Brak szacunku dla nauczycieli? Przykład idzie z domu

Brak szacunku dla nauczycieli? Przykład idzie z domu
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 19 stycznia, 2020

Dzieci powinny od najmłodszych lat uczyć się okazywać szacunek nauczycielom i innym ludziom. Niestety często widzimy ich brak szacunku dla nauczycieli.

Często zdarza się, że dzieci wykazują brak szacunku dla nauczycieli. Pamiętaj, że dzieje się tak nie tylko w szkole i że bardzo ważne jest, aby rodzice nauczyli swoje dzieci w ogóle szanować innych ludzi.

Ważne jest, aby dzieci uczyły się szanować wszystkich ludzi od dzieciństwa, niezależnie od tego, kim są i jaki mają status społeczny. W rezultacie, kiedy osiągną wiek dojrzewania, będą wiedzieć, jak traktować innych grzecznie i z uprzejmością, także nauczycieli.

Dzieci powinny również nauczyć się szanować swoich rodziców. Nie pozwól im reagować brutalnie czy agresywnie. Ponadto naucz dzieci przepraszać, gdy zachowują się niewłaściwie. Ważne jest, aby dzieci wiedziały, że ich negatywne czyny mają konsekwencje.

Brak szacunku dla nauczycieli to nie wszystkie główne problemy, z jakimi mają oni do czynienia

Główne problemy, przed jakimi stają dziś nauczyciele, to brak dyscypliny, nadmierna liczba uczniów i brak materiałów i zasobów. Ponadto jedną z okoliczności, która najbardziej na nich wpływa, jest brak szacunku dla nauczycieli, który zdradzają uczniowie.

Brak szacunku dla nauczycieli

Ogólnie rzecz biorąc, rodzice powinni wpajać dobre wartości swoim dzieciom od najmłodszych lat. Powinny one znaleźć odzwierciedlenie w ich zachowaniu w szkole i w postawie wobec ich nauczycieli.

Aby ta sytuacja się poprawiła, konieczne jest dostrzeżenie wysiłku, jaki każdego dnia podejmują nauczyciele. Konieczne jest również zapewnienie szkołom materiałów i zasobów technologicznych. Bycie nauczycielem wymaga dużej odpowiedzialności i właściwego korzystania z niej.

3 czynniki, które pogłębiają brak szacunku dla nauczycieli

Nadopiekuńczość okazywana przed nauczycielami

Często można zobaczyć, jak rodzice nadmiernie starają się chronić swoje dzieci. Są bardzo pobłażliwi i pozwalają swoim dzieciom robić, co chcą. Ta sytuacja, w połączeniu z brakiem zasobów nauczycieli, bardzo sprzyja sytuacji, w której uczniowie wykazują brak szacunku dla nauczycieli.

Nadmierny liberalizm

Obecnie metody edukacji i nauczania odchodzą od autorytaryzmu i pozwalają na nawiązywanie lepszych relacji między nauczycielami i uczniami. Dzięki temu nauczyciele mogą być bardziej dostępni dla swoich uczniów.

Problem pojawia się, gdy role nauczycieli zostają zniekształcone. Próba umieszczenia nauczyciela na tym samym poziomie, co jego uczniowie to jedna z przyczyn, dla których rodzi się brak szacunku dla nauczycieli.

Przykład rodziców

W wielu przypadkach, gdy rodzice nie zgadzają się z akademickimi decyzjami nauczycieli, odbierają im wiarygodność. Rodzice mogą nawet stać się agresywni i źli. Mówiąc krótko, jeśli rodzice nie szanują nauczycieli, ich dzieci też nie będą tego robić.

Jak nauczyć dzieci szacunku dla nauczycieli

  • Kiedy dzieci źle mówią o nauczycielu, unikaj ich surowego oceniania. Możesz obiektywnie wspomnieć, że niektórzy nauczyciele mają większe umiejętności niż inni.
  • Jeśli Twoje dzieci nie dogadują się z jednym ze swoich nauczycieli, możesz użyć tego jako okazji do nauki. Wyjaśnij, że muszą nauczyć się żyć z ludźmi, z którymi się nie dogadują lub którzy myślą inaczej niż one.
    Chłopiec odrabia zadanie domowe
  • Naucz swoje dzieci, aby nie odpowiadały niegrzecznie nauczycielowi w klasie, ponieważ nauczyciel jest autorytetem. Lepiej wyjaśnić problem prywatnie niż w klasie, nawet jeśli dzieci uważają, że nauczyciel zrobił coś niesprawiedliwego.
  • Bardzo ważne jest również zachowanie ostrożności podczas wyrażania opinii o swoich szefach i współpracownikach. Możliwe, że wyrażasz brak szacunku wobec nich. W takiej sytuacji dziecko zauważy, że mówisz mu jedną rzecz, a robisz coś przeciwnego.

Jak wychowywać dzieci rozumiejące szacunek?

Jednym ze sposobów zaszczepienia dobrych wartości jest pokazanie ich w domu. Pomóż dzieciom uczyć się szacunku jako podstawowego prawa, na które wszyscy zasługują. Oto główne kwestie, które należy wziąć pod uwagę:

Dawaj przykład

Jesteś największym wzorem do naśladowania dla swoich dzieci. Pamiętaj, że dzieci wiele uczą się na podstawie Twoich zachowań. Jeśli szanujesz i tolerujesz innych, Twoje dzieci również nauczą się to robić.

Naucz wyrażania opinii

Bardzo ważne jest, aby w domu rozmawiać o różnych punktach widzenia. W ten sposób Twoje dzieci nauczą się wyrażać swoje opinie w prawidłowy sposób. Jednocześnie będą szanować opinie innych ludzi, gdy będą one różnić się od ich własnych.

Zachowaj asertywność

Naucz swoje dzieci różnicy między szanowaniem innych a pozwalaniem na deptanie po sobie. Innymi słowy, bardzo ważne jest, aby nauczyć dzieci asertywności.

Doceniaj wykształcenie

Warto promować uprzejmość, dobre wykształcenie i traktowanie innych z szacunkiem. Znacznie przyczyni się to do nauczenia dzieci współistnienia i okazywania szacunku innym ludziom.

Dzieci powinny wiedzieć, że nie wszyscy, których spotkają w życiu, będą tacy jak one. Powinny też nauczyć się szanować innych i okazywać troskliwość, nawet jeśli nie zawsze się dogadują.

Szacunek jest najważniejszą rzeczą, której możesz nauczyć swoje dzieci.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.