Czy wiesz o tym, że Twoje dzieci czynią Cię lepszą osobą?

Nawet w te dni, kiedy czujesz się bardziej zmęczony niż zwykle, twoje dzieci nadal pomagają ci stać się lepszym człowiekiem.
Czy wiesz o tym, że Twoje dzieci czynią Cię lepszą osobą?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Być może nadal nie zdajesz sobie sprawy z tego, co codziennie oferują Ci Twoje dzieci? Ale zmieniają cię na lepsze i czynią cię lepszą osobą. Może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ponieważ twoje dzieci mają silne osobowości.

Czasami nie chcą jeść lub kładą się na podłodze, gdy chcą czegoś, czego nie mogą mieć. Mogą nawet wydawać głośne krzyki podczas zabawy, w efekcie czego nie możesz się zrelaksować.

Może, kiedy musisz robić rzeczy produktywne, chwytają cię za nogi i nie pozwalają Ci się ruszyć. Co więcej, gdy musisz zmienić im pieluchę lub ubranie, po prostu uciekają od ciebie. I nie pozwolą ci czesać swoich włosów, bo po prostu chcą się bawić. Wszystko to może sprawić, że poczujesz się dość poirytowana.

Ponadto Twoje dziecko może mieć regresję snu, co może jeszcze bardziej skomplikować Twoje noce. Dzieje się tak dlatego, że kiedy masz zamiar zasnąć, zaczyna ono płakać. Wtedy wszystko staje się dla ciebie trudniejsze, ponieważ jesteś zbyt zmęczona.

Czy życie stanie się łatwiejsze?

Tak, zapewne tak. I będziesz tęsknić za tymi pełnymi chaosu dniami, które w tej chwili wydają się torturą. Nie wydaje się to możliwe, ale to prawda. Prawdopodobnie chcesz być matką, która z cierpliwością i empatią poradzi sobie z napadami złości dziecka. Poza tym chcesz zachować spokój, a nie stracić kontrolę.

Czas dla rodziny.

Czasami, może zbyt często, możesz zdać sobie sprawę, że tłumisz własne uczucia, zamiast sobie z nimi radzić.

Pamiętaj, że zadaniem Twojego dziecka jest wysadzenie Twojego świata w powietrze: otwiera szafy i wyciąga wszystko na podłogę, upuszcza rzeczy, aby sprawdzić, czy się odbiją. Bawi się Twoją cierpliwością, aby przetestować Twoje i własne ograniczenia.

Musi samo sprawdzić, co jest gorące, a co zimne, co jest złe, a co dobre, co jest twarde, a co miękkie, a co zabawne, a co nudne.

Nawet jeśli w Twoim domu panuje bałagan, bardzo ważne jest, aby pomóc im zostać odkrywcami. Aby to zrobić, musisz pozwolić im poczuć wolność, a także wspierać i prowadzić je podczas ich emocjonalnego kryzysu. Dzieci muszą wiedzieć, że jesteś u ich boku, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Bitwa z samym sobą

Wychowywanie dzieci może przypominać walkę z samym sobą. Dzieje się tak, gdy zmagasz się z własną wrażliwością, podczas gdy Twoje dziecko wpada w złość. Być może zdajesz sobie sprawę, że odkąd zostałaś matką, najbardziej przeszkadza ci hałas, jaki robi.

Tak więc zachowanie spokoju, gdy krzyczy, może być trudne. Choć może po prostu potrzebuje ono, abyś go wysłuchała. Potrzebujesz porządku, podczas gdy Twoje dzieci robią bałagan. W takich chwilach zdecydujesz się być cierpliwa i znosić własną frustrację.

Niektórzy mówią, że kiedy wychowujesz swoje dzieci, wybierasz swoje własne bitwy. Jednak przez większość czasu wydaje się, że to bitwy wybierają ciebie i to się nigdy nie zmieni. Z biegiem czasu bitwy te mogą stać się mniej fizyczne, ale tak samo rzeczywiste.

Walki o obowiązki domowe, czas spędzony przed komputerem, chodzenie spać i czyste ubrania będą trwały i pochłoną Cię, jeśli na to pozwolisz.

Czas dla rodziny.

Zmień swoją perspektywę: Twoje dzieci czynią Cię lepszym człowiekiem

Ale możesz spróbować też zmienić swoją perspektywę: stań się sojusznikiem swoich dzieci, a nie ich wrogiem. Wiemy, że trudno jest zostać ich sojusznikiem, kiedy nie chcą twojej pomocy, ale musisz dalej próbować. Jednak nie mamy na myśli, że powinnaś się poddać, po prostu musisz dać im trochę swobody.

Twoje dzieci powinny wiedzieć, że nie chcesz zdominować ich wolnego ducha, po prostu chcesz poprowadzić je na właściwą drogę. Poza tym nie chcesz ich karać za to, co robią dzieci w ich wieku, po prostu chcesz pomóc im stać się dojrzałymi, odpowiedzialnymi i zdolnymi ludźmi.

W rzeczywistości nie ma łatwego sposobu na ocenę wyników swojej pracy jako rodzica: kształtowanie dzieci, dawanie im przykładów, uczenie ich nowych rzeczy, mówienie prawdy itp.

Twoje dzieci sprawiają, że jesteś lepszym człowiekiem, nawet nie zauważając tego. Dlatego wyznacz im długoterminowe cele. Jeśli stają się odważnymi ludźmi, którzy potrafią powiedzieć nie i cenią swoje ciała i dusze, to wykonałaś dobrą robotę.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.