Piesze wędrówki z rodziną - jakie niosą za sobą korzyści?

Piesze wędrówki z rodziną - jakie niosą za sobą korzyści?
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Napisany przez Naí Botello

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Piesze wędrówki to idealna aktywność, którą można dzielić z członkami rodziny, ponieważ może być dostosowana do kondycji fizycznej każdego. Jakie są zalety wędrówek i spacerów?

W ciągu ostatnich lat często omawiano korzyści płynące z chodzenia z rodziną. Jednak przepełnione obowiązkami życie rodziców i ich dzieci często uniemożliwia rodzinom spędzanie czasu razem, szczególnie aktywnie. Jeśli chcesz połączyć się z naturą, budować piękne wspomnienia i uprawiać sport ze wszystkimi członkami swojej rodziny, nie przegap korzyści, które niosą za sobą piesze wędrówki.

Jakie są rodzinne szlaki turystyczne?

Szlaki piesze, zwane również szlakami turystycznymi są rozmieszczone w miejscach takich jak parki narodowe lub inne tereny zielone. Spacer z rodziną na tych szlakach pomaga zbliżyć się do natury, jednocześnie wykonując świetną aktywność fizyczną.

Ta aktywność jest całkowicie bezpieczna. W odróżnieniu od podróży w odosobnionych miejscach, które mogą być trudne do przebycia, trasy turystyczne są przygotowane dla rodzin i pieszych. Obejmują one kamienne ścieżki, oznakowanie, zabezpieczenia strażników leśnych i miejscowe budki telefoniczne.

Piesze wędrówki z rodziną – kilka praktycznych porad

Jedną z największych zalet spaceru z rodziną jest to, że nie jest to sport wyczynowy. Dlatego też poziom wysiłku włożony w tą aktywność zależy od poszczególnych członków rodziny. Jako rodzina możesz decydować o czasie trwania spaceru i rodzaju szlaku, którym chcesz podróżować.

W każdym razie należy wziąć pod uwagę pewne kwestie, aby działanie było całkowicie przyjemne, a korzyści były maksymalne.

Załóż odpowiednie buty

Nasza pierwsza rada odnosi się do wyboru obuwia. Twoje stopy będą najbardziej zaangażowane podczas wędrówki. Przed rozpoczęciem spaceru upewnij się, że żaden z członków Twojej rodziny nie ma problemów ze stopami, takich jak modzele, pęcherze lub wrastające paznokcie.

Rodzinna wycieczka

Następnie wybierz wygodne buty sportowe, które są przeznaczone do chodzenia. Możesz również wybrać buty trekkingowe, które utrzymują odpowiednią temperaturę dla stóp. Powinny umożliwiać wentylację wewnątrz buta, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo i stabilność.

Nawodnienie

Wszyscy członkowie rodziny muszą mieć butelkę lub termos ze świeżą wodą. Mogą nosić własne w małym plecaku wraz z ręcznikiem do wycierania potu, zdrowe przekąski lub świeże owoce, parę zapasowych skarpet i czystą koszulę na wypadek, gdyby dzień był gorący.

Ochrona skóry

Ważne jest stosowanie kremu przeciwsłonecznego SPF 50 na twarz i ciało, który należy ponownie nakładać co godzinę. Rozważ także noszenie czapek lub kapeluszy.

“Piesze wędrówki z rodziną przybliżą wszystkich do natury spacerując po trasach utworzonych w parkach narodowych lub innych obszarach zielonych”.

Korzyści wynikające ze spacerowania z rodziną

Istnieje wiele korzyści wynikających ze spacerowania z rodziną. Porozmawiamy o każdej z nich poniżej.

Korzyści zdrowotne

Ta aktywność ma wiele zalet zdrowotnych. Poza faktem, że każdy może to zrobić niezależnie od wieku i kondycji fizycznej, dodatkowo natychmiast zwalcza siedzący tryb życia, poprawiając pracę układu krążenia. W tym przypadku chodzenie wzmacnia serce i utrzymuje ciśnienie krwi w optymalnym stanie. Tonizuje również mięśnie dolnej części ciała, takie jak mięśnie czworogłowe i pośladki.

Z drugiej strony, chodzenie pomaga również spalić kalorie, a tym samym zmniejszyć poziom otyłości. A dzięki przyjemnym uczuciom generowanym przez przebywanie na świeżym powietrzu zachęca małe dzieci do ćwiczeń.

Skaczące dziewczynki

Korzyści emocjonalne

Spacerowanie natychmiast rozluźnia umysł. W związku z tym poprawia nastrój i obniża poziom stresu. W rzeczywistości chodzenie pomaga obniżyć poziom kortyzolu – hormonu związanego ze stresem. Podnosi również poziom serotoniny – hormonu związanego z przyjemnością i dobrym samopoczuciem.

Z drugiej strony, praktykowanie tej aktywności z rodziną pomaga poprawić i skonsolidować emocjonalne więzi rodzinne. W tych momentach powstają piękne wspomnienia, które będą trwać wiecznie.

Jako ostateczną rekomendację pamiętaj, że aby wykonać tę czynność, musisz wybrać trasy dla pieszych zalecane przez leśniczych. Spróbuj również zaplanować taką wycieczkę z wyprzedzeniem, aby park był otwarty dla rodzin w dniu, w którym chcesz się na nią wybrać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.