Krewni, nie trzymajcie noworodka jako pierwsi – to rola matki

Krewni, nie trzymajcie noworodka jako pierwsi – to rola matki

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2018

Krewni nigdy nie powinni trzymać nowo narodzonego dziecka, jeśli matka nie miała jeszcze takiej możliwości po urodzeniu dziecka.

Personel szpitala musi zadbać o to, aby matka mogła mieć kontakt z dzieckiem tuż po porodzie. Ta pierwsza godzina życia noworodka jest święta dla niego i dla matki. Krewni schodzą wtedy na drugi plan.

To równie szokujące, co niepokojące, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała 16-punktowy protokół mający na celu bardziej zhumanizowany proces przekazania matkom ich nowo narodzonych dzieci.

Dzisiaj, w wielu ośrodkach zdrowia poród odbywa się zgodnie z takimi znormalizowanymi wytycznymi, że wiele matek pamięta akt porodu jako coś traumatycznego.

To nie jest dobra praktyka. Podobnie jak fakt, że w niektórych przypadkach to krewni jako pierwsi trzymają noworodki, zanim jeszcze matka miała okazję zobaczyć i poczuć własne dziecko.

Dlatego chcemy porozmawiać o tym fakcie. Ma on wielkie znaczenie dla emocjonalnego świata jego dwóch bohaterów: matki i dziecka.

Krewni, szanujcie prywatność

Kiedy para – matka i dziecko – idzie do szpitala na poród, żadne z nich nie wie, co stanie się w ciągu najbliższych kilku godzin. Możliwe, że będą musieli zmierzyć się z cesarskim cięciem lub matce zostaną podane środki uspokajające, przez co będzie mogła poznać swoje nowo narodzone dziecko dopiero kilka godzin później.

Nasi rodzice, bracia, wujkowie i przyjaciele chcą dla nas wszystkiego, co najlepsze i chcą świętować z matką ten moment pełen radości i emocji.

Oczywiście krewni czasem nie są w stanie powstrzymać się przed zabraniem noworodka z łóżeczka i podania go kolejnym krewnym z ramion do ramion, aby wszyscy mogli go powitać i zobaczyć, jak wygląda.

Droga Rodzino: nie rób tego. Niewiele jest chwil, kiedy potrzeba takiej intymności, jak moment, kiedy kobieta właśnie urodziła i musi nawiązać kontakt z dzieckiem, z ukochanym lokatorem, który był jej częścią przez dziewięć miesięcy.

Dziecko w ramionach

Dlaczego pierwszy kontakt z matką jest tak ważny

Wielu specjalistów mówi o „odcisku afektywnym”, który pojawia się po urodzeniu dziecka. W ciągu około jednej lub dwóch godzin po urodzeniu konieczne jest nawiązanie kontaktu między matką i dzieckiem.

Nils Bergman, specjalista w dziedzinie opieki okołoporodowej, wyjaśnia, że ​​pierwsze 1000 minut życia dziecka bywa kluczowe w jego późniejszym rozwoju.

  • Nie możemy zapomnieć, że poród może być „traumatyczny” dla dziecka, ponieważ przenosi je z ciepłego i bezpiecznego środowiska do dziwnego świata. Nagle ktoś bierze je na ręce, przecina pępowinę, myje je i zakłada mu bransoletkę identyfikacyjną.
  • Wszystkie te bodźce są drażniące dla dziecka. Wokół niego nie ma już płynu owodniowego, który łagodzi każdy dotyk i ruch. Nagle w jego umyśle pojawiają się dziwni wrogowie: stres, strach i panika.
  • Wszystkich tych bodźców można uniknąć w prosty sposób: przynosząc noworodka matce. Nie ma pośpiechu z przecinaniem pępowiny, ani myciem. Najważniejsze jest to, aby dziecko znalazło ukojenie w cieple skóry matki i przyjemnym zapachu, które są teraz częścią jego życia.
  • Ten spokojny proces pierwszego kontaktu z obcym światem generuje odpowiednie zmiany w mózgu dziecka. Nie ma stresu ani strachu. Również matka rozpocznie karmienie piersią, któremu będzie towarzyszyć uwolnienie oksytocyny. Wszystko dzieje się spokojnie i w zrównoważony sposób. Cudowny pierwszy kontakt kładzie fundamenty więzi matka-dziecko.

Krewni to zbyt wiele zapachów i zbyt wiele bodźców

Musimy postawić się na miejscu dziecka. Jeśli jeszcze nie spotkaliśmy naszej matki, bycie przekładanym z ramion do ramion sprawi, że poczujemy się nadmiernie pobudzeni i zagubieni.

Dziecko nagle otacza zbyt wiele różnych zapachów, zbyt wiele dziwnych wrażeń dotykowych i dźwięków oraz zbyt wiele rozproszonych cieni.

Musimy zdawać sobie sprawę z jednego istotnego aspektu: jedyne dwie rzeczy, których potrzebuje dziecko po urodzeniu to jego matka i jedzenie, które ona zapewnia. Nic więcej.

Matka powinna trzymać dziecko pierwsza

O czym powinni pamiętać krewni

Przede wszystkim trzeba cieszyć się, że zarówno matka jak i dziecko mają się dobrze. Następnie należy zachować rozsądek i zrozumieć jedno: będzie mnóstwo czasu na spotkanie, miłość, przytulanie i dotykanie dziecka, które jest teraz częścią naszego rodzinnego lub osobistego kręgu.

Matka trzyma dziecko

Tak więc, drodzy krewni: pamiętajcie o tych wskazówkach:

  • Szanuj intymność matki i dziecka, a także prywatność obydwojga nowych rodziców.
  • Nie musisz dotykać nowo narodzonego dziecka. Przyjdzie na to odpowiedni moment. Przede wszystkim nigdy nie trzymaj go zanim zrobi to matka.
  • Jeśli zamierzasz dotknąć dziecka, pamiętaj, że musisz mieć czyste ręce. Jeśli to możliwe, nie całuj go (będzie na to jeszcze dużo czasu!).
  • Nie pozwól, aby do pokoju weszło zbyt wiele osób. To, czego matka i dziecko potrzebują, to spokój.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.