Zapewnić rozrywkę dziecku w ciągu dnia: 3 sposoby

Zapewnić rozrywkę dziecku w ciągu dnia: 3 sposoby

Ostatnia aktualizacja: 15 listopada, 2018

Kiedy dzieci są jeszcze małe, nie mogą same się poruszać ani nie rozumieją, co do nich mówisz. Jednak Twoje dziecko uwielbia spędzać czas z Tobą i czuć, że jesteś blisko. Jak zapewnić rozrywkę dziecku przez cały dzień? Mamy dla Ciebie 3 podpowiedzi.

W tym artykule chcielibyśmy podzielić się kilkoma pomysłami, dzięki którym będziesz mogła zapewnić rozrywkę dziecku przez cały długi dzień.

Pierwszą stymulacją, jaką dziecko otrzymuje, jest fizyczny kontakt z matką. Dziecko czuje miękki głos matki oraz ciepło jej ramion i klatki piersiowej.

Jednak są chwile, kiedy Twoje dziecko będzie potrzebowało czegoś więcej. I właśnie wtedy musi doświadczyć i zacząć rozwijać swoje nowe umiejętności.

Potrzeba rozrywki

Istoty ludzkie mają wrodzoną potrzebę prowadzenia rozrywkowego, ciekawego życia.

Rozrywka utrzymuje nas przy życiu emocjonalnie, a dzieci nie są od tego wyjątkiem. Na szczęście Twoje dziecko ma już dwie świetne opcje zabawy. Po pierwsze, może poznawać swoje własne ciało. Po drugie, może odkrywać swoje otoczenie.

Rodzice mogą korzystać z tych dwóch nieznanych terytoriów, aby zapewnić rozrywkę dziecku, kiedy tego potrzebuje. W młodym wieku interakcja, zabawa i dobrze spędzony czas sprawiają, że Twój maluch tworzy więź z otaczającymi go osobami.

Jeśli Twoje dziecko ma zaledwie kilka tygodni, prawdopodobnie nie chwyta jeszcze żadnych przedmiotów dłońmi. I zdecydowanie jeszcze nie dało się wciągnąć w żadne gry.

Dlatego niemowlę może się nudzić lub niepokoić, jeśli nie ma Cię w pobliżu i nie dotrzymujesz mu towarzystwa, ani nie wchodzisz z nim w interakcje.

Jednak nie czuj się przytłoczona koniecznością zwracania uwagi na dziecko w każdej sekundzie, siedem dni w tygodniu. Twój maluch potrzebuje również czasu na odpoczynek i relaks.

Te chwile pozwolą dziecku odkryć jego dłonie, stopy itp. Będzie również miało czas, aby obserwować świat wokół siebie i przetwarzać nowe bodźce.

Jak zapewnić rozrywkę dziecku

Oczywiście, im więcej czułości okażesz dziecku, tym bardziej pozytywny efekt wywrzesz na jego rozwój. Już niedługo odwzajemni Twoje uściski, uśmiechy i czułe słowa.

Istnieje kilka sposobów, by zapewnić rozrywkę dziecku i stymulować jego rozwój. Oto kilka sugestii:

  • Twoje towarzystwo: powinnaś szukać różnych sposobów, aby Twoja obecność była zajmująca i przyjemna dla Twojego dziecka. Uważaj, aby nie dopuścić do przytłoczenia dziecka.
  • Twoje ramiona: Kiedy trzymasz dziecko w swoich ramionach, ma ono lepszy widok na to, co dzieje się wokół niego. Jeśli coś je przerazi lub przytłoczy, będziesz obok, aby je pocieszyć i dać mu schronienie.
  • Twoje otoczenie: zawsze będą nowe rzeczy, które dziecko może obserwować i odkrywać w Twoim otoczeniu.
Mama i dziecko drzemią na sofie

Pomysły, jak zapewnić rozrywkę dziecku bez większego wysiłku

Aby pozwolić dziecku cieszyć się towarzystwem przyjaciół i rodziny, możesz położyć je gdzieś w pobliżu, gdzie może wziąć udział we wspólnie spędzanym czasie. Na przykład możesz umieścić nosidełko lub łóżeczko w tym samym pokoju, w którym przebywasz razem z gośćmi.

Możesz również położyć koc na dywanie i pozwolić dziecku obserwować z podłogi, co się wokół niego dzieje. Oczywiście powinnaś być w pobliżu, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.

Pamiętaj, że nie jest dobrym pomysłem trzymanie dziecka w foteliku samochodowym przez dłuższy czas, jeśli śpi.

Noszenie niemowlęcia to także świetny sposób na zaangażowanie dziecka w codzienne czynności. Używając ergonomicznego nosidełka, które zapewnia bliskość matki z dzieckiem, swoimi ruchami i biciem serca przypomnisz mu czas spędzony w macicy.

W tym samym czasie Twoje dziecko będzie obserwowało Twoje zachowanie z takim zaciekawieniem, jakby oglądało film akcji. W tym wieku wszystko jest nowe i ekscytujące.

Jeśli pogoda pozwala, zabierz dziecko na spacer. To kolejny doskonały pomysł na aktywność, którą możesz podzielić się z dzieckiem.

Jeśli Twoje dziecko potrafi już siadać, pójście na spacer w wózku będzie szczególnie ekscytujące, ponieważ będzie mogło docenić wycieczkę z nowej perspektywy.

Inną bardzo prostą rzeczą, jaką możesz zrobić, aby zapewnić rozrywkę dziecku, jest przeniesienie łóżeczka do nowego miejsca. To da Twojemu dziecku nową perspektywę na otoczenie.

Możesz również zmienić szczegóły w wystroju pomieszczenia. Wszystko to z pewnością przyciągnie uwagę Twojego malucha!

Dodatkowe wskazówki dotyczące zabawy z dzieckiem

Nawet proste ruchy, które delikatny powiew wiatru może wytworzyć na firance, stanowią nowe niezapomniane odkrycie dla Twojego malucha.

To samo dotyczy promieni słonecznych, które przechodzą przez rolety, lub odgłosu śpiewu ptaków za oknem.

Są to doskonałe sposoby na stymulowanie zmysłów Twojego dziecka i, oczywiście, na zadbanie o młodego człowieka.

Prosta gra w cienie na ścianie może również zapewnić rozrywkę dziecku. Wisząca zabawka nad łóżeczkiem również przyciągnie jego wzrok.

„Używając ergonomicznego nosidełka, które zapewnia bliskość matki z dzieckiem, swoimi ruchami i biciem serca przypomnisz mu czas spędzony w macicy. Twoje dziecko będzie obserwowało Twoje zachowanie z takim zaciekawieniem, jakby oglądało film akcji”.

W miarę jak Twoje dziecko rośnie, najlepszą zabawką, którą możesz mu dać, jest wszystko, co może ująć w dłonie. Chwytanie zabawek i innych przedmiotów pomaga rozwinąć zmysł dotyku.

Jeśli zmienisz obiekty i wybierzesz elementy o różnych kształtach, kolorach, fakturach i rozmiarach, przyczynisz się jeszcze bardziej do rozwoju zmysłów Twojego malucha.

I, oczywiście, Twoje dziecko pokocha to!

Zapewnić rozrywkę dziecku - mama w maseczce na twarzy rozśmiesza niemowlę

Dobra książka także może zapewnić rozrywkę dziecku

I ostatnia, ale nie mniej ważna wskazówka, to czytanie. Jest to doskonały sposób, by zapewnić rozrywkę dziecku, jak również stymulować jego rozwój i wzmacniać z nim więź – bez względu na jego wiek.

Nic nie będzie bardziej atrakcyjne niż słuchanie opowieści, nawet jeśli nie będzie w stanie zrozumieć słów lub fabuły.

Twoje dziecko nie tylko skupi się na Twoim głosie i poczuje się otoczone uczuciem, ale także przyczyni się to do rozwoju jego zmysłów i da początek miłości do czytania, która pozostanie z nim na całe życie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.