Matki chrzestne i ich rola w życiu naszych dzieci

Matki chrzestne i ich rola w życiu naszych dzieci
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 06 października, 2018

Wiele matek odczuwa presję przy wyborze rodziców chrzestnych dla swoich dzieci. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z wagi tej postaci w życiu naszych maluchów. Tymczasem matki chrzestne to bardzo ważne osoby w życiu naszych dzieci.

Dziś na naszym blogu chcemy porozmawiać o znaczeniu matek chrzestnych.

W przeciwieństwie do tego, co wielu myśli, matki chrzestne nie są postaciami, które wybiera się wyłącznie na okazje religijne i przyjęcia urodzinowe.

W pierwszych latach życia dziecka emocje zainspirowane tym okresem są obecne w rodzinie i przyjaciołach. Wszystko jest pełne zabawy i śmiechu, prostoty.

Ale rola każdej osoby jest o wiele ważniejsza niż mogłoby się nam wydawać.

Matki chrzestne są wyjątkową i ważną postacią w życiu naszych dzieci. Posiadają wyjątkowe cechy, które odróżniają je od innych członków rodziny.

Matka chrzestna niekoniecznie musi być spokrewniona ze swoim chrześniakiem. Może być przyjaciółką matki lub inną osobą która odegrała ważną rolę w jej życiu na przykład kuzynką.

Tradycja wyboru chrzestnej pochodzi z katolicyzmu. Rodzice dziecka są wezwani do wyboru dwóch szczególnych im osób, aby dziecko otrzymało sakrament chrztu.

Te dwie osoby stają się rodzicami chrzestnymi dziecka i są wybrani do opieki nad dzieckiem na wypadek gdyby biologiczni rodzice nie byli w stanie tego zrobić.

W przeszłości zadanie to było traktowane bardzo poważnie ponieważ wybraną parą byli ludzie którzy mieliby zająć się dzieckiem w przypadku śmierci rodziców. Dlatego bycie wybranym ojcem chrzestnym lub matką chrzestną było nie tylko zaszczytem ale i wielką odpowiedzialnością. Oznaczało to znacznie więcej niż zwykła przyjaźń z rodzicami.

Jakie zadania mają matki chrzestne

  • Dbanie o dobre samopoczucie swojego chrześniaka
  • Zapewnienie porady podczas konfliktów
  • Pomoc w wychowaniu dziecka
  • Kochać i chronić dziecko
  • Budowanie pomostów między rodzicami i chrześniakiem, gdy jest to konieczne
  • Być wzorem do naśladowania dla dziecka
  • Obecność w ważnych momentach życia dziecka (urodziny, ukończenie szkoły, imprezy szkolne, okazje religijne, wesele itp.)
  • Utrzymywanie otwartej i stałej komunikacji z dzieckiem
  • Zabawa z chrześniakiem i uczynienie go szczęśliwym
Matka chrzestna bawi się ze swoją chrześnicą

Jak powinnam wybrać matkę chrzestną dla mojego dziecka?

Przede wszystkim pamiętaj, że powinnaś wybrać osobę której naprawdę ufasz i której możesz się zwierzyć. Poszukaj osoby, która pokazała, że jest godna tego tytułu.

Powinna być osobą odpowiedzialną, inteligentną, opiekuńczą i zdolną do dbania o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie Twojego dziecka.

Osoba którą wybierzesz na matkę chrzestną, będzie kombinacją drugiej matki i bardzo bliskiego przyjaciela dla Twojego dziecka.

Wybierz starannie swoją matkę chrzestną i nie wybieraj byle kogo. Nawet jeśli masz bliskie relacje z jakąś osobą, nie oznacza to, że ma ona zdolność lub środki do podjęcia tak ważnej roli w życiu Twojego dziecka.

Siostra czy przyjaciółki?

Wiele problemów związanych z tą kwestią pojawia się gdy chodzi o wybór odpowiedniej osoby do roli.

Po pierwsze dlatego, że trudno jest wybrać odpowiednią osobę. Po drugie, ponieważ może to powodować konflikt między tymi którzy sądzili, że zostaną wybrani, a nie byli. Wreszcie, ponieważ trudno wszystkich zadowolić.

W tym sensie, relacje społeczne są bardzo skomplikowane i wymagają dużo taktu i równowagi.

W niektórych rodzinach dość często wybiera się siostrę matki jako matkę chrzestną siostrzenicy lub siostrzeńca. Dzieje się tak dlatego, że więzy rodzinne łączą ją z dzieckiem i – prawdopodobnie – będzie dobrym mentorem.

Wybór siostry na matkę chrzestną dziecka nie jest jednak wymogiem.

Więź, która łączy Twoją prawdziwą rodzinę, nie jest tylko pokrewieństwem, ale wynika z szacunku i radości w życiach każdego jej członka.
Richard Bach

Mogą zdarzać się przypadki, w których matka dziecka nie ma siostry lub nie utrzymuje bliskich kontaktów ze swoimi siostrami. Nie zapominajmy też o ciotkach, dziadkach, kuzynach którzy również mogą być w stanie przyjąć tę rolę.

To, co naprawdę ważne, to wybrać dobrego kandydata, zamiast szukać go tylko wśród krewnych.

Są też ludzie, którzy jako tradycję, wybierają swoją najlepszą przyjaciółkę na matkę chrzestną swojego dziecka.

Więc jeśli zadajesz sobie pytanie: siostra czy przyjaciółka?, odpowiedź brzmi: Wybierz kogoś, kto jest najlepszy dla Twojego dziecka.

Nie jest to czas na spoglądanie na preferencje czy rywalizację, ale raczej na to, kto najlepiej nadaje się do pomocy w opiece i prowadzeniu dziecka od zaraz.

Dwie kobiety z dziecmi

Co muszę robić, jeżeli jestem matka chrzestną?

Jeśli zostałaś wybrana aby być czyjąś matką chrzestną, uważaj się za szczęśliwca! Jest to rola, którą rodzice bardzo cenią. Na pewno wybrali Cię spośród wielu ważnych osób w ich życiu.

Jeśli Cię wybrali, to dlatego, że Ci ufają i wiedzą, że będziesz przy nich bez względu na wszystko.

Najważniejszą rzeczą jaką muszą robić matki chrzestne, jest kochanie ich chrześniaków i chrześniaczki. Twoja praca polega na zabawie z nim, pomaganiu mu kiedy tego potrzebuje, obserwowaniu jak dorasta i udzielaniu porad kiedy będzie ich potrzebował.

Nie czuj się tak jakbyś musiała zasypywać go prezentami i rozpieszczać. Matki chrzestne to nie sklep z zabawkami. Odtąd jesteś jak rodzina i powinnaś tak się zachowywać.

Możesz także zostać opiekunem prawnym swojego chrześniaka, jeśli coś stanie się z matką i ojcem.

Nie daj się przytłoczyć tej ewentualności. To nie znaczy, że coś złego się wkrótce wydarzy. Gdyby jednak doszło do nieszczęśliwego wypadku, dziecko będzie potrzebowało Twojego wsparcia.

Tytuł który otrzymałaś jest godny szacunku i podziwu. Nie denerwuj się i nie zastanawiaj czy jesteś na to przygotowana. Jeśli chodzi o kochanie kogoś, zawsze jesteśmy gotowi.

Porozmawiaj z rodzicami dziecka

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub coś Cię martwi, porozmawiaj o tym. Przede wszystkim skonsultuj to z rodzicami dziecka. Wyjaśnią Ci dlaczego wybrali Ciebie spośród tylu innych osób.

Bez wątpienia, zapewnią Ci także narzędzia i porady, które pomogą Ci zrozumieć ich oczekiwania i spełnić Twoją rolę jako matka chrzestna, bez żadnych problemów.

Pamiętaj, że nikt nie może zmusić Cię do zrobienia czegoś, czego nie chcesz robić. Dla niektórych bycie matką chrzestną jest błogosławieństwem. Dla innych jest to powód do stresu.

Może to być spowodowane czynnikami zewnętrznymi które sprawiają, że kobieta czuje się niezdolna fizycznie lub emocjonalnie do tej roli. Przede wszystkim bądź uczciwy sama ze sobą i z rodzicami dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.