Wierność zasadom- jak nauczyć jej dzieci?

Wierność zasadom moralnym jest jednym z fundamentów kręgosłupa moralnego społeczeństwa, Dowiedz się jak nauczyć jej dzieci!
Wierność zasadom- jak nauczyć jej dzieci?
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

W dzieciństwie i okresie dojrzewania potrzeba aprobaty może skłonić dzieci do podejmowania decyzji, których później będą żałować. Dlatego tak ważne jest abyśmy, jako rodzice, nauczyli ich cech takich jak wierność zasadom.

Przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł i dowiedz się więcej na ten temat!

Wierność zasadom – jak nauczyć jej dzieci?

Życie we współczesnym społeczeństwie wymaga często poczucia przynależności i chęci aprobaty ze strony innych. Jest to dość naturalna potrzeba u wszystkich ludzi. W pewnym stopniu dostosowujemy się do innych, aby nawiązać odpowiednie relacje i związki.

Jednak od najmłodszych lat musimy zacząć uczyć nasze dzieci wierności swoim zasadom i wartościom. W końcu żaden zdrowy związek nie powinien powodować utraty własnych opinii i zasad. 

Wszyscy wiemy, że okres dojrzewania to trudny etap w życiu dzieci, w którym przyjaciele stają się ważniejsi niż kiedykolwiek dotąd.  Ich grupa rówieśnicza zaczyna odgrywać kluczową rolę w tworzeniu tożsamości u młodych ludzi.

Jednak nawet, gdy dzieci są bardzo małe, możemy zauważyć, że odczuwają znaczną presję, aby się dopasować do grupy i zostać zaakceptowanym.

Dlatego nie ma powodu, aby odkładać w nieskończoność rozmowę z dziećmi na temat wartości i bycia wiernym własnym zasadom.

Wierność zasadom oznacza bycie sobą

Wierność zasadom

To nasze zasady i wartości decydują o tym, kim naprawdę jesteśmy, określają nasze podstawowe pragnienia oraz to, czego oczekujemy od innych. Te wskazania prowadzą nas w życiu i służą jako kompas moralny przy podejmowaniu codziennych decyzji.

Chociaż prawdą jest, że istnieją pewne uniwersalne zasady we wszystkich grupach społecznych, każda indywidualna osoba przyjmuje je w mniejszym lub większym stopniu. A to właśnie decyduje o tym, kim jesteśmy oraz jakim człowiekiem chcemy być.

 

Ucz dzieci wierności swoim zasadom

Jako rodzice staramy się zaszczepić pewne wartości naszym dzieciom. To pomaga im odróżnić dobro od zła. Staramy się dać im dobry przykład i narzędzia. Tych wartości potrzebują, aby stać się dobrymi ludźmi, którzy wnoszą pozytywny wkład w społeczeństwo.

„Dzieci są żywymi przenośnikami wiadomości, które wysyłamy do czasów, których już nie zobaczymy”.

– Neil Postman –

Bez wątpienia kontekst rodzinny stanowi podstawę wartości, które będą wyznawać nasze dzieci. Jednak w niektórych przypadkach życie wystawi je na próbę. Kiedy tak się stanie, wszelkie zasady, których dzieci nie zdołały naprawdę zinternalizować, mogą zostać zachwiane.

Jak wspomnieliśmy powyżej, dzieci odczuwają silną potrzebę akceptacji i chęć przynależności do grupy rówieśniczej. A wszystko to może czasami prowadzić je do podejmowania decyzji, których później będą żałować. Dlatego musimy wyjaśnić naszym dzieciom, jak ogromne znaczenie ma system wartości w celu zdobycia uczucia i podziwu innych ludzi.

Szanuj siebie

Szacunek do samego siebie jest absolutnie kluczowy, aby dzieci i nastolatki (i oczywiście dorośli) były szczęśliwe. Musimy nauczyć naszych synów i córki, aby umieli słuchać własnych pragnień i rozumieć swoje emocje.

Jeśli nauczą się tych dwóch rzeczy, ich życie będzie o wiele łatwiejsze na wielu poziomach. Co więcej, muszą zrozumieć, że stawianie siebie na pierwszym miejscu nie jest aktem samolubnym. Jest to raczej najważniejszy akt miłości – miłość własna.

 

Jako rodzice musimy budować zdrowe poczucie własnej wartości u naszych dzieci. W ten sposób nie będzie wątpliwości, kiedy ktoś zażąda, aby zrezygnowały z szacunku do samego siebie.

Zrozumieją, że każdy, kto próbuje nimi manipulować, wykorzystać je lub skrzywdzić, nie zasługuje na ich przyjaźń. Jest to coś, co należy wyjaśnić podczas edukacji naszych dzieci.

Szacunek dla innych

Ojcowie z dziećmi

Często dzieci i nastolatki mogą znaleźć się w sytuacjach, w których będą musiały stanąć po jednej stronie. Mogą znajdować się po stronie ofiary lub po stronie łobuza. Być może ich przyjaciele krytykują, ranią lub szantażują kolegę z klasy.

Kiedy tak się dzieje, dzieci prawdopodobnie odczuwają presję, aby zrobić to samo. Nauczmy dzieci stawać po stronie skrzywdzonych, bycia pomocnym i uczciwym.

Ucz dzieci wierności swoim zasadom

Strach przed odrzuceniem przez rówieśników często może skłonić dzieci do udziału w agresywnej dynamice. Dlatego tak ważne jest, aby zaszczepić silny zestaw zasad moralnych. Dzieci, które przyjęły wartości dobroci, tolerancji, solidarności i empatii, będą bardziej skłonne przeciwstawić się niewłaściwym zachowaniom.

Uznają je za niedopuszczalne i odmówią udziału w takich akcjach… Będą wiedzieć jak ich zachowanie wpływa na ich sumienie i jak określa to kim są. Nie tylko z powodu tego, jak szkodliwe są dla innych, ale także dlatego, że wiedzą, że ich działania określają, kim są.

Wierność zasadom – szczerość

Odkąd dzieci zaczynają wkraczać w okres dojrzewania, odczuwają większą pokusę zatajania prawdy. Często zdarza się, że w rozmowie z rodzicami zaczynają mówić „małe, białe kłamstwa” lub pomijają pewne części prawdy.

Z jednej strony jest to normalna część rozwoju ich prywatności i tożsamości. Jednak może też wymknąć się spod kontroli, gdy rodzicom nie udało się nauczyć ich wartości bycia uczciwym.

 

Matki i ojcowie muszą starać się pomóc swoim dzieciom zrozumieć, że bycie uczciwym to akt odwagi. Czasami może się wydawać, że kłamstwo może uchronić je przed kłopotami. Jednak na dłuższą metę nieuczciwość tylko pogarsza sytuację i zmienia nas w nielojalne jednostki.

To tylko kilka przykładów, które pokazują, że każdy buduje swój charakter wokół wartości, które uważa za najważniejsze. Jako rodzice musimy starać się kierować naszymi maluchami, oraz uczyć ich wartości, które będą towarzyszyć im przez całe życie.

Pomóż swoim dzieciom poznać te wartości, które uważasz za niezbędne i naucz je wierności swoim zasadom. Robiąc to, będziesz wychowywać wspaniałych ludzi i tworzyć im jaśniejszą przyszłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.