Czego nie należy publikować w mediach społecznościowych

Czego nie należy publikować w mediach społecznościowych
Eva Maria Rodriguez Diego

Napisane i zweryfikowane przez zawodowa pisarka i specjalista w dziedzinie wychowania fizycznego Eva Maria Rodriguez Diego.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Publikowanie zdjęć dzieci w mediach społecznościowych może wydawać się nieszkodliwe, ale rodzice powinni pamiętać o kilku rzeczach. Są pewne rzeczy, których pod żadnym pozorem nie należy publikować w mediach społecznościowych.

Nie tak dawno temu udostępnienie zdjęcia lub wideo naszych dzieci oznaczało załadowanie go na komputer i wysłanie pocztą elektroniczną lub umieszczenie na płycie CD. Obecnie brzmi to nieznośnie nużąco. Prawdę mówiąc, bywało to jeszcze bardziej skomplikowane.

Dzisiaj dzięki mediom społecznościowym dzielenie się zdjęciami i filmami z rodziną i przyjaciółmi stało się o wiele łatwiejsze… i bardziej niebezpieczne. Czy wiesz, jakich treści nie należy publikować w mediach społecznościowych?

W rzeczywistości, chociaż udostępnianie w mediach społecznościowych może wydawać się nieszkodliwe, na dłuższą metę może to prowadzić do wielu problemów. Jest to szczególnie ważne, jeśli nie przywiązujemy dużej wagi do ustawień prywatności lub pozwalamy nieznajomym wyświetlać nasz profil.

Niektóre zdjęcia mogą wydawać się całkowicie nieszkodliwe i nie warte zastanowienia. Lecz nie zawsze tak jest.

Na przykład, jeśli publikujesz zdjęcia swoich dzieci w miejscach publicznych, podajesz wskazówki dotyczące Twojej lokalizacji i wzorców aktywności (uwaga na stalking!).

Co więcej, jeśli zdjęcia są wykonywane w obszarach, gdzie przebywa dużo dzieci, takich jak park, w kadrze mogą znaleźć się inne dzieci. Często bez ich wiedzy.

Nie należy publikować w mediach społecznościowych także zdjęć przedstawiających intymne sceny z dziećmi lub takie na których dziecko jest nagie lub częściowo nagie.

Przez takie zdjęcia czy filmy Twoje dziecko może czuć się zakłopotane, gdy będzie starsze. Co gorsze, takie treści mogą stać się przyczyną nękania, a nawet prześladowania lub wymuszenia.

Zdjęcia przedstawiające nagie dzieci – Nie należy publikować w mediach społecznościowych

Nie dla nocnika

Trening nocnikowy to punkt zwrotny w życiu dziecka. Dla niektórych dzieci może być wyzwaniem. To wspaniale, że Twój maluch potrafi sam się załatwić albo że udało mu się usiąść na nocniku, kiedy poczuł potrzebę.

Jeśli ten sukces sprawił, że masz ochotę śpiewać i tańczyć z radości, zrób to. Ale pamiętaj, że nie należy publikować w mediach społecznościowych zdjęć ani filmów przedstawiających Twoje dziecko na nocniku.

Podobnie rodzice powinni unikać zamieszczania zdjęć ze zmianami pieluch, podczas kąpieli czy podczas ubierania dziecka. To, że dzieci są małe, nie oznacza, że ​​nie mają prawa do prywatności.

Zdjęcia z nagimi lub pół-nagimi dziećmi są szczególnie niebezpieczne, jeśli dostaną się w niepowołane ręce.

Nie dziel się żenującymi chwilami

Zakłopotanie od dawna było narzędziem rodziców i wychowawców, którzy karali dzieci. Ale śmiejąc się z dziecka lub zawstydzając je przed innymi, też wyglądasz źle.

Problem polega na tym, że w sieciach społecznościowych wszystko, co publikujesz pozostaje na zawsze.

Jeśli Twoje dziecko zrobiło coś, co Cię rozgniewało, najgorsze, co możesz zrobić to pokazać swoją złość każdemu, kogo znasz. A przy okazji kilku nieznajomym.

To jest coś, co powinno pozostać w domu. Nie poczujesz się lepiej po opowiedzeniu światu o tym, co przeskrobał Twój maluch.

Nie należy publikować w mediach społecznościowych zdjęć przedstawiających inne dzieci

Jeśli nie masz nic przeciwko publicznemu udostępnianiu zdjęć swoich dzieci, to Twój wybór. Jako matka, ojciec lub opiekun bierzesz na siebie za to odpowiedzialność.

Nie wolno jednak publikować zdjęć lub nagrań wideo przedstawiających inne dzieci.

Czego nie należy publikować w mediach społecznościowych

Nikt nie powstrzyma Cię przed robieniem zdjęć lub filmów w parku, na szkolnych imprezach, przyjęciach urodzinowych czy w innych sytuacjach, w których dzieci się spotykają.

Ale nie wolno publikować zdjęć innych osób niepełnoletnich bez zgody rodziców. Podobnie nikt nie powinien publikować zdjęć Twoich dzieci.

Nie należy udostępniać zdjęć chorych dzieci

Dzieci mogą czasami być urocze, gdy są chore. Ale przesłanie zdjęcia do babci, żeby pokazać jej, jak urocza jest jej wnuczka, nawet gdy źle się czuje to jedno.

Zupełnie czym innym jest natomiast pokazanie całemu światu Twojego dziecka, kiedy jest najsłabsze.

Rodzice powinni szanować prywatność swoich dzieci w chwilach słabości. To, co może wydawać się urocze, może wyglądać żałośnie dla innych.

Poza tym nigdy nie wiesz, gdzie Twoje zdjęcia mogą się znaleźć, gdy zostaną udostępnione online.

Nie publikuj zdjęć zawierających dane osobowe

Obraz może być wart tysiąca słów. Udostępnianie zdjęć lub filmów zawierających dane osobowe może być bardzo ryzykowne.

Na przykład możesz przypadkiem ujawnić, gdzie Twoje dziecko się uczy, Twój adres i/lub numer telefonu (jeśli jest napisany na plecaku Twojego dziecka lub gdziekolwiek indziej), Twoje codzienne czynności itp.

Umieszczenie danych osobowych w internecie może narazić Ciebie i Twoje dziecko na niebezpieczeństwo. To nie przypadek, że rządy w wielu krajach wprowadzają surowsze przepisy dotyczące prywatności.

Nie zapominaj, że jeśli ujawnisz dane osobowe, narażasz siebie i swoje dziecko na niebezpieczeństwo.

Ostateczna refleksja i wyłączenie odpowiedzialności

Fakt, że wiele osób najwyraźniej zapomina, że pewnych treści nie należy publikować w mediach społecznościowych, nie oznacza, że ​​musisz robić to samo. To od Ciebie zależy, czy dbasz o prywatność Twojej rodziny w internecie.

A co ze zdjęciami użytymi w tym artykule? Wszystkie powyższe obrazy to zdjęcia stockowe z renomowanej witryny, posiadające wszystkie niezbędne uprawnienia.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.