7 gier rodzinnych z użyciem ołówka i papieru

7 gier rodzinnych z użyciem ołówka i papieru
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Gry z użyciem ołówka i papieru to bardzo dobra opcja na zabawę z rodziną. Dziś zaprezentujemy Ci kilka opcji, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie.

To normalne, że dzieci się nudzą. Ta nuda otwiera im drogę do kreatywności i pomysłów na wyjście z tego stanu, nawet jeśli czasami są znudzone i nie wiedzą, co robić. Wtedy rodzice mogą im pomóc szukając domowych zajęć, które mogą zabawić każdego. A co, jeśli spróbujesz wprowadzić gry z użyciem ołówka i papieru? Z pewnością będzie to bardzo zabawne!

Zwykle gramy w gry planszowe, oglądamy filmy, spędzamy czas grając na konsoli… Ale ciekawe gry z użyciem papieru i ołówka mogą pomóc całej rodzinie spędzić przyjemne chwile, a także pobudzić dzieci do myślenia.

7 gier z użyciem ołówka i papieru dla młodszych dzieci

Obecnie, gdy mamy znacznie więcej czasu na nudę i brakuje nam pomysłów, z pewnością te gry mogą nas wybawić z niejednego kłopotu. Należy pamiętać, że  muszą być one dostosowane do wieku najmłodszych, aby dostosować poziom trudności do ich możliwości.

Rysunek mózgu

Połącz kropki na rysunku

Ta gra jest świetną zabawą, a także pomaga poprawić ich rozumowanie. Nawet jeśli nie mamy niesamowitych zdolności artystycznych, na pewno jesteśmy w stanie narysować kilka prostych rzeczy, jak pomarańcza, ryba, niedźwiedź itp.

Musimy za pomocą ponumerowanych punktów zrobić rysunek, który chcemy ujrzeć po połączeniu tych punktów. Wskazówka: możesz bardzo delikatnie zaznaczyć ołówkiem kształt, a następnie wymazać sylwetkę i zaznaczyć punkty numerami.

Dzieci będą musiały prześledzić ponumerowane punkty, aż uzyskają sylwetkę rysunku. Pokochasz tę grę obserwując ekscytację dziecka związaną z odkryciem, co kryje się za tymi ponumerowanymi kropkami.

Zabawny potwór z użyciem ołówka

Ta gra, oprócz tego, że jest łatwa, pokaże Twoją kreatywność. Będziemy rysować, więc będziemy potrzebować kartki papieru i ołówka.

Pierwszy gracz rysuje głowę potwora. Kiedy skończy, złoży papier tak, że będzie widać tylko szyję. Następny gracz będzie kontynuował rysowanie ramion, tułowia… a później ponownie złoży papier, aż pozostawi tylko małą część rysunku tak, aby następny gracz mógł kontynuować rysowanie dalszej części ciała potwora.

Tak więc będziemy kontynuować, dopóki wszyscy uczestnicy czegoś nie narysują. Kiedy skończymy, rozłożymy kartkę papieru i pojawi się nasz super potwór. Dzieci to pokochają, a Ty na pewno będziesz się dobrze bawić!

Kim jestem?

Jeden z graczy narysuje postać lub cokolwiek przyjdzie mu do głowy, a pozostali muszą zgadnąć, o co chodzi.

Labirynt z papieru i ołówka

Rodzice narysują na kartce labirynt, a nasze dzieci będą musiały znaleźć wyjście. Z jednej strony narysujemy np. dziecko, królika lub cokolwiek przyjdzie nam do głowy, a na drugim końcu piłkę, marchewki itp. Misja polega na znalezieniu wyjścia rysując linię od wejścia do wyjścia z labiryntu.

7 gier z użyciem ołówka i papieru dla starszych dzieci

Litery

Szukanie słów z użyciem ołówka

Możemy kupić gotowe literki dla dzieci lub stworzyć je samodzielnie. Narysujmy kwadrat na arkuszu i umieśćmy słowa pionowo, poziomo i po przekątnej, a gdy już je mamy, wypełnijmy pozostałe luki pojedynczymi literami rozmieszczonymi w rzędach i kolumnach.

Wisielec

Kto nigdy nie grał w tę grę? Gracz musi narysować tyle kresek, ile jest liter w słowie, które inni mają odgadnąć. Jeśli chcemy, aby gra była łatwiejsza możemy od początku umieścić kilka liter jako wskazówkę.

Gracze, którzy muszą zgadywać po kolei wypowiadają różne litery. Jeśli są one w słowie, świetnie. Jeśli nie, zaczynamy rysować wisielca, jedną część ciała za każdą mylną literę: głowę, tułów, ramię, rękę, nogę…

I tak po koli, aż zostanie narysowany w całości. Jeśli gracze nie odgadną słowa zanim wisielec będzie skończony, przegrywają, ponieważ odgadnięcie słowa zajęło im za dużo czasu.

Państwa – miasta

Państwa – miasta to bardzo fajna gra. U góry strony, którą umieścimy poziomo, piszemy różne kategorie: państwa, miasta, owoce, imiona, kolory, jedzenie, zawody itp.

Na początku gry gracz sugeruje literę, a wszyscy gracze muszą znaleźć słowo dla każdej kategorii, która zaczyna się od tej litery. Kiedy pierwszy gracz zakończy wypełnianie wszystkich swoich kategorii gra zatrzymuje się, nawet jeśli inni jeszcze nie skończyli. Wtedy liczone są punkty.

Każda poprawna odpowiedź daje 10 punktów, a jeśli kilku graczy ma to samo słowo, dostają po 5. Gra się uzgodnioną wcześniej liczbę rund. Wygrywa osoba z największą liczbą punktów na koncie.

Jak widać, możemy bawić się w domu przy bardzo niewielkiej ilości materiałów. Te gry z użyciem ołówka i papieru, oprócz rozrywki, zapewniają dzieciom wiele korzyści na poziomie poznawczym, rozumowania, strategii, logiki. Rozwija się również sprawność manualną, przyswaja się słownictwo i rozwija kreatywność. Na co jeszcze czekasz, aby wprowadzić je w życie?


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.