Coco: wspaniały film dla całej rodziny!

Coco to idealny film dla rodziców i dzieci w każdym wieku. Wspólne oglądanie tej pięknej historii na pewno zacieśni więzy rodzinne.
Coco: wspaniały film dla całej rodziny!
María Alejandra Castro Arbeláez

Napisane i zweryfikowane przez psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 10 grudnia, 2018

Jeśli jako rodzic lubisz oglądać animowane filmy z dziećmi, Coco to idealny pomysł na wspólne popołudnie.

Film opowiada wyjątkowo wzruszającą historię. Co więcej, Coco zapewni Twojemu dziecku rozrywkę a przy okazji nauczy je bardzo ważnych wartości.

Film Coco był bardzo popularny w Meksyku. Kina pękały w szwach – wielu Meksykanów chciało obejrzeć na wielkim ekranie swoje piękne miasta, fascynującą kulturę i tradycje – w tym tradycję Dnia Zmarłych.

Film jest głęboko poruszający. Animacje są przepiękne, historia przeplatana jest świetną muzyką i uczy odbiorców ważnych wartości.

Coco: opis fabuły

Premiera stworzonego przez Pixar Animation Studios filmu odbyła się w październiku 2017 (w Polsce w listopadzie). Historia zainspirowana jest tradycją Dnia Zmarłych, którą świętuje się w Meksyku.

Film opowiada perypetie Miguela – chłopca, który wraz ze swoją rodziną mieszka w mieście Santa Cecilia. Miguel ma wielkie marzenie: chce zostać wspaniałym muzykiem, tak jak de la Cruz, jego idol, który pochodzi z tego samego miasteczka.

Bohater ma jednak problem: jego rodzinie od pokoleń nie wolno zajmować się muzyką żadnego rodzaju. Krewni Miguela są przekonani, że ciąży na nich klątwa, ponieważ ich pradziadek porzucił ich, żeby zostać piosenkarzem.

W wyniku ciągu szalonych wydarzeń, Miguel wyrusza w podróż po świecie zmarłych, w którym przeżywa niewiarygodne przygody z Hectorem – kościotrupem, który pomaga chłopcu spełnić marzenia.

“Ciesz się każdym momentem”
—Ernesto De la Cruz—

Bohaterowie filmu Coco

Oto najważniejsi bohaterowie filmu Coco:

 • Miguel Rivera: chłopiec, który marzy o byciu artystą, ale musi zmagać się z zakazem obowiązującym w rodzinie. Kiedy na skutek działania magii trafia do świata zmarłych, odnajduje swojego idola który pomaga mu wrócić do świata żywych.
 • Mama Coco: prababcia Miguela, która – choć oczywiście jest od niego dużo starsza – dzieli z nim przygody.
 • Babcia: babcia Miguela, która kategorycznie zakazuje rodzinie Riviera zajmowania she muzyką. Kiedy się złości, zdejmuje ze stóp klapki żeby użyć ich do obrony rodziny.
Oglądając film dzieci nauczą się tego, jak ważna jest rodzina.
 • Tata: tata Miguela to dobry i współczujący człowiek. Prowadzi rodzinny zakład obuwniczy. Liczy na to, że pewnego dnia jego syn przejmie firmę.
 • Mama: jedyna osoba, która łagodnie zachęca Miguela do podążania za rodzinną tradycją.
 • Hector: miły i dowcipny kościotrup ze świata zmarłych, który chciałby udać się do świata żywych.
 • Ernesto de la Cruz: najsłynniejszy meksykański muzyk, będący jednocześnie największym idolem Miguela.
 • Chicharron: przyjaciel Hectora, który zostaje zapomniany w świecie zmarłych.
 • Imelda: założycielka rodzinnego sklepu obuwniczego.

7 lekcji wartości dla całej rodziny

Coco jest skarbnicą pozytywnych przekazów, idealnych zwłaszcza dla starszych dzieci.

Maluchy natomiast również mogą się wiele nauczyć dzięki seansowi. Przede wszystkim odbiorą lekcję wytrwałości i nauczą się, że jest ona najważniejsza dla spełnienia marzeń.

Film uczy także tego, jak ważna jest szczerość, prawdomówność i lojalność.

 • Nie zatrzymuj się dopóki nie osiągniesz swoich marzeń i celów. Chociaż Miguel jest dopiero 12-letnim chłopcem, stawia on dzielnie czoła wszystkim stającym mu na drodze wyzwaniom i nie poddaje się. Marzy o zostaniu muzykiem i ma nadzieję, że rodzina go w tym wesprze.
 • Rodzina jest najważniejsza. Film pokazuje, że członkowie rodziny powinni być osobami, na które możemy bezwarunkowo liczyć. Krewni powinni dbać o siebie nawzajem, zwłaszcza w najtrudniejszych chwilach. Z tego przekazu każdy może wyciągnąć coś dobrego dla siebie.
 • Film Coco ukazuje także esencję tradycyjnych meksykańskich wartości rodzinnych. Choć akcja filmu rozgrywa się w niewielkim meksykańskim miasteczku, widać w niej wspaniale narodowe tradycje i zwyczaje.
 • Pokazuje również piękno Meksyku, kulturę tego kraju i urokliwość miasteczek oraz niepowtarzalny klimat świętowania.
Seans wywoła w całej rodzine wiele głębokich emocji.
 • Film pełen jest kolorów, światła i muzyki. Dzięki temu jest jeszcze bardziej wciągający dla najmłodszych odbiorców. Maluchy pokochają też bohaterów!
 • Przybliża on też temat śmierci. Pokazuje na przykład, że śmierć nie zawsze oznacza absolutny koniec. Choć oczywiście wiąże się z etapem żałoby, lepiej jest cieszyć się życiem. Film wyjaśnia, że śmierć wiąże się z ostatecznym końcem jedynie wtedy, kiedy zapominamy o najbliższych, którzy odeszli. Siła miłości działa również mimo śmierci.
 • Wiele osób nie pokazuje swojej prawdziwej natury. Życie sławnych osób może wydawać się idealne, ale w rzeczywistości nie zawsze takie jest.

Coco ma na celu celebrację meksykańskiej tożsamości i ideologii poprzez tradycje. Ukazanie świętowania Dnia Zmarłych oddaje hołd narodowym tradycjom, sztuce i kulturze.

Film ten pełen jest przekazów związanych z najważniejszymi wartościami, a także zabawy i emocji. Wspólne oglądanie tej pięknej historii na pewno zacieśni więzy rodzinne.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Darla K. Anderson, Mary Alice Drumm, John Lasseter y Lee Unkrich, Adrián Molina. (2017). Coco. Estados Unidos. Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studios.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.