Gniazdka elektryczne - jak oddalić od nich dzieci

Dzięki wskazówkom proponowanym przez nas w tym artykule możesz sprawić, że Twój dom będzie bezpiecznym miejscem zabaw dla Twoich dzieci. Pamiętaj, że ciekawość nie zważa na ryzyko - lepiej być zapobiegawczym.
Gniazdka elektryczne - jak oddalić od nich dzieci
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Gniazdka elektryczne mogą być źródłem zagrożenia dla dzieci. Dlatego właśnie należy poznać zasady bezpieczeństwa pomagające zadbać o najmłodszych i odseparować ich od urządzeń. Dzięki temu sprawisz, że Twój dom będzie bezpiecznym miejscem radosnych zabaw maluszka i unikniesz niebezpiecznych wypadków.

Jak donoszą statystyki, gniazdka elektryczne są na czwartym miejscu sprawców niebezpiecznych wypadków domowych, stając się przyczyną poparzeń i porażeń prądem. Z tego powodu zaleca się poznanie podstawowych zasad chronienia najmłodszych aby nie stała im się żadna krzywda.

Gniazdka elektryczne i dzieci – triki, by je od siebie odseparować

Gniazdka elektryczne i wtyczki umożliwiają przepływ elektryczności do sprzętów domowych i sprzętów elektronicznych. Używamy ich przy ładowaniu telefonów, przy pracach domowych oraz korzystając z listwy z wieloma gniazdkami.

Niestety okazuje się, że urządzenia te stanowią atrakcyjny obiekt zabaw dla najmłodszych. Zwłaszcza gniazdka elektryczne wzbudzają w dzieciach ciekawość i chęć odkrywania tego, co nowe. Bardzo często chcą włożyć do gniazdka palce lub małe przedmioty.

Na szczęście istnieją różne sposoby na zabezpieczenie najmłodszych przed rozmaitymi wypadkami związanymi z gniazdkami. W dalszej części artykułu opowiemy Ci o tych najskuteczniejszych.

Elektryczność

Zapobieganie wypadkom z udziałem wtyczek elektrycznych

Jak już wspomnieliśmy, wtyczki to wszystkie te sprzęty, które są połączone z urządzeniami elektronicznymi za pomocą kabla. Oto środki bezpieczeństwa, jakie należy podjąć w ich przypadku:

  • Nigdy nie pozostawiaj w zasięgu dziecka ładowarek ani innego rodzaju kabli do urządzeń gospodarstwa domowego.
  • O ile to możliwe wszystkie sprzęty domowe i sprzęty elektroniczne powinny być podłączone do gniazdek znajdujących się poza zasięgiem dziecka – najlepiej na tyle wysoko, by nie mogło ono dosięgnąć.
  • Nigdy nie zostawiaj ładowarki telefonu podłączonej do gniazdka. Dzieci mają zwyczaj wkładania wszystkiego do ust. Jeżeli stanie się to z podłączoną do gniazdka ładowarką, grozi to porażeniem prądem.
  • Unikaj umieszczania kabli i przewodów w zasięgu wzroku dziecka. Dzięki temu nie rozbudzisz ich ciekawości i zapobiegniesz zabawie dziecka z tymi urządzeniami.

“Wypadki poparzenia i porażenia prądem zajmują czwarte miejsce na liście niebezpiecznych wypadków domowych”.

Zapobieganie wypadkom z udziałem gniazdek elektrycznych

Gniazdka elektryczne stanowią część instalacji elektrycznej zamontowanej w ścianie. Mogą być bardzo niebezpieczne dla dzieci, ponieważ mają one tendencję do umieszczania w nich pewnych przedmiotów. Czasami wkładają tam swoje zabawki bądź co gorsza elementy metalowe, co może prowadzić do zwarcia lub nawet porażenia prądem.

Rozwiązaniem mającym na celu zapewnienie najmłodszym bezpieczeństwa i odciągnięcie uwagi dzieci od gniazdek jest zakup specjalnych zatyczek. Są one dostępne w wielu sklepach w przystępnych cenach. Idealnie byłoby zakupić zatyczki w tym samym kolorze co samo gniazdko, dzięki temu nie przykują one uwagi dziecka.

Nie zapominaj też, że gdy wyjmujesz zabezpieczenie aby podłączyć jakiś sprzęt elektroniczny, należy je odpowiednio skutecznie schować aby znalazło się poza zasięgiem dziecka. Maluch z łatwością może bowiem włożyć je sobie do ust.

Dzieci i gniazdka

Zapobieganie wypadkom z udziałem gniazdek elektrycznych gdy jesteśmy poza domem

Wiemy już jak łatwo jest zapobiegać wypadkom przy gniazdkach elektrycznych w naszym domu. Co jednak można zrobić gdy podróżujemy

Jednym ze skutecznych rozwiązań jest noszenie ze sobą taśmy klejącej, taśmy izolującej bądź taśmy malarskiej. Możemy zakleić nią gniazdka elektryczne przy których będzie się bawić nasze dziecko.

Bardzo ważne jest wybranie odpowiedniej taśmy – najlepiej, żeby nie była ona kolorowa ani jaskrawa. W przeciwnym razie będzie zwracać uwagę dziecka.

Jeżeli z jakiegoś powodu nie masz dostępu do taśmy klejącej, poproś obsługę hotelową o plastry. One również stanowią doskonały sposób na zaklejenie gniazdek elektrycznych. Z racji tego, że są przylepne, dzieciom nie będzie łatwo ich odkleić.

Jak widzisz, gniazdka elektryczne można zabezpieczyć przed dziećmi. Nie jest to trudne ani skomplikowane a może się przyczynić do bezpieczeństwa najmłodszych. Dzięki temu unikniemy stresujących chwil napięcia, podczas których dziecku stanie się krzywda z powodu naszego roztargnienia. Nie czekaj ani chwili dłużej – zastosuj nasze wskazówki i odetchnij z ulgą.

To może Cię zainteresować ...
Kurtka zimowa a dziecko w foteliku
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Kurtka zimowa a dziecko w foteliku

Bezpieczeństwo naszych dzieci to coś co zawsze jest na pierwszym miejscu dla nas matek. W zimie zakładamy im coś co ochroni je przed zimnem jak kur...


Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.