Jak uczyć dziecko dając mu przykład?

Jak uczyć dziecko dając mu przykład?
Marián Carrero Puerto

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Marián Carrero Puerto.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Nie zawsze jest łatwo uczyć dziecko dając mu przykład. Jednak na pierwszy rzut oka może się to wydawać banalne. Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się jak możesz to osiągnąć.

W poniższym tekście zamieściliśmy porady, które pokażą Ci jak uczyć dziecko dając mu przykład. Z pewnością słyszałaś o tym niezliczoną ilość razy, a to zagadnienie nie jest Ci obce. Co więcej, może Ci się wydawać, że jest to bardzo łatwe. Jednak bycie jak najlepszym wzorem do naśladowania nie zawsze jest takie proste.

Dawanie przykładu to zadanie, które musisz wypełniać dzień za dniem, chwila za chwilą. Nie ma sensu robić tego od czasu do czasu. Takie zachowanie może jedynie zdezorientować dzieci, które uczą się obserwując inne osoby.

Dlatego też nie chcesz, aby nauczyły się od Ciebie czegoś złego. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko robiło dobre rzeczy, musi zobaczyć, jak robisz je Ty.

Dzieci uczą się dobrego zachowania na takiej samej zasadzie co złego. Zachowanie to nie jest coś, co pojawia się w magiczny sposób i nie jest całkowicie uwarunkowane genetycznie. Kiedy dzieci zachowują się dobrze, nie odpowiada za to jedynie szczęśliwy zbieg okoliczności. Dzieci mogą zarówno uczyć się określonych zachowań, jak i się ich oduczać.

To samo dotyczy dorosłych, ponieważ zachowanie jest wyuczone. Umiejętność bycia dobrym człowiekiem nie pojawia się nagle sama z siebie. Dlatego też możemy nauczyć się być lepszymi ludźmi, aby dawać dobry przykład naszym dzieciom.

“Przykład jest silniejszy od zasad.”

– Nikolái Gógol –

Rodzice gotujący z córką

Bądź wzorem dla swojego dziecka

Dzieci uczą się poprzez kopiowanie. Są w stanie obserwować i z łatwością imitować różne osoby. Uczą się języków słuchając, obserwując i imitując. W ten sam sposób uczą się również określonych postaw, wartości, osobistych preferencji oraz tradycji.

Ponieważ dzieci kopiują zachowanie otaczających je osób, masz ogromny wpływ na sposób, w jaki Twoje dziecko się uczy. To, co mówisz w jego obecności odbije się w określony sposób na jego sposobie myślenia i zachowaniu. Dzieje się tak, ponieważ jesteś dla niego wzorem, gdy uczysz go dając mu przykład.

Poza tym dzieci kopiują praktycznie wszystko, co widzą u dorosłych. Uczą się większości z ich wzorców zachowań. Właśnie dlatego tak ważne jest dawanie dobrego przykładu.

Oprócz tego dzieci uczą się również wielu rzeczy z otoczenia, w którym przebywają. Dlatego też musisz zapewnić swojemu dziecku doświadczenia, które uczą go wartości i odpowiedzialności. Jego zachowanie stanowi odbicie tego, co widzi.

“Słowa przekonują, ale przykłady pociągają.”

– Matka Teresa z Kalkuty –

Co się stanie, gdy będziesz uczyć dziecko dając mu przykład?

Jeśli chcesz, aby zachowanie Twojego dziecka się zmieniło, musisz przyjrzeć się własnemu postępowaniu. Jednak nie zawsze jest to łatwe. Zmiana Twojego zachowania zmieni również zachowanie Twojego dziecka. Sposób, w jaki zachowujesz się w obecności swojego maluszka, wywiera wpływ na to jak zachowuje wobec Ciebie i innych osób.

Na samym początku warto stworzyć listę rzeczy, które chciałabyś, aby Twoje dziecko robiło i zacząć ją samodzielnie stosować. Zawsze warto poprawić sposób, w jaki zachowujemy się jako dorośli.

Mama i córka z książkami

Dzieci wierzą w to, co im mówisz. Dlatego zachowują się w sposób, w jaki tego chcesz. Jeśli powiesz dziecku, że za dużo walczy, pomyśli, że to część jego osobowości i będzie zawsze źle się zachowywać. Jednak jeśli powiesz mu, że umie bawić się po cichu, uwierzy w to, a potem będzie starał bawić się w lepszy sposób.

“Przykład to nie inny sposób nauczania; to jedyny sposób nauczania.”

– Albert Einstein –

Zwracaj uwagę na to, co robisz i mówisz. Nie rób tego jedynie gdy w okolicy są dzieci, ale przez cały czas. Jeśli przyzwyczaisz się do zachowywania się w określony sposób, będzie Ci łatwiej kontynuować takie postępowanie kiedy będziesz z dzieckiem.

Wspieraj swoje dziecko

Okaż wsparcie! Dzieci potrzebują mnóstwa wsparcia. Wspierając swoje dziecko sprawisz, że będzie odczuwało większą motywację. Tym samym pomożesz mu radzić sobie z trudnymi sytuacjami, stawiać czoła lękom i radzić sobie ze stresem. Poza tym możesz pomóc mu rozwiązać jego problemy.

Bardzo ważną rolę odgrywa chwalenie określonych zachowań. W ten sposób pokazujesz dziecku właściwe zachowanie i podkreślasz jego mocne strony. Dzięki temu będzie bardziej w siebie wierzyło i czuło, że może podejmować właściwe decyzje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Severe, S. (2002). Cómo educar a sus hijos con el ejemplo. Editorial AMAT.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.