Co dzieje się z mózgiem matki, gdy jej dziecko płacze?

Co dzieje się z mózgiem matki, gdy jej dziecko płacze? A co z ojcem? Czy reaguje w ten sam sposób? Dziś dowiemy się więcej.
Co dzieje się z mózgiem matki, gdy jej dziecko płacze?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Matki zwykle martwią się, że ich dzieci płaczą podczas snu. Mimo że wiele kobiet nie słyszy nawet budzika, wszystko się zmienia, gdy zostają matkami. Jeśli ich dzieci będą ich potrzebować, natychmiast się obudzą. W tym artykule dowiesz się, co dzieje się z mózgiem matki, gdy jej dziecko płacze.

Mózg matki, gdy jej dziecko płacze

Odgłos płaczącego dziecka ma zupełnie inny wpływ na mózg matki, jeśli porównamy go z dźwiękiem budzika. Oczywiście nie tylko my tak twierdzimy. Ta informacja jest poparta wynikami badań naukowych.

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Nature badacze podawali mysim matkom oksytocynę (hormon uwalniany w dużych ilościach podczas porodu i karmienia piersią). W rezultacie zmienił się sposób, w jaki mózgi myszy przetwarzały odgłosy płaczu ich dzieci. To pomogło im zidentyfikować i zareagować na takie dźwięki.

Mózg matki i płacz dziecka.

Podobno ten „hormon miłości” uwrażliwia matkę na potrzeby dziecka. Robert Froemke, jeden z głównych badaczy wspomnianego wcześniej badania, twierdzi, że oksytocyna wzmacnia sposób, w jaki ucho odbiera płacz dziecka.

Poza tym ekspert mówi, że to samo dzieje się w przypadku myszy, jak i ludzi. Dźwięk dziecka jest odbierany jako sprawa o najwyższym priorytecie.

Reakcja fizjologiczna, której nie można kontrolować

Ta fizjologiczna reakcja pozwala matkom szybko reagować na płacz dziecka. W miarę upływu czasu matki uczą się rozpoznawać potrzeby swoich dzieci, dzięki czemu stają się bardziej skuteczne w spełnianiu ich wymagań.

Kiedy nasze dzieci płaczą, nie zawsze wiemy, czego potrzebują, po prostu działamy zgodnie z naszymi instynktami. Zmieniamy im pieluchy, karmimy je, kołyszemy itp. Właściwie robimy to nawet nie zdając sobie sprawy, że to robimy. Robimy to tylko po to, aby nasze maluchy uspokoiły się, gdy nas potrzebują w nocy.

W końcu uczymy się tych umiejętności wychowawczych, ponieważ dzieci zależą wyłącznie od nas we wszystkim. Dlatego specjaliści uważają, że ta zmiana hormonalna w mózgu jest tym, co sprawia, że matka jest czujna, gdy słyszy płacz dziecka.

Mózg matki, gdy jej dziecko płacze

Zarówno u ludzi, jak i u myszy, ojcowie mają także tendencję do reagowania na płacz dzieci. Jednak chemia ich mózgu jest nieco inna. Dodatkowa oksytocyna nie przyspiesza reakcji ojca.

Matka pociesza swoje dziecko.

Istnieje różnica między wrażliwością matki i ojca na oksytocynę. Uważamy, że powodem tego zjawiska może być to, że poziom oksytocyny u mężczyzn jest już maksymalny. Jeśli chodzi o ludzkie mózgi, istnieją dowody na to, że matki i ojcowie reagują inaczej na płacz swoich dzieci.

Mózg matki różni się od mózgu ojca

Według badania przeprowadzonego przez NeuroReport, przebadano mózgi 18 mężczyzn i kobiet za pomocą skanu mózgu, gdy słyszeli płacz dziecka. W rezultacie aktywność mózgu kobiet wykazała stan czujności, podczas gdy mózgi mężczyzn pozostały takie same.

To badanie sugeruje, że istnieją różnice między płciami w sposobie przetwarzania dźwięków niemowląt. Jednak wielu ojców twierdzi, że nie mogą i nie śpią, gdy ich dziecko płacze. I dzieje się tak z dobrego powodu. To nie przypadek biologiczny, że dzieci potrafią płakać w sposób, który może przeniknąć mózgi rodziców, nawet gdy nasze oczy są zamknięte.

Mimo tego, że musimy spać, ich dźwięki przenikają do naszego mózgu i szybko budzą nas z najgłębszego snu. Co więcej, wyskakujemy z łóżka i biegniemy w stronę naszych maluszków, aby odpowiedzieć na ich potrzeby.

Podsumowując, tak jak Twoje dziecko jest biologicznie rozwinięte, aby być Twoim naturalnym budzikiem, tak Ty jesteś naturalnie przystosowana do słuchania go, nawet jeśli możesz przespać inne głośne dźwięki.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.