Jak wychować dwujęzyczne dziecko: poznaj metodę OPOL

Jak wychować dwujęzyczne dziecko: poznaj metodę OPOL
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 15 września, 2019

Metoda OPOL pomoże Ci wychować dwujęzyczne dziecko. Zakłada, że każdy z rodziców porozumiewa się z maluchem w innym języku. Dowiedz się o niej więcej czytając dzisiejszy artykuł.

OPOL to skrót pochodzący od angielskich słów “one parent, one language”, czyli jeden rodzic, jeden język. Aby wykorzystać tą metodę każdy rodzic powinien rozmawiać z maluchem w innym języku. Dzięki temu dziecko będzie mogło często i w sposób naturalny ćwiczyć oba języki. Tym samym uda Wam się szybko wychować dwujęzyczne dziecko.

Zanim zechcesz wychować dwujęzyczne dziecko, dowiedz się, czym się ono musi charakteryzować

Nauka drugiego języka może wydawać się skomplikowana, ale wcale nie musi tak być. Zastosowanie odpowiednich technik w momencie, gdy dziecko się rozwija, sprawi, że nauka drugiego języka stanie się dość prosta.

Własnie ten temat poruszyła w wywiadzie opublikowanym w El Mundo Jill Stribling, dyrektorka i założycielka English for Fun. Stwierdziła, że chociaż najlepiej jest się uczyć dwóch języków jednocześnie, można również nauczyć się drugiego języka w późniejszym wieku.

Stribling zauważa, że w takich krajach jak Belgia i Holandia, mieszkańcy uczą się dwóch języków jednocześnie. Co więcej, najczęściej rozpoczynają naukę od bardzo wczesnych lat życia. Dodała również, że “dwujęzyczne dzieci są zazwyczaj bardziej kreatywne, ich mózgi rozwijają się w inny sposób i mają wyższe poczucie własnej wartości”.

Jill Stribling twierdzi, że zmuszanie dzieci do mówienia w określonym języku może zatrzymać ich rozwój i zablokować postępy. Zaleca, aby każdy z rodziców był cierpliwy i dał dziecku czas na naukę.

Jak wychować dwujęzyczne dziecko stosując metodę OPOL

Żłobki i przedszkola to idealne miejsce na naukę drugiego języka przez dziecko. Właśnie dlatego metoda OPOL doskonale sprawdza się w takich miejscach. Może ją stosować również osoba opiekująca się Twoim dzieckiem, nie tylko rodzice.

W dalszej części artykułu znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci skorzystać z tej metody w prawidłowy sposób:

Korzystaj z filmików i piosenek

Aby zacząć stosować metodę OPOL, powinnaś używać filmików, piosenek, a nawet bajek dla dzieci w języku docelowym

Dziecko trzymające klocki z napisem learn
Dzięki temu dziecko będzie w stanie rozpoznać język od bardzo wczesnych lat. Poza tym będzie mu łatwiej wyłapać różne akcenty.

Używaj obu języków każdego dnia

Jeśli chcesz wychować dwujęzyczne dziecko stosując metodę OPOL we właściwy sposób, musisz zadbać o to, by dziecko miało styczność z oboma językami w tej samej ilości. Oczywiście dokładne ocenienie ekspozycji na dany język jest skomplikowane. Jednak powinnaś starać się korzystać z drugiego języka przynajmniej przez 30% doby, czyli chociaż 5 godzin.

Znaczenie kontekstu

To niezwykle istotne, aby dziecko kojarzyło określone środowisko lub osobę z jednym z języków. Dzięki temu jego mózg będzie w stanie rozpoznać, kiedy ma się skoncentrować na danym języku.

Stwórz właściwą rutynę, by wychować dwujęzyczne dziecko

Rutyny odgrywają niezwykle istotną rolę w przyswajaniu nowego języka. Upewnij się, że Twój maluch ćwiczy drugi język regularnie i nie odkłada ćwiczeń na dłużej niż dwa dni.

Pamiętaj, że dziecko uczy się każdego dnia. Właśnie dlatego należy wspierać ich naukę codziennymi zadaniami i rożnymi aktywnościami.

Działania wspomagające naukę języka

Magazyn El Mundo zaleca stosowanie niektórych technik, które przyspieszą naukę języka i sprawią, że będzie skuteczniejsza. Oto kilka z nich:

  • Postęp technologiczny umożliwia dziecku oglądanie programów telewizyjnych w różnych językachTo niezwykle przydatne na etapie rozwoju.
  • Oglądajcie filmy w języku docelowym. Ułatwi to naukę języka i sprawi, że dziecko będzie go szybciej rozpoznawało.
  • Czytajcie książki w języku docelowym. Rodzice powinni wybierać różne książki, dopasowane do wieku dziecka. Audiobooki są również niezwykle skuteczne.
Mama i syn czytający książkę - jak wychować dwujęzyczne dziecko
  • Przeprowadzaj proste i fajne ćwiczenia. Postaraj się nawiązać do tego, co dziecko robi w szkole w momentach, które spędzacie w domu. Na przykład jeśli dziecko uczy się o kolorach, możesz mu pomóc w nauce grając z nim w różne gry.
  • Jeśli każdy z rodziców będzie mówił do dziecka tylko w jednym, określonym języku, maluch o wiele szybciej nauczy się obu języków.
  • Ściągnij aplikacje na telefon lub tablet w języku docelowym, z których dziecko będzie mogło korzystać. Technologia stanowi niezwykle istotną część naszego życia, więc z pewnością znajdziesz różne zabawy i gry dla dzieci.

To normalne, że na początku dziecko, które uczy się dwóch języków, będzie je czasem myliło. Cierpliwość i ćwiczenia stanowią klucz do właściwego zastosowania metody OPOL i osiągnięcia sukcesu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Diario, El Mundo. (2015). ¿Bilingües? Cómo enseñar otro idioma a los niños sin forzarlos. Diario, El Mundo.
  • Garabaya, Celia. (2016). Método bilingüe Opol para los niños. Tribuna Salamanca.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.