Jak rodzice powinni dbać o swoje życie towarzyskie?

To, że jesteś świeżo upieczonym rodzicem, nie oznacza, że ​​musisz zupełnie zapomnieć, czym jest życie towarzyskie. W tym artykule znajdziesz kilka świetnych wskazówek na ten temat dla początkujących rodziców!
Jak rodzice powinni dbać o swoje życie towarzyskie?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Jeśli jesteś ojcem lub matką, wiesz dobrze o tym, że rodzicielstwo jest wyczerpujące. Jeśli bezwarunkowo kochasz swoje dzieci, w rzeczywistości Twoja energia w końcu się wyczerpie. Z tego powodu wielu rodziców pozwala, aby ich życie towarzyskie zanikło całkowicie.

Jednak nie musisz stosować aż tak drastycznych kroków. Możesz zadbać o swoje życie towarzyskie, nawet jeśli zostałeś rodzicem po raz pierwszy w życiu.

Rodzicielstwo może być uciążliwe, szczególnie w te noce, kiedy prawie nie śpisz. Wtedy, w ciągu dnia, czujesz się tak zmęczony, że ledwo możesz chodzić. Jeśli jesteś rodzicem po raz pierwszy w życiu, musisz mieć przyjaciół blisko siebie, aby uniknąć samotności.

W ten sposób poczujesz się wspierany przez innych w najtrudniejszych momentach. Ważne są stare przyjaźnie, a także tworzenie nowych.

Ale jak możesz żonglować czasem na bycie rodzicem, jednocześnie utrzymując aktywne życie towarzyskie? Chociaż wydaje się to niemożliwą misją, w rzeczywistości tak nie jest. Po prostu musisz znaleźć złoty środek! Nie przegap tych wskazówek, aby znaleźć równowagę między byciem rodzicem a życiem towarzyskim.

Życie towarzyskie: Twoi sąsiedzi

Nawet gdy jesteś nieśmiały, to jeśli masz sąsiadów, spróbuj z nimi porozmawiać, zwłaszcza jeśli na przykład Wasze dzieci bawią się razem w parku. Zdasz sobie sprawę, że kiedy wykonasz swój pierwszy społeczny „ruch”, zawsze możesz zaprzyjaźnić się z tym ojcem lub matką.

Spotkanie matek

W rzeczywistości mogą nawet udzielić Ci oni przydatnych porad, których możesz nie znać.

Kiedy zobaczysz innych rodziców, nie wahaj się im przedstawić. Możesz również zacząć od rozmowy na aktualne tematy. W ten sposób będziesz mógł sprawdzić, czy tak nieznajomy może stać się częścią Twojego kręgu znajomych.

Twórz plany, aby ulepszyć swoje życie towarzyskie

Przestań szukać wymówek, aby anulować różne plany. Bardzo ważne jest, aby świeżo upieczeni rodzice prowadzili normalne życie towarzyskie. Nie mówimy tutaj o imprezowaniu do wczesnych godzin porannych, ale raczej o spotkaniu się z przyjaciółmi, aby uwolnić się od monotonii życia i cieszyć się ciepłym i rozmytym uczuciem przyjaźni.

Innymi słowy, jeśli Twój partner lub partnerka jest w domu, lub jeśli masz opiekunkę dla swoich dzieci, od czasu do czasu planuj wyjście, ponieważ dobrze Ci zrobi ponowne nawiązanie kontaktu z innymi! Wychodzenie z domu może być właśnie tym, czego potrzebujesz, aby znów poczuć się sobą i złagodzić stres.  

Aplikacje online

Dzięki cyfrowemu światu możesz pobierać aplikacje na swój telefon komórkowy, aby łączyć się z innymi ludźmi. Możesz zaprzyjaźnić się z ludźmi za pośrednictwem różnych portali, zawsze szukając wsparcia u innych, którzy być może znajdują się w tej samej sytuacji.

Dlaczego tak ważny jest czas tylko dla siebie?

Możesz także łączyć się z matkami i ojcami na Facebooku w wielu różnych celach, takich jak znajdowanie zajęć dla swoich dzieci. Ponadto możesz korzystać z tej platformy, aby pytać i otrzymywać porady od innych matek w różnych sprawach dzieci. Znajdź grupy, które najlepiej odpowiadają Twoim zainteresowaniom.

Zajęcia pozaszkolne dla dzieci

Możesz zapisać swoje dziecko na zajęcia dla najmłodszych, takie jak zajęcia z muzyki dla dzieci lub joga dla mam i niemowląt. Da ci to możliwość nawiązania kontaktu z innymi, którzy mają dzieci w tym samym wieku, co Twoje i spróbowania nawiązania z nimi przyjaźni.

Grupy aktywności dla dzieci i dorosłych

Grupy aktywności to świetny sposób na cieszenie się towarzystwem innych mam. Mogą to być grupy zabaw dla dzieci, które pozwalają na kontakty towarzyskie z innymi rodzicami podczas zabawy dzieci lub grupy tylko dla rodziców. Ta ostatnia opcja pozwoli Ci ćwiczyć wspólne zainteresowania, takie jak czytanie.

To normalne, że masz wątpliwości co do spotkania z innymi rodzicami. Chociaż jest to powszechne uczucie, najlepiej jest robić rzeczy powoli i unikać sytuacji odbieranych przez Ciebie jako przymus.

Rób rzeczy tylko wtedy, gdy czujesz się komfortowo. Idź do miejsc, do których chodzą inni rodzice, ale jeśli nie masz ochoty na rozmowę, nie zmuszaj się do tego. Być może ktoś inny Cię zauważy i spróbuje wykonać pierwszy krok. W rezultacie możesz znaleźć przyjaciela, którego nie byłbyś w stanie zdobyć, gdybyś został w domu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.