Uważność i medytacja dla całej rodziny

Oto kilka zajęć, których tematem są uważność i medytacja, a które doskonale nadają się dla rodziny.
Uważność i medytacja dla całej rodziny
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Czy uważność i rodzinna medytacja mogą wnieść więcej filozofii zen do Twojego codziennego życia? Wiadomo nie od dziś, że zarówno uważność, jak i medytacja zmniejszają niepokój, zwiększają empatię i promują szczęście oraz dobre samopoczucie u ludzi w każdym wieku i kulturach.

Medytacja z dziećmi może wydawać się stresującą perspektywą. Jednak ta prosta i znana od starożytności praktyka może przybierać różne formy. Może być też świetną zabawą dla dzieci.

Zacznij od tych zabawnych i łatwych ćwiczeń, aby wprowadzić dzieci w stan wewnętrznego spokoju Jednocześnie pomożesz w ten sposób całej rodzinie poczuć, że najbardziej stresujące sytuacje można kontrolować od wewnątrz.

Oddychanie jako aktywność całej rodziny: uważność i medytacja

Oddychanie jest jednym z tych biologicznych odruchów, które uważamy za oczywiste. Rzecz jasna robimy to poprawnie, prawda? Ale fakty są takie, że nauka brania głębokich, oczyszczających oddechów jest łatwym, natychmiastowym sposobem na zapewnienie nam kilku chwil spokojnej koncentracji.

Niech Twoje dziecko położy ręce na brzuchu, z zamkniętymi oczami. Zachęć je do wzięcia głębokiego oddechu przez nos i policzenia do pięciu. Niech trzyma je w płucach przez dwie sekundy, a następnie odliczając wstecz wydycha powietrze.

Rodzina medytuje

Poproś ich, aby zauważyli, jak ich klatka piersiowa unosi się i opada, gdy wypełnia płuca powietrzem, a następnie je wypuszcza.

Jeśli uważasz, że ta czynność będzie zbyt nudna dla Twojego malucha, wyszeptuj dźwięki zwierząt podczas wydechu, takie jak brzęczenie pszczoły lub ryczenie krowy. Ta cicha uważność i aktywność medytacyjna jest idealna do czekania na coś i innych przedłużających się chwil bezczynności.

Uważne słuchanie

Pełna uwaga polega na dostrojeniu się do tu i teraz i zaakceptowaniu tego bez przywiązania i osądzania.  Dzieci są w ciągłym ruchu, fizycznie i psychicznie, tam i z powrotem między tym, co wydarzyło się pod koniec ostatniego zajęcia, a tym, co będzie następne.

Wciąż rozwijają swoją zdolność do skupiania myśli. Warto więc docenić tę zdolność skupienia się na „tu i teraz”.

Rzuć wyzwanie swoim dzieciom za pomocą gry i powiedz im, aby usiadły ze skrzyżowanymi nogami z zamkniętymi oczami. Poproś je, aby uważnie słuchały, gdy zabrzęczysz dzwonkiem, organkami lub odegrasz jakiś akord muzyczny i podniosły rękę, gdy nie słyszą już żadnych dźwięków.

Cierpliwość i słuchanie to ważne umiejętności na każdym etapie życia. Dzięki tej aktywności Twoje dzieci nauczą się słuchać i być cierpliwym, co w przyszłości będzie imało fundamentalne znaczenie zarówno dla ich życia osobistego, jak i zawodowego.

Medytacja i uważność przed snem

Przed snem myśli często są nieco chaotyczne, co utrudnia odpoczynek. Jednak jeśli możesz włączyć medytację do swojej rutyny, będzie to również idealne rozwiązanie. Medytacja wykonywana w pozycji leżącej, gdy ciało jest zrelaksowane, to dobry pomysł dla całej rodziny. Je j  celem jest uspokojenie umysłu za pomocą relaksujących instrukcji dźwiękowych.

Medytacja

Na przykład możesz poprosić dziecko, aby wyobraziło sobie, że jest drzewem . A potem spróbowało zwizualizować sobie jego korzenie i gałęzie, liście lub kwiaty, pole lub las, na którym ono rośnie i jak się tam znalazło. Poproś je , aby poczuło wyimaginowane ciepło słońca i jak czuje się pod nim ziemia. 

Mów powoli i dodawaj długie, przesadne oddechy w przerwach – to w zasadzie najbardziej relaksująca bajka na dobranoc! Możesz przeszukać YouTube pod hasłem „nocna medytacja dla dzieci”, aby znaleźć relaksujący film lub pomysły na własną rutynę medytacyjną z przewodnikiem, zanim dzieci pójdą spać.

Medytacja w ruchu

Dzieci uwielbiają się ruszać. Czynnik dotyczący konieczności pozostawania w bezruchu może być wyzwaniem, gdy próbujesz medytować z dziećmi. Joga, która jest jak medytacja w ruchu, pomaga rozwijać fizyczną i psychiczną siłę oraz elastyczność. Uczy przy tym cierpliwości, koncentracji, oddychania i wytrzymałości.

Spraw, aby była to aktywność rodzinna, szukając zajęć jogi dla dzieci ze zdrowym wzorem do naśladowania, jednocześnie ciesząc się czasem spędzanym razem.

Medytacja nie jest przeznaczona tylko dla mnichów na szczycie góry. To zabawna i dostępna aktywność, którą każdy może ćwiczyć w dowolnym miejscu. Zapoznanie dzieci z tą relaksującą koncepcją we wczesnych latach może zapewnić korzyści na całe życie i efekt domina.

Więc co jest najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, próbując uczyć swoje maluchy uważności? O tym, by umieć sobie odpuścić. Im więcej masz poczucia swobody wobec  medytacji i we wszystkich aspektach życia, tym łatwiejsze będą T woje dni. 

Medytacja i uważność mogą nauczyć Ciebie i dzieci, jak cieszyć się życiem i wyzwaniami, jakie ono ze sobą niesie. 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.