Kiedy zabierać dziecko na wydarzenia kulturalne?

Kiedy zabierać dziecko na wydarzenia kulturalne?
Pedro González Núñez

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Pedro González Núñez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dowiedz się kiedy warto zacząć zabierać dziecko na wydarzenia kulturalne. Przede wszystkim musisz zorientować się czy widzi piękno i sens takich przedstawień.

Jeśli Twoje dziecko będzie uważało, że wydarzenia kulturalne są nudne, może nigdy ich nie polubić. Własnie dlatego musisz poznać idealny moment, który pozwoli Ci zabierać dziecko na wydarzenia kulturalne i sprawi, że zacznie lubić sztukę.

Kiedy mówimy o sztuce, mamy na myśli wydarzenia związane z kulturą. Zaliczamy do nich choćby wystawy dzieł sztuki, wycieczki w celu nauki historii i architektury, pokazy sztuki, wizyty w galeriach i muzeach, itp.

Oczywiście mówiąc o tych wydarzeniach należy podkreślić, że muszą być dostosowane do wieku dziecka. Musisz pokazać mu, że takie zajęcia są atrakcyjne, ciekawe, fajne, ekscytujące i inspirujące.

Kiedy zacząć zabierać dziecko na wydarzenia kulturalne?

Co ciekawe, istnieje wiele wydarzeń kulturalnych stworzonych z myślą o małych dzieciach, nawet dwulatków. Zaliczamy do nich teatr lalek, przedstawienia, cyrk i więcej.

Cienie dzieci

Ta kwestia została zbadana przez ekspertów z Uniwersytetu Otwartego w Katalonii. Z ich badań wynika, że takie wydarzenia mogą okazać się niezwykle przydatne dla dzieci. Jednak nie nadają się dla dzieci, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia.

Oczywiście dzieci należy zabierać na wydarzenia kulturalne przeznaczone dla rodzin. Pamiętaj, że dwulatki mają często bardzo ograniczoną umiejętność uwagi i koncentracji. Oznacza to, że mogą stracić zainteresowanie tym, co oglądają, jeśli nie stworzono tego w taki sposób, aby było zabawne dla niemowląt.

Takie przedstawienia muszą być w stanie przyciągnąć uwagę słuchową i wzrokową publiczności. Należy nadmienić, że nie powinny trwać więcej niż 45 minut. Poza tym musi być w nich zabawna muzyka i mnóstwo kolorowych postaci. Dzięki temu dzieci się nie znudzą i nie stracą zainteresowania.

Co należy wziąć pod uwagę?

Profesor Mireia Cabero, przewodnicząca katedry Studiów Psychologii i Edukacji na Uniwersytecie Otwartym w Katalonii, podkreśla, że planując zabranie dziecka na wydarzenie kulturalne należy zwrócić uwagę na określone zasady lub restrykcje.

Pierwsza zasada, którą należy wziąć pod uwagę, to natura przedstawienia lub pokazu. Jeśli pojawiają się w nim jakiekolwiek straszne postaci, lepiej jest się na nie nie wybierać. Takie przedstawienie może wpłynąć w negatywny sposób na układ nerwowy dziecka.

Alba Colombo, profesor Sztuk Pięknych i Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Otwartym w Katalonii dodaje, że zawsze warto doświadczać kultury, bez względu na jej postać. Jednak musi być ona dopasowana do wieku odbiorcy. Ważne, aby wydarzenie kulturalne koncentrowało się na dzieciach.

Niemowlę z wąsami na patyku

Przedstawienia dla dzieci

W ostatnich latach wydarzenia kulturalne dla dzieci zyskały dużą popularność. Dzieci mają specyficzne potrzeby. Dlatego też takie przedstawienia są tworzone z myślą o nich.

Specjaliści z Uniwersytetu Otwartego w Katalonii ostrzegają, że nie wszystkie wydarzenia kulturalne są przydatne. Dzieci można stymulować za darmo w domu i jest to bardzo proste. Dlatego też uczestnictwo w takich wydarzeniach kulturalnych nie jest konieczne.

Eksperci przyznają, że takie przedstawienia nie są złe dla dzieci. Jednak wszystko zależy od nawyków kulturalnych rodziców. Dzieci rzeczywiście po jakimś czasie mogą zacząć lubić taką formę rozrywki.

Może ona okazać się doskonałym sposobem na zainteresowanie dzieci kulturą już od wczesnych lat życia. Poza tym to świetny sposób na wzbudzanie ciekawości i motywacji.

Jednak decydując się zabierać dziecko na wydarzenia kulturalne należy przede wszystkim kierować się zdrowym rozsądkiem. Kluczową rolę odgrywa właściwy dobór przedstawienia, które zainteresuje dziecko.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.