Krewni, nie trzymajcie noworodka jako pierwsi – to rola matki

Krewni, nie trzymajcie noworodka jako pierwsi – to rola matki

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2018

Krewni nigdy nie powinni trzymać nowo narodzonego dziecka, jeśli matka nie miała jeszcze takiej możliwości po urodzeniu dziecka.

Personel szpitala musi zadbać o to, aby matka mogła mieć kontakt z dzieckiem tuż po porodzie. Ta pierwsza godzina życia noworodka jest święta dla niego i dla matki. Krewni schodzą wtedy na drugi plan.

To równie szokujące, co niepokojące, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała 16-punktowy protokół mający na celu bardziej zhumanizowany proces przekazania matkom ich nowo narodzonych dzieci.

Dzisiaj, w wielu ośrodkach zdrowia poród odbywa się zgodnie z takimi znormalizowanymi wytycznymi, że wiele matek pamięta akt porodu jako coś traumatycznego.

To nie jest dobra praktyka. Podobnie jak fakt, że w niektórych przypadkach to krewni jako pierwsi trzymają noworodki, zanim jeszcze matka miała okazję zobaczyć i poczuć własne dziecko.

Dlatego chcemy porozmawiać o tym fakcie. Ma on wielkie znaczenie dla emocjonalnego świata jego dwóch bohaterów: matki i dziecka.

Krewni, szanujcie prywatność

Kiedy para – matka i dziecko – idzie do szpitala na poród, żadne z nich nie wie, co stanie się w ciągu najbliższych kilku godzin. Możliwe, że będą musieli zmierzyć się z cesarskim cięciem lub matce zostaną podane środki uspokajające, przez co będzie mogła poznać swoje nowo narodzone dziecko dopiero kilka godzin później.

Nasi rodzice, bracia, wujkowie i przyjaciele chcą dla nas wszystkiego, co najlepsze i chcą świętować z matką ten moment pełen radości i emocji.

Oczywiście krewni czasem nie są w stanie powstrzymać się przed zabraniem noworodka z łóżeczka i podania go kolejnym krewnym z ramion do ramion, aby wszyscy mogli go powitać i zobaczyć, jak wygląda.

Droga Rodzino: nie rób tego. Niewiele jest chwil, kiedy potrzeba takiej intymności, jak moment, kiedy kobieta właśnie urodziła i musi nawiązać kontakt z dzieckiem, z ukochanym lokatorem, który był jej częścią przez dziewięć miesięcy.

Dziecko w ramionach

Dlaczego pierwszy kontakt z matką jest tak ważny

Wielu specjalistów mówi o „odcisku afektywnym”, który pojawia się po urodzeniu dziecka. W ciągu około jednej lub dwóch godzin po urodzeniu konieczne jest nawiązanie kontaktu między matką i dzieckiem.

Nils Bergman, specjalista w dziedzinie opieki okołoporodowej, wyjaśnia, że ​​pierwsze 1000 minut życia dziecka bywa kluczowe w jego późniejszym rozwoju.

  • Nie możemy zapomnieć, że poród może być „traumatyczny” dla dziecka, ponieważ przenosi je z ciepłego i bezpiecznego środowiska do dziwnego świata. Nagle ktoś bierze je na ręce, przecina pępowinę, myje je i zakłada mu bransoletkę identyfikacyjną.
  • Wszystkie te bodźce są drażniące dla dziecka. Wokół niego nie ma już płynu owodniowego, który łagodzi każdy dotyk i ruch. Nagle w jego umyśle pojawiają się dziwni wrogowie: stres, strach i panika.
  • Wszystkich tych bodźców można uniknąć w prosty sposób: przynosząc noworodka matce. Nie ma pośpiechu z przecinaniem pępowiny, ani myciem. Najważniejsze jest to, aby dziecko znalazło ukojenie w cieple skóry matki i przyjemnym zapachu, które są teraz częścią jego życia.
  • Ten spokojny proces pierwszego kontaktu z obcym światem generuje odpowiednie zmiany w mózgu dziecka. Nie ma stresu ani strachu. Również matka rozpocznie karmienie piersią, któremu będzie towarzyszyć uwolnienie oksytocyny. Wszystko dzieje się spokojnie i w zrównoważony sposób. Cudowny pierwszy kontakt kładzie fundamenty więzi matka-dziecko.

Krewni to zbyt wiele zapachów i zbyt wiele bodźców

Musimy postawić się na miejscu dziecka. Jeśli jeszcze nie spotkaliśmy naszej matki, bycie przekładanym z ramion do ramion sprawi, że poczujemy się nadmiernie pobudzeni i zagubieni.

Dziecko nagle otacza zbyt wiele różnych zapachów, zbyt wiele dziwnych wrażeń dotykowych i dźwięków oraz zbyt wiele rozproszonych cieni.

Musimy zdawać sobie sprawę z jednego istotnego aspektu: jedyne dwie rzeczy, których potrzebuje dziecko po urodzeniu to jego matka i jedzenie, które ona zapewnia. Nic więcej.

Matka powinna trzymać dziecko pierwsza

O czym powinni pamiętać krewni

Przede wszystkim trzeba cieszyć się, że zarówno matka jak i dziecko mają się dobrze. Następnie należy zachować rozsądek i zrozumieć jedno: będzie mnóstwo czasu na spotkanie, miłość, przytulanie i dotykanie dziecka, które jest teraz częścią naszego rodzinnego lub osobistego kręgu.

Matka trzyma dziecko

Tak więc, drodzy krewni: pamiętajcie o tych wskazówkach:

  • Szanuj intymność matki i dziecka, a także prywatność obydwojga nowych rodziców.
  • Nie musisz dotykać nowo narodzonego dziecka. Przyjdzie na to odpowiedni moment. Przede wszystkim nigdy nie trzymaj go zanim zrobi to matka.
  • Jeśli zamierzasz dotknąć dziecka, pamiętaj, że musisz mieć czyste ręce. Jeśli to możliwe, nie całuj go (będzie na to jeszcze dużo czasu!).
  • Nie pozwól, aby do pokoju weszło zbyt wiele osób. To, czego matka i dziecko potrzebują, to spokój.
To może Cię zainteresować ...
Skala Apgar – co to jest i czemu jest taka ważna?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Skala Apgar – co to jest i czemu jest taka ważna?

Po 9 miesiącach noszenia dziecka pod sercem jej pierwsze pytanie brzmi czy dziecko jest zdrowe. Ocenieniu jego stanu zdrowia służy właśnie tzw. ska...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.