze wyniki podczas nauki

Aby uzyskać lepsze wyniki podczas nauki, konieczny będzie dobry plan. Bez tego trudno będzie dziecku uzyskać dobre rezultaty. Zastosuj niektóre ze strategii, które zaprezentujemy Ci poniżej.
8 strategii zapewniających lepsze wyniki podczas nauki
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Wielu uczniów czuje się zestresowanych i przytłoczonych, kiedy muszą się uczyć i nie wiedzą, jak poprawić swoje wyniki podczas nauki. Ale posiadanie strategii i organizacji szybko okaże się kluczem do uzyskania dobrej oceny podczas następnego egzaminu i odniesienia sukcesu.

Jeśli nastolatki poprawią planowanie procesu uczenia się i zastosują się do szeregu zaleceń i sztuczek, aby zastosować je w praktyce , ich wyniki podczas  nau ki  będą lepsze Jeśli jednak nie zastosują się do tych wskazówek, będzie im trudno osiągnąć sukces, którego pragną na studiach.

Dlaczego zarządzanie czasem jest tak ważne, aby poprawić wyniki podczas nauki?

Każdy z nas musi zorganizować swoje codzienne życie, aby wypełnić wszystkie nasze zobowiązania. Pracownicy muszą trzymać się swojego harmonogramu pracy, a uczniowie muszą organizować swój czas na naukę, niezależnie od tego, czy chodzi o przygotowanie się do egzaminu, czy oddanie pracy na czas.

Uczniowie mają jednak tę przewagę, której nie mają pracownicy, a jest nią swoboda  organizowania czasu nauki. Chociaż może się to nie wydawać oczywiste na pierwszy rzut oka, czasem jest to większy problem niż pomoc. Ale dlaczego tak się dzieje?  

Czynniki rozpraszające

W miarę dorastania zmieniają się instytucje, w których się uczymy, a nawet w niektórych, takich jak studia wyższe, możemy mieć zajęcia poranne lub popołudniowe. Trudność polega na tym, że to sami uczniowie muszą być odpowiedzialni za przestrzeganie harmonogramu studiów.

Pomimo swobody organizacyjnej, wielu uczniów, a nawet studentów, nie ma dobrych nawyków związanych z nauką. Z tego powodu zarówno czas egzaminów, jak i terminy realizacji projektów mogą przerodzić się w sytuację pełną niepokoju i stresu, ponieważ nie mają ni po prostu efektywnego planu działania .  

Wskazówki dotyczące organizacji i poprawy wyników podczas nauki

Aby uzyskać jak najlepsze stopnie z egzaminów, ważne jest posiadanie planu nauki. W tym celu uczniowie muszą zarezerwować czas na każdy przedmiot. Przyjrzyjmy się niektórym strategiom, które pomogą Ci się zorganizować i jak najlepiej wykorzystać przeznaczony czas na naukę.

Ustal harmonogram

To bez wątpienia jedna z najczęściej słyszanych rad. Ale ważne jest, aby przed rozpoczęciem nauki wiedzieć, ile czasu poświęcisz na każdy przedmiot. W ten sposób każdego dnia poświęcisz wystarczająco dużo czasu, aby nie dotrzeć do dnia egzaminu lub oddania pracy będąc przytłoczony brakiem czasu. 

Harmonogram ten może być sporządzony na papierze lub w formacie cyfrowym, ale ważne jest, aby po prostu go mieć. Pomoże Ci to być bardziej świadomym planowania, którego musisz przestrzegać, jeśli chcesz uzyskać dobre wyniki podczas nauki.

Ustalić rutynę dla procesu uczenia się

Każdy uczeń jest inny i dlatego jego wydajność może się różnić w zależności od danej osoby. Jedn i  najlepiej sprawdzają się rano, inn i  po południu, a jeszcze inn i najsprawniej się uczą  wieczorem. Zależy to również od rozkładu zajęć.

Dlatego ta rutyna musi być zorientowana na każdą osobę. Nie ma znaczenia, o której godzinie siadasz do nauki. Ale kiedy już to wyjaśniliśmy, musisz codziennie o tej samej porze brać się do pracy. W ten sposób stworzysz sobie rutynę i nawyk.

Zacznij od najtrudniejszych tematów i przejdź do łatwiejszych

Ważne jest, aby zacząć od tych przedmiotów, które są trudniejsze, ponieważ podczas nauki T wój mózg się stopniowo znudzi Tak więc, jeśli zostawisz skomplikowane rzeczy do na sam koniec, trudno będzie Ci osiągnąć dobre wyniki podczas nauki, ponieważ Twój mózg będzie już zmęczony.

Odróżniaj ważne cele od pilnych i unikaj wielozadaniowości

Jeśli chodzi o organizację czasu nauki, musisz wiedzieć, jak odróżnić to, co ważne, od tego, co pilne. Musisz jasno określić, które zadania mają być wykonane przed innymi, zamiast próbować robić wszystko na raz. Jeśli zbliża się termin egzaminu lub wykonania zadania, powinieneś skoncentrować się na tych celach, a następnie przejść do innych.

Uczenie się

Nie możesz uczyć się dwóch rzeczy jednocześnie; nie jest to wskazane, a ponadto oba tematy wymagają wysokiego poziomu koncentracji. Tak więc, jeśli przełączysz się z jednego zadania na drugi, nie przyswoisz zawartości obu w satysfakcjonujący sposób.

Zaplanuj sobie przerwy i wypoczynek, aby uzyskać lepsze wyniki podczas nauki

W ten sam sposób, w jaki organizujesz swój czas nauki, dobrze jest również ustalić czas na odpoczynek i odłączenie się od książek, chociaż nie powinieneś oczywiście wpadać w pułapkę odkładania wszystkiego na dłużej niż zaplanowany czas.

Wynika to z tego, że może to negatywnie wpłynąć na czas, który ustaliłeś na uczenie się. Dlatego musisz szanować czas na przerwę i nie pozwalać, by trwała ona zbyt długo lub była zbyt częsta.

Miej dobre predyspozycje i siłę woli

Proaktywne i zmotywowane podejście do uczenia się jest niezbędne, jeśli chodzi o osiąganie lepszych wyników w nauce. Ważne jest również, aby mieć siłę woli, aby zrealizować wszystkie zaplanowane cele i harmonogramy. To jest klucz do sukcesu w dziedzinie edukacji.

Unikaj przerw

Jeśli wiesz, że w domu mogą być różne czynniki rozpraszające, najlepiej udaj się do miejsca, w którym jesteś sam lub gdzie wszyscy inni się uczą, na przykład do biblioteki lub osobnego pokoju. Inną rzeczą, której należy unikać, jest obecność telefonu komórkowego.

Jeśli chcesz słuchać muzyki, lepiej użyć dźwięków otoczenia lub muzyki instrumentalnej, która nie ma żadnych tekstów.

Powtarzaj materiał codziennie

Ta ostatnia wskazówka jest bardzo ważna: powtarzanie tego, czego się uczyłeś, pomoże Ci dotrzeć do dnia egzaminu z czystym umysłem i pewnością co do swojej wiedzy, co przełoży się na dobrą ocenę.

Jeśli chcesz poprawić swoje wyniki podczas nauki, zastosuj się do tych wskazówek. Aby uzyskać dobre oceny, musisz mieć plan działania , który pomoże Ci zorganizować i maksymalnie wykorzystać czas na uczenie się

Jak wszystko inne, ciągła praktyka prowadzi do nabycia właściwych nawyków, a kiedy już się go nabędzie, znacznie łatwiej będzie go zrealizować. Tak więc zastosuj wszystkie te strategie w praktyce; na pewno zauważysz wpływ na poprawę wyników w nauce.

To może Cię zainteresować ...
Uczenie dzieci umiejętności rozwiązywania problemów
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Uczenie dzieci umiejętności rozwiązywania problemów

Uczenie dzieci radzenia sobie z wyzwaniami i problemami jest bardzo ważne. Poznaj kilka sposobów jak pomóc im w uzyskaniu samodzielności.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Cueva, M. A. A. I. (1997). Estrategias para mejorar el rendimiento académico de los adolescentes.
  • Rinaudo, M. C., & González, A. (2002). Estrategias de aprendizaje, comprensión de la lectura y rendimiento académico. Lectura y vida, 23(3).
  • Cavero, M. Á. B. (2011). Voluntad para estudiar, regulación del esfuerzo, gestión eficaz del tiempo y rendimiento académico en alumnos universitarios. Revista de investigación educativa, 29(1), 171-185.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.