Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Jak zachęcić dziecko do czytania książek?

Ostatnia aktualizacja: 04 września, 2020

Nauczenie dziecka czytania zajmuje sporo czasu. Jednak jeśli uda Ci się zachęcić dziecko do czytania we właściwy sposób, z pewnością nauczy się kochać książki.

Dzieci mogą zacząć zanurzać się w magicznych świat książek i czytania nawet gdy są jeszcze bardzo małe, nawet w okolicy pierwszego roku życia. Jeśli chcesz zachęcić dziecko do czytania, wszystkie osoby z jego otoczenia muszą wykazać się oddaniem i włożyć w to wysiłek.

Nawiązanie dobrej relacji z książkami już od wczesnych lat życia pomoże dziecku polubić czytanie. Dzięki temu z pewnością będzie się nim cieszyło przez całe życie.

Nauka czytania to stopniowy proces, na który wpływ wywiera wiele czynników, biorących się zarówno od dziecka, jak i od osób z jego otoczenia. Jednak istnieje kilka podpowiedzi i trików, które mogą w tym pomóc. Przyciągnięcie uwagi dziecka to najlepszy sposób na zachęcenie go do czytania.

Podpowiedzi, które pomogą Ci zachęcić dziecko do czytania

Pokazuj mu proste książki, dostosowane do jego wieku i zainteresowań

Chociaż może to się wydawać banalne i oczywiste, nie zawsze zwracamy na to uwagę. Wybieranie książek, które są dopasowane do wieku dziecka, jest niezwykle ważne. Należy również dobierać książki, które wpisują się w jego zainteresowania.

Jeśli na przykład wybierasz książkę dla dwu- lub trzylatka, powinnaś poszukać takiej, którą może samodzielnie przeglądać. Powinna mieć dużo obrazków i krótkie, proste teksty.

Mama czytająca z synem

Jeśli szukasz książek dla niemowląt, powinnaś wybrać takie, w których są rymy i dźwięki. Na rynku bez problemu znajdziesz wiele różnych rodzajów książek, które stworzono specjalnie z myślą o małych dzieciach.

Dodawaj do czytania zajęcia towarzyszące

Tworzenie różnych przedmiotów to jedna z aktywności, która zazwyczaj przypada do gustu dzieciom. Dlatego jeśli chcesz je stymulować, stwórzcie coś wspólnie po zakończeniu czytania. Możecie na przykład coś razem narysować lub stworzyć pacynki. Dzięki temu dziecko będzie bardziej koncentrowało się na historii i lepiej zrozumie różne detale.

Jak jeszcze możesz zachęcić dziecko do czytania?

Wykazuj pozytywne nastawienie względem czytania

Jak już wspomnieliśmy w innych artykułach, powinnaś wykazać się pozytywnym nastawieniem w obecności dzieci. Dzięki temu dzieci zobaczą jak dorośli dobrze się bawią i będą chciały robić to samo.

Dlatego też czas, który spędzasz na czytaniu, powinien być interesujący i fajny. Poza tym nie możesz próbować zmusić dziecka do robienia czegoś, co Ty sama jedynie udajesz, że lubisz.

Mówiąc o zmuszaniu musisz pamiętać, że będą dni, w których dziecko będzie chciało czytać, a w inne nie. Nie zapominaj o tym, bo jeśli będziesz zmuszać dziecko do czytania, z pewnością tego nie polubi.

Tata czytający z córką

Rozmawiaj o książce, aby zachęcić dziecko do czytania

Jedna z najważniejszych rzeczy, o których musisz pamiętać jeśli chcesz zachęcić dziecko do czytania, to jego zainteresowania. Możesz je poznać rozmawiając z nim o książkach, które wspólnie czytacie. Poza tym takie rozmowy mogą pomóc rodzicom rozmawiać o problemach, które są trudne do wytłumaczenia.

Obrazki stanowią znaczącą część książek dla dzieci. Mogą same z siebie opowiadać historie i nie potrzeba do tego nawet tekstu. Każdy z obrazków w książkach dla dzieci wzbudza uczucia i myśli, o których możesz rozmawiać z dziećmi.

Oprócz tego możesz również pomóc swojemu dziecku wyrażać siebie. To bardzo ważne, zarówno na poziomie osobistym, jak i akademickim.

Zamień czytanie w coś wyjątkowego

Zachęcanie dziecka do czytania ma głównie na celu wzbudzenie w nim pragnienia czytania w późniejszym życiu. Możesz zrobić to wykonując niewielkie działania, które sprawią, że dzieci będą czytały książki jako hobby.

Chodzenie do biblioteki, wyrobienie dziecku karty bibliotecznej, stworzenie dziecku małej biblioteki ze wszystkimi książkami, jakie przeczytało oraz dawanie mu spersonalizowanych książek to świetne pomysły, które pomogą Ci sprawić, że czytanie stanie się wyjątkowym i przyjemnym sposobem na spędzanie czasu w domu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.