Zabawki budujące umiejętności dla 2-latków

Zabawki budujące umiejętności dla 2-latków
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2018

Zabawa z dziećmi pomaga im zdrowo dorastać i buduje ich pewność siebie. Ponadto uczy umiejętności, które są bardzo pomocne w rozwoju i zabawie z innymi. Poniżej przedstawiamy zabawki budujące umiejętności dla 2-latków, które mogą być bardzo przydatne.

Jeśli Twoje dzieci chcą się bawić, oczywiście nie powinnaś ich powstrzymywać. Zabawa jest niezbędna dla ich rozwoju intelektualnego i społecznego. Musisz jednak dać im zabawki odpowiednie do ich wieku. Dlatego chcemy podpowiedzieć Ci, jakie są najlepsze zabawki budujące umiejętności dla 2-latków.

Zabawki są doskonałym sposobem na rozwijanie kreatywności u dzieci. Mogą także rozwijać ich wyobraźnię, a nawet pomóc im się zrelaksować. Ponadto poprawiają ich umiejętności emocjonalne i uczą, jak się dzielić rzeczami.

Zabawki budujące umiejętności dla 2-latków

To prawda, że ​​dzieci mają ogromną wyobraźnię. Mogą bawić się wszystkim, co mają w zasięgu ręki. Mimo to lepiej dać im odpowiednie zabawki, którymi nie zrobią sobie przypadkiem krzywdy.

W tym artykule znajdziesz sugestie, które zabawki budujące umiejętności dla 2-latków, które są najbardziej polecane i które z pewnością Twoje dzieci pokochają.

1. Lalki

Dwuletni chłopcy i dziewczęta zwracają szczególną uwagę na swoją mamę i inne osoby, które podziwiają. Dlatego bawią się w „dorosłe życie”, a lalki świetnie się do tego nadają. Dzięki nim dzieci mogą odkrywać role mamy lub taty, lekarzy, nauczycieli lub dowolnych postaci, które przyjdą im na myśl.

2. Wagonik na zabawki

Ponieważ dzieci mają małe ręce, nie mogą nosić wszystkich swoich zabawek na raz. Jeśli mają mały wagon, łatwiej im wybierać zabawki do nowych zabawy. To tak, jakby miały swój własny mały wózek. Na pewno to pokochają.

zabawki budujące umiejętności dla 2-latków - klocki lego

3. Lego

W tym wieku dzieci uwielbiają budować wieże, a następnie je burzyć. W ten sposób rozwijają umiejętności motoryczne.

Uczą się manipulować obiektami zgodnie z ich wielkością, rozmiarem i kształtem. Poprawia to także ich koncentrację i pamięć wzrokową.

Z drugiej strony dzieci uczą się rozwiązywać problemy, rozróżniać kolory i orientować się w przestrzeni. Klocki lego muszą być na tyle duże, aby nie stwarzały zagrożenia udławieniem. Pamiętaj, że w wieku 2 lat dzieci próbują wszystko włożyć do buzi.

4. Budowle z cegiełek

Cegiełki są jedną z najbardziej zalecanych zabawek dla 2-latków, ale dlaczego? Układając budowle z cegiełek, dzieci nie tylko dobrze się bawią, ale także uczą się ufać sobie.

Jeśli ustawią wieżę, która się zawali, może to powodować u nich frustrację. Jednak pamiętajmy, że porażki uczą dzieci cierpliwości.

5. Kolorowanki

Chociaż kolorowanka sama w sobie nie jest zabawką, 2-latki lubią rysować i kolorować. Choć ich dzieła z punktu widzenia dorosłych wyglądają jak bazgroły.

Jednak dla nich to cały świat wyobraźni. Chcą uchwycić wszystko, co widzą i doświadczają.

Dlatego zanim sięgną po Twoje książki i ołówki, daj im nietoksyczne farbki i kolorowe kredki. Ponadto, zapewniając dziecku mnóstwo papieru i przyborów do kolorowania, zmniejszasz ryzyko, że będą rysować po ścianach.

6. Zabawa w dom

Dzieci lubią wierzyć, że żyją w wymyślonym świecie, w którym są już dorosłe. Jeśli stworzysz dla nich przestrzeń, w której mogą bawić się w dom, będą świetnie spędzać czas. Może to być zwykłe kartonowe pudełko lub mały fort.

W ten sposób rozwijają umiejętności motoryczne. Uczą się manipulować obiektami zgodnie z ich wielkością, rozmiarem i kształtem.

7. Zabawkowe zwierzęta gospodarskie

Najlepiej byłoby, gdyby dzieci spędzały czas z prawdziwymi zwierzętami hodowlanymi. W ten sposób mogą je dotykać, rozpoznawać i wchodzić z nimi w interakcje.

Jednak zabawkowa farma może również pomóc im lepiej poznać życie zwierząt. Na przykład mogą uczyć się rozpoznawać zwierzęta po wyglądzie i po dźwiękach, jakie wydają.

8. Instrumenty muzyczne

Dzięki instrumentom takim jak tamburyny, harmonijki, perkusja, pianino, marakasy i ksylofony dzieci mogą się dobrze bawić. Pamiętaj, że skoro nie wiedzą jeszcze, jak z nich korzystać, będą hałasować w domu.

Jednak warto pozwolić dziecku pobrzdąkać. Dzięki temu dużo nauczy się o muzyce już w tak młodym wieku. Z biegiem czasu sprawi to, że dziecko będzie bardzo szczęśliwe.

najlepsze zabawki budujące umiejętności dla 2-latków

Jak zrobić zabawkowe cegły w domu

Tworzenie własnych zabawek dla 2-latków jest łatwe i przyjemne. Oto czego potrzebujesz:

  • Pudła kartonowe. Możesz użyć pudełka po musli, pudełka po butach lub pustej apteczki. Ważne jest, aby wszystkie pudełka miały różne rozmiary.
  • Gazeta.
  • Biały klej.
  • Taśma klejąca.
  • Kolorowe kredki lub farby.

Takie kartonowe cegły są bardzo szybkie i łatwe do zrobienia. Najpierw wypełnij pudełka wystarczającą ilością gazet, aby nie uległy zmiażdżeniu pod ciężarem pozostałych pudełek.

Następnie zaklej krawędzie. Zakryj je papierem i pomaluj lub pokoloruj w dowolny sposób. Na koniec nałóż na nią taśmę klejącą, aby zamknięcie było trwalsze.

Podsumowując, istnieją różne zabawki budujące umiejętności dla 2-latków, które mogą korzystnie wpłnąć na ich rozwój na wielu płaszczynach. Dlatego nie wahaj się proponować swoim dzieciom rozmaite zabawki. Oczywiście pamiętaj, że najlepiej bawić się razem z dzieckiem, aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa i szczęścia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.