Zabawa plasteliną: bardzo korzystna dla dzieci

Zabawa plasteliną: bardzo korzystna dla dzieci
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 30 grudnia, 2018

Zabawa plasteliną to doskonała rozrywka dla dzieci. Pozwala puścić wodze fantazji i tworzyć rozmaite figury.

W tym artykule podzielimy się z Wami kilkoma głównymi zaletami, jakimi cechuje się zabawa plasteliną.

Bez wątpienia zabawa plasteliną to jedna z najpopularniejszych rozrywek wśród dzieci. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić zarówno korzyści edukacyjne, jak i rozrywkowe, jakie zabawa plasteliną zapewnia dzieciom.

Plastelina bez wątpienia zaliczana jest do ulubionych zabawek dzieci. Jest idealną propozycją kreatywnej rozrywki dla dzieci.

Zabawa tym materiałem przyczynia się również do rozwoju umiejętności motorycznych dziecka.

Możliwości tworzenia za pomocą plasteliny są nieskończone. To pozwala dziecku spędzić wiele godzin na zabawie tym tworzywem, nie nudząc się. Sprzyja także rozwojowi kreatywności i wyobraźni. To dlatego że zabawa plasteliną pozwala rodzicom i dzieciom tworzyć historie, postacie, zwierzęta, a nawet kształty geometryczne.

Zabawa plasteliną – 10 korzyści dla dzieci

Zabawa plasteliną ma wiele zalet. Oto tylko kilka:

1. Bardziej skoncentrowane i kreatywne dzieci

Plastelina sprzyja rozwojowi koncentracji i kreatywności. Podczas wyrabiania, zmiękczania, oddzielania i ponownego składania plasteliny dzieci zwracają uwagę na rozmiary i proporcje.

Kreatywny chłopiec się uśmiecha

2. Rozwój umiejętności motorycznych

Manipulowanie tym materiałem pozwala dzieciom rozwijać drobne zdolności motoryczne, ponieważ używają do tego zajęcia dłoni i palców.

Ponadto, gdy dziecko zacznie uczyć się pisać, łatwiej będzie mu używać ołówków do wykonywania ruchów podczas pisania liter. Dlatego można uznać, że zabawa plasteliną to pośrednie wprawki do pisania.

3. Trening komunikacji i wyrażania siebie

Plastelina może być podstawową formą ekspresji i komunikacji. Należy pamiętać, że dotyk jest jednym z pierwszych środków komunikacji z niemowlętami.

Od momentu narodzin dotyk jest dla dziecka najlepszym sposobem na komunikowanie jego uczuć.

Jest to z pewnością jeden z głównych niewerbalnych środków komunikacji między rodzicami i dziećmi. Pomaga także dzieciom poznać ograniczenia ich ciała.

4. Forma wypowiedzi

Kiedy dzieci czują się sfrustrowane, zagubione lub zmartwione z powodu wyzwań w ich życiu, zabawa plasteliną może promować uwalnianie negatywnych myśli i emocji.

Pomaga też zmniejszyć niezdrowe nawyki, które mogą być destrukcyjne czy nieproduktywne. Plastelina może być użytecznym narzędziem do łagodzenia napięcia, frustracji i agresji.

„Dobra zabawka to zabawka, która może być wszystkim, nie będąc niczym konkretnym”.
-Francesco Tonucci-

5. Wydobywanie wewnętrznych emocji

Korzystanie z tego materiału może pomóc dziecku w wyrażaniu różnorodnych emocji. Plastelinę można swobodnie formować i dlatego może stać się ona wszystkim, co tylko dziecko wymyśli.

Ta właściwość pozwala dziecku wyrazić najgłębsze emocje i myśli.

6. Lepsza samoocena

Zabawa plasteliną może być satysfakcjonującym zajęciem dla dzieci, które mają wątpliwości co do swojej kreatywności. Może pomóc poprawić ich samoocenę i akceptację wobec samego siebie.

Prawda jest taka, że ​​użycie plasteliny wymaga bardzo niewielu umiejętności, dlatego niepowodzenie jest bardzo mało prawdopodobne. Dzięki temu dzieci mogą w pełni cieszyć się tą wzbogacającą aktywnością.

7. Trwałość efektów

Kolejną korzyścią płynącą z plasteliny jest to, że kreacje i myśli stają się namacalne i dzieci mogą cieszyć się nimi w późniejszym czasie. To pozwala im do woli podziwiać ich sztukę.

8. Rozróżnianie kolorów i kształtów

Poprzez użycie plasteliny dzieci mogą nauczyć się rozróżniać kolory, odcienie i kształty. Dzięki temu, że można ją łączyć i na powrót rozkładać, dzieci mogą uczyć się rozpoznawać różne kształty i rozmiary.

niebieski słoń z plasteliny

9. Relaks

Zabawa plasteliną to zajęcie manualne, które relaksuje i uspokaja. To sprawia, że można ją uznać za wspaniałe narzędzie terapeutyczne, które pomaga dzieciom wyciszyć się w stresujących momentach.

10. Rozwój osobowości

Jako ostatni na naszej liście znajduje się rozwój osobowości i własnego gustu.

Plastelina pozwala dzieciom wyrazić ich osobisty gust poprzez wyobrażanie sobie, tworzenie i materializowanie myśli. Sposobem na to jest formowanie ich ulubionych postaci lub wybieranie spośród kolorów, które najbardziej im się podobają.

Jak widać, istnieje wiele korzyści, które daje dzieciom zabawa plasteliną.

Warto pamiętać, że dzięki mnogości kolorów, tekstur i zapachów, które oferuje ten materiał, idealnie nadaje się on do stymulowania umysłu malucha.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Portilla Guerron, A. G. (2013). La plastilina como técnica de apoyo al desarrollo de la motricidad fina para los niños de 3 a 4 años (Bachelor’s thesis, UNIVERSIDAD TECNOLOGICA EQUINOCCIAL. FACULTAD: EDUCACIÓN A DISTANCIA). http://192.188.51.77/handle/123456789/10910
  • Avenia Medina, L. D. F. (2019). Mejorando la motricidad fina en los estudiantes de preescolar a través de la técnica artística del modelado con plastilina. http://repository.libertadores.edu.co/handle/11371/2014
  • Arce Mamani, M. S., & Vilca Molina, J. M. (2017). La aplicación de técnicas con plastilina para el desarrollo de la coordinación oculo manual de los niños de 4 años de la Institución Educativa Privada Gregor Mendel de la ciudad de Juliaca-2016. http://repositorio.unap.edu.pe/handle/UNAP/6828
  • Ambrose, P. P., & Cheong, L. S. (2011). Effects of the Clay Modeling Program on the Reading Behavior of Children with Dyslexia: A Malaysian Case Study. Asia-Pacific Education Researcher (De La Salle University Manila), 20(3). https://web.a.ebscohost.com/abstract?direct=true&profile=ehost&scope=site&authtype=crawler&jrnl=01195646&AN=70257867&h=MpnsVJ5UObGiqR5o%2b5%2fektN0EoZyeY3aYZ6IZD9MoJVEJrdcvDrUgwDyrVRHNUYxRd63kiVKjkF7M7nY9kTN8w%3d%3d&crl=c&resultNs=AdminWebAuth&resultLocal=ErrCrlNotAuth&crlhashurl=login.aspx%3fdirect%3dtrue%26profile%3dehost%26scope%3dsite%26authtype%3dcrawler%26jrnl%3d01195646%26AN%3d70257867

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.