Poznaj naprawdę fajne zabawy w śniegu dla całej rodziny!

Poznaj naprawdę fajne zabawy w śniegu dla całej rodziny!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 11 listopada, 2019

Zabawy w śniegu mogą stanowić doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. To świetny sposób na wspólne spędzanie czasu zimą. Musisz jedynie zadbać o to, by wszyscy byli ciepło ubrani i możecie ruszać!

Wyjście na świeże powietrze i wspólne zabawy w śniegu to wspaniałe doświadczenie. Możesz być pewna, że wygłupy w śniegu zachwycą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Dzieci uwielbiają rzucanie śnieżkami i lepienie bałwana. Oto dziesięć pomysłów na fajne zabawy w śniegu, które gwarantują przyjemne spędzanie czasu dla całej rodziny.

Pamiętaj, że śniegu powinno się dotykać jedynie, gdy na dłoniach znajdują się rękawiczki. Dzięki temu maluszkowi nie odmarzną dłonie. Warto również ubrać dziecko w odzież, która jest wodoodporna.

Każda bitwa na śnieżki i tarzanie się w śniegu mogą doprowadzić do przemoczenia ubrań. Postaraj się tego uniknąć, bo przemoknięcie zwiększa ryzyko złapania przeziębienia.

Zabawy w śniegu dla całej rodziny: 10 fajnych pomysłów

Nie przegap okazji do wspólnej zabawy w śniegu z dziećmi, bez względu na to, czy w miejscu Waszego zamieszkania pada śnieg, czy też wyjeżdżacie w góry, by się nim rozkoszować. To doskonały sposób na stworzenie niesamowitych wspomnień!

1. Lepienie bałwana

Zacznijmy od najprostszej zabawy. Znamy ją wszyscy, ale nie oznacza to, że sprawia mniej radości. W końcu kto nie lubi lepić bałwana?

Bałwan obok choinki

Cała zabawa polega na zbieraniu śniegu, aby stworzyć tułów bałwana i poszukiwaniu elementów, z których będzie można zrobić oczy, usta, ubrania, itp. Zróbcie mu nos z marchewki, ramiona z leżących w pobliżu kijków oraz oczy z szyszek. Wszystko to sprawi, że Wasz bałwanek ożyje.

2. Bitwa na śnieżki

To prawdopodobnie jedna z najbardziej popularnych i lubianych rozrywek ze wszystkich, które opisaliśmy w tym artykule. Nie trzeba zagłębiać się w tłumaczenie jej zasad. Wystarczy, że ulepisz śnieżki i będziesz rzucać je tak szybko, jak możliwe, starając się trafić przeciwnika (osobę lub drużynę). Jaki jest cel tej zabawy? Musisz uniknąć jak największej liczby śnieżek.

Przed rozpoczęciem zabawy poświęć chwilę, by nauczyć malucha, że nie wolno rzucać śnieżkami w twarz i należy zachować odpowiedni dystans. Dzięki temu unikniecie ewentualnych problemów.

3. Z plaży na śnieg

Czy zauważyłaś, że wszystko to, co robisz w piasku na plaży możesz wykonywać na śniegu? Weź ze sobą wiaderka i łopatki i spróbujcie zbudować zamek.

Możesz zaczerpnąć odrobinę inspiracji z bajki Disneya “Kraina lodu” lub jakiejś innej bajki dla maluszków. Przekonasz się, jak piękne mogą być rzeźby ze śniegu!

4. Poszukiwanie skarbów

Poszukiwanie skarbów w śniegu może stanowić doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Aby stało się jeszcze ciekawsze, możesz stworzyć skarby z kolorowych kostek lodu. Podzielcie się na drużyny i wyruszcie na łowy. Na sam koniec zabawy podliczcie, ile kostek znalazła każda drużyna.

5. Jazda na sankach: prawdziwa klasyka

Żaden dzień spędzony pośród śnieżnego krajobrazu nie może obejść się bez szalonej jazdy na sankach z pobliskich pagórków. Nie przejmuj się zbytnio, jeśli nie masz sanek. Możesz kupić je bardzo tanio, a nawet je wypożyczyć.

Tata ciągnący dziecko na sankach - zabawy w śniegu

Co więcej, możesz nawet wykonać je samodzielnie. Najważniejsze jest znalezienie wzniesienia o odpowiednim, niezbyt stromym nachyleniu i stałe obserwowanie oraz pilnowanie dziecka.

6. Kolorowanie śniegu

Wymieszaj w butelkach wodę z różnymi barwnikami spożywczymi do żywności. Możesz użyć różnych kolorów, aby zabawa stała się ciekawsza. Zrób otwór w nakrętce każdej z butelek. Dzięki temu będziesz mogła malować kolorowe obrazy na śniegu.

7. Budowa iglo0

Spróbujcie zbudować igloo. To wcale nie jest takie łatwe, ale nawet jeśli Wam się nie uda, będziecie się doskonale bawić. Kto wie, może nawet dacie radę wejść do środka!

8. Odtwarzanie historii

Czy pamiętasz historię Jasia i Małgosi? Wyprawa w góry daje wiele możliwości na wspólne spędzanie czasu. Zachęć dzieci, by zostawiły za sobą “szlak”, który pomoże im znaleźć drogę powrotną do domu.

Oczywiście nie będziecie zachowywali się dokładnie w taki sam sposób jak bohaterowie bajki i nie stworzycie szlaku z okruszków chleba, bo mogą zjeść je ptaki. Lepiej jest wykorzystać w tym celu kamyczki, patyczki lub coś innego. Ale nie zostawiajcie śmieci!

9. Tropiciele

Kolejna zabawa, w którą zajmie Was podczas spaceru po górach, to próby odgadnięcia co zostawiło ślady w śniegu.

Odcisk łapy na śniegu

Być może byli to inni ludzie, samochody, psy, albo jeszcze bardziej interesujące zwierzęta.

10. Mysz, kot i osoba rzucająca śnieżkami

Oto przykład zabawy w śniegu dla dużej grupy. Im więcej osób w niej uczestniczy, tym lepiej. Rozpocznij od wyznaczenia trzech graczy: myszy, kota i osoby rzucającej śnieżkami. Pozostałe osoby łapią się za ręce tworząc koło.

Osoba odgrywająca rolę myszy wchodzi do środka koła, a kot znajduje się na zewnątrz. Osoba rzucająca śnieżkami stoi w odległości kilku metrów od pozostałych. Kot stara się wejść do środka koła, a by zjeść mysz, zaś osoby tworzące koło próbują powstrzymać kota. Osoba rzucająca śnieżkami rzuca kulki śniegu, aby ich rozproszyć i pomóc kotu.

Cieszcie się wspólnie spędzanymi chwilami!

Zabawy w śniegu to dobry sposób na spędzanie wolnego czasu w towarzystwie rodziny. Dlatego nie krępuj się i pozwól, by poniosły Cię emocje! Zadbaj jedynie o to, by wszyscy byli dobrze ubrani i by było im ciepło. Zawsze noście wodoodporne ubrania i odpowiednie obuwie. Dzięki temu będziecie się doskonale bawić i unikniecie złapania przeziębienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.