Korzyści z posiadania psa w czasie ciąży

Korzyści z posiadania psa w czasie ciąży
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 22 kwietnia, 2018

Mimo różnych opinii na ten temat istnieje wiele obiektywnych korzyści z posiadania psa w czasie ciąży. Pies jest częścią rodziny i obdarza on swoją właścicielkę bezwarunkową miłością, czego pozytywny wpływ widać w wielu sytuacjach.

Badania naukowe pokazują, że pies skutecznie wpływa na zachowanie kondycji fizycznej jak i równowagi emocjonalnej u przyszłej mamy.

Zrozumiałe są obawy przed przebywaniem w towarzystwie psa w trakcie tak delikatnego etapu życia jakim jest ciąża. To prawda, że istnieją sytuacje, kiedy obecność zwierzaka nie jest wskazana. Jednakże przy zachowaniu stosownych środków ostrożności taki futrzany przyjaciel w domu może okazać się bardzo pomocny. Korzyści z posiadania psa w czasie ciąży są liczne. Dzisiaj Ci o nich opowiemy.

Jak pies może pomóc w czasie ciąży?

Jedną z najważniejszych korzyści z posiadania psa jest to, że dostarcza nam towarzystwa. Poza tym posiadanie psa uczy odpowiedzialności za inną żywą istotę i nawiązywania z nią stosunku emocjonalnego. Te aspekty są niezwykle istotne w czasie ciąży. Przyszłe mamy doświadczają wielu zmian w swoim ciele i zachowaniu, a pies pozwala im zachować w tym wszystkim równowagę.

Zdaniem ekspertów psy są bardzo zrównoważone, poczucie, że są częścią rodziny sprawia, że są posłuszne, zdrowe i czują szacunek do swoich właścicieli. Zatem o ile środki ostrożności i należyta higiena są zachowane nic złego nie powinno wyniknąć z posiadania psa w czasie ciąży.

Korzyści z posiadania psa w czasie ciąży

Ponieważ nawiązanie więzi emocjonalnej przyszłej mamy z psem jest bardzo prawdopodobne, spędzanie czasu z czworonogiem wpływa pozytywnie na jej równowagę psychiczną i na pozbycie się stresu. Zmniejsza też prawdopodobieństwo wystąpienia depresji. Pies zapewnia towarzystwo, kiedy domownicy są nieobecni. Zatem jeśli w okresie ciąży kobieta spędza dużo czasu sama, psy są w takiej sytuacji doskonałym wsparciem.

Korzyści z posiadania psa w czasie ciąży

Naukowcy dowodzą, że posiadanie psa w czasie ciąży daje kobiecie możliwość dbania o swój rozwój. W tym znaczeniu, że przebywanie z psem często wiąże się z wykonywaniem przyjemnych, zdrowych i poprawiających samopoczucie aktywności.

Oto lista najważniejszych korzyści z posiadania psa w czasie ciąży:

  • Psy mogą pomóc pozbyć się zbędnych kilogramów, zmniejszyć otyłość, wprowadzić zdrowy styl życia, poprawić działanie układu sercowo-naczyniowego, a to wszystko dlatego, że wymagają codziennych spacerów. Umiarkowana aktywność fizyczna w trakcie ciąży jest wskazana, aby zapobiec komplikacjom podczas porodu i zmniejszyć możliwość wystąpienia przedwczesnego porodu.
  • Towarzystwo psa zmniejsza poziom stresu i sprawia, że ludzie czują się szczęśliwsi, z tego powodu, że obecność psa stymuluje wydzielanie się endorfin.
  • Świadomość, że pies jest w domu daje poczucie bezpieczeństwa i pewność, że w razie obecności obcego człowieka czy też obcego zwierzęcia w domu, pies swoim szczekaniem da o tym znać.
Korzyści z posiadania psa
  • W ekstremalnych przypadkach pies może uratować życie, ponieważ odpowiednio przeszkolony jest w stanie zaalarmować otoczenie, odnaleźć przedmioty czy otworzyć drzwi
  • Dorastanie w towarzystwie psa wpływa pozytywnie na zdrowie u dzieci, gdyż mają one wówczas więcej kontaktu z różnymi bakteriami i dzięki temu ich system odpornościowy może się lepiej rozwijać

Zalecane środki ostrożności przy posiadaniu psa w czasie ciąży

Aby bezstresowo cieszyć się z posiadania psa w czasie ciąży należy przedsięwziąć kilka środków ostrożności. Ciąża jest delikatnym okresem w życiu kobiety i należy dobrze zadbać o pewne kwestie.

Mianowicie należy pamiętać o tym, że:

  • W trakcie spacerów cały czas należy kontrolować psa, aby nie dopuścić do sytuacji, że mógłby on przewrócić przyszłą mamę. Gwałtowne ruchy lub zabawy z psem mogą spowodować taki wypadek.
  • Psa trzeba zaszczepić przeciwko wściekliźnie, koronawirusom, parwowirusom, jak i go odrobaczyć oraz cały czas dbać o jego czystość.
  • Kobieta w ciąży nie powinna sprzątać nieczystości po psie, aby uniknąć kontaktu z pasożytami występującymi w odchodach.
  • Kobieta w ciąży powinna unikać kontaktu ze śliną psa, czyli nie wskazane jest dzielenie się jedzeniem z psem czy dopuszczanie do lizania. Bakterie występujące w ślinie psa mogą być groźne dla jej zdrowia.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.