Jak powinna wyglądać rutyna szkolna w okresie pandemii?

W obecnej sytuacji wywołanej znaną nam wszystkim pandemią ważne jest, aby rutyna szkolna naszych dzieci została dobrze zaplanowana. Dzieci i nastolatki muszą równomiernie rozdzielać swoje obowiązki w ciągu tygodnia, aby uniknąć nagromadzenia się zadań i wynikającego z tego chaosu. Zaprezentowane przez nas dziś pomysły pomogą Ci uporządkować wszystkie rzeczy tak, aby dziecko miało czas na wszystko.
Jak powinna wyglądać rutyna szkolna w okresie pandemii?
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Ze względu na obecne w wielu krajach nakazy dotyczące pozostania w domu i lekcji zdalnych, w ramach środków mających na celu powstrzymanie pandemii koronawirusa, większość dzieci nie chodzi obecnie do szkoły. Jako rodzice musimy więc zadbać o to, by ich rutyna szkolna nie powodowała chaosu w domu.

W tej chwili, jako rodzice, mamy naprawdę pełne ręce roboty. Oprócz pracy zdalnej (w stosowych przypadkach) i zajęć domowych, musimy również pełnić rolę nauczycieli dla naszych dzieci, aby nie utraciły one rytmu pracy w szkole.

To wszystko oznacza dużo pracy dla nas wszystkich, a najważniejsze jest to, żeby dobrze zaplanować swój czas. Jak więc możemy zorganizować nasze codzienne obowiązki tak, aby uniknąć chaosu? Oto kilka pomysłów.

Jak powinna wyglądać rutyna szkolna naszego dziecka?

Biorąc pod uwagę tę trudną sytuację, w której żyjemy, dobrze jest zaplanować każdy dzień, kiedy będziemy w domu. Musimy ustalić odpowiednie procedury, które pomogą nam wszystkim poczuć się bezpieczniej i ułatwią dzieciom przystosowanie się do tych zmian. Oto kilka porad, które pomogą Ci się zorganizować:

  • Stwórz harmonogram zajęć dla wszystkich.
  • Ułóż ten harmonogram razem ze swoimi dziećmi; mogą one również uczestniczyć w jego tworzeniu i podejmować razem z nami decyzje.
  • Możesz zrobić ten harmonogram na kartce lub kartce i pozwolić dzieciom udekorować go tak, aby był kolorowy i zabawny.
  • Umieść go w widocznym miejscu, aby każdy mógł go zobaczyć.
  • Możesz organizować rzeczy na co dzień i wybierać różne aktywności, w zależności od tego, co i ile chcesz.
  • Spersonalizuj harmonogram w zależności od Twojej rutyny rodzinnej: pory wstawania, jedzenia, kąpieli itp.

Pomysły, które pomogą uporządkować nasze codzienne obowiązki

Wstawanie dzieci z łóżka o rozsądnej godzinie

To, że nie ma normalnej szkoły, nie powinno oznaczać, że dzieci spędzają cały ranek w łóżku, a potem kładą się spać bardzo późnoWażne jest, aby trzymać się standardowego harmonogramu, którego dzieci przestrzegały przed blokadą. 

W ten sposób, kiedy będą musiały wrócić do normalnych zajęć w szkołach, nie będzie im tak trudno wstać wcześnie rano.

Zachowaj te same zasady co wcześniej

To prawda, że ​​wszyscy razem spędzamy więcej czasu w domu. Prawdopodobnie przeszedłeś już przez stresujące chwile, a może być ich jeszcze więcej.

Jednak ważne jest, aby wyjaśnić, jakie zasady powinny rządzić naszym codziennym życiem w domu, aby dzieci wiedziały, co mogą, a czego nie mogą robić. Na przykład zakaz nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych na co dzień – musimy je koniecznie ograniczyć.

Sprawdzaj wyniki lekcji zdalnych i ucz się razem z dzieckiem

Większość rodziców otrzyma od nauczycieli swoich dzieci wskazówki, które należy stosować w domu i wspólnie z nimi pracować. Może to być materiał do pracy lub strony internetowe, z których można skorzystać, aby znaleźć to, czego dzieci muszą się uczyć, aby kontynuować naukę.

Przeznacz codziennie czas na to, aby usiąść z dziećmi i pomóż im uczyć się oraz przeglądać ich materiały, aby nie miały zaległości w szkole.

Znajdź czas na wspólne czytanie

W zależności od wieku Twoich dzieci, możesz zaproponować im kilka ciekawych książek, a w przypadku młodszych dzieci możesz im samemu poczytać.

Czytanie dzieciom

Jeśli Twoje dziecko dopiero zaczyna uczyć się czytać, poproś je, aby ćwiczyło czytanie prostych historyjek dostosowanych do jego poziomu.

Czas na robótki ręczne i eksperymenty

Praca manualna i eksperymenty, oprócz dobrej zabawy, będą również zachęcać dzieci do rozwijania kreatywności. Dlatego tak ważne jest, aby każdego dnia wygospodarować trochę czasu na te zajęcia.

Możesz poszukać pomysłów w Internecie – są ich tysiące. Upewnij się tylko, że wybierasz te, które są dostosowane do wieku Twojego dziecka. Jesteśmy pewni, że zarówno Ty, jak i Twoje dzieci będziecie się świetnie bawić!

Czas na zabawę

To ważne, abyśmy bawili się z naszymi dziećmi, ponieważ one wciąż nie mogą bawić się z przyjaciółmi. Spędź z nimi czas grając w gry planszowe lub inne gry, które mają w swoim pokoju. Będziecie się świetnie razem bawić!

Oglądanie filmów

Świetnym pomysłem są również organizowane od czasu do czasu domowe seanse filmowe. Jest wiele przecież wspaniałych filmów, które przekazują dzieciom naprawdę pozytywne wartości. W dniach odosobnienia w domu jest czas na wszystko, a to kolejna wspaniała aktywność dla całej rodziny.

Seans filmowy

Wszystkie te czynności nie muszą być wykonywane tego samego dnia. Ważne jest, aby ułożyć sobie harmonogram i uporządkować nasze zajęcia dzień po dniu. Twoje dzieci mogą Ci w tym pomóc, a Ty możesz rozłożyć zajęcia na cały tydzień i uzgodnić, kiedy je wykonać.

Oczywiście trzeba mieć wygospodarowany czas na codzienne odrabianie lekcji. Rutyna szkolna powinna wyglądać tak, jakby dziecko nadal chodziło do szkoły.

W tym czasie blokady ważne jest, abyśmy zorganizowali nasze zajęcia i dobrze planowali rzeczy, aby nie doprowadzić do chaosu w życiu rodzinnym. W ten sposób każdy będzie przygotowany do wspólnej pracy i wyjścia z tego trudnego okresu silniejszym.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.