Na czym polega umowa majątkowa małżeńska i jak wpływa na dzieci?

Na czym polega umowa majątkowa małżeńska i jak wpływa na dzieci?

Ostatnia aktualizacja: 18 stycznia, 2021

Tak zwana umowa majątkowa małżeńska jest wykorzystywana w celu regulowania przyszłego życia pary wstępującej w związek małżeński, zwłaszcza kwestii związanych z finansami.

Każde małżeństwo jest zawierane z pewnym rodzajem domniemanej lub wyrażonej w sposób bezpośredni umowy majątkowej małżeńskiej. Umowa majątkowa małżeńska to sposób na doprecyzowanie na przyszłość ustaleń, głównie natury finansowej, które dotyczą ewentualnej przyszłej separacji małżonków.

Najczęściej stosowana umowa majątkowa przedmałżeńska to taka, która zakłada podział własności. Prawa, które obowiązują w większości państw, zakładają, że często wcale nie trzeba podpisywać żadnej wcześniejszej umowy.

W takim razie na czym dokładnie polega umowa majątkowa małżeńska? Jaki wpływ wywiera na dziecko? Czytając dzisiejszy artykuł poznasz istotne informacje na ten temat.

Umowa majątkowa małżeńska: dlaczego pary decydują się ją podpisać?

Kiedy para ma zamiar wstąpić w związek małżeński, myślenie o tym, co zadzieje się w przypadku rozwodu nie jest zbyt romantyczne. Jednak w rzeczywistości rozpoczęcie wspólnego życia od ustanowienia jasnych założeń finansowych to bardzo zdrowy i pozytywny krok, który mogą podjąć przyszli małżonkowie.

W praktyce, biorąc pod uwagę coraz wyższy współczynnik rozwodów, coraz więcej par zaczyna korzystać z umów majątkowych małżeńskich. Pozwalają one od samego początku wyklarować wiele kwestii i ułatwiają postępowanie, gdy sprawdzi się najczarniejszy scenariusz.

Podpisywanie umowy

W przypadku wstępowania w związek małżeński po raz drugi (lub trzeci), umowa majątkowa małżeńska staje się jeszcze bardziej niezbędna. Gdy zostanie zawarta, będzie chroniła prawa dzieci i wnuków ze wcześniejszych małżeństw.

Jest również bardzo przydatna w przypadku osób samozatrudnionych i przedsiębiorców, ponieważ ten dokument ochroni Twoją firmę. Sprawi, że Twój małżonek nie będzie miał kontroli nad Twoją firmą w przypadku rozwodu.

Krótko mówiąc, umowa majątkowa małżeńska sprawia, że sytuacja w przypadku ewentualnego rozwodu staje się jasna, zarówno pod względem finansowym, jak i w sprawach związanych z dziećmi. Ten dokument jest w stanie również regulować (choć zdarza się to rzadziej) środki, które będą kierowały relacjami rodziców z ich dziećmi.

Rodzaje małżeńskich ustrojów majątkowych

Wiele krajów, zarówno europejskich, jak i innych, posiada różne rodzaje praw małżeńskich dotyczących kwestii finansowych.

Jedna z nich to domyślna, podstawowa umowa, która obowiązuje, gdy nie podpisano żadnej umowy majątkowej przedmałżeńskiej. W takiej umowie małżonkowie decydują się dzielić się całym swoim majątkiem.

Rozdzielność majątkowa wymaga podpisania umowy majątkowej małżeńskiej. Jednak małżonkowie mogą również zdecydować się ją podpisać już po ślubie. Dzięki niej małżonkowie mogą oddzielnie zarządzać swoją własnością. Decydują się również dokładać się, w zależności od swoich przychodów, do codziennych wydatków na życie.

I w końcu w niektóry prawach istnieje ustrój znany jako umowa partycypacyjna. To najrzadziej stosowany ustrój małżeński, który również wymaga podpisania umowy majątkowej przedmałżeńskiej lub innej formalnej umowy, która będzie obowiązywała przez cały okres trwania związku małżeńskiego.

W tym ustroju każdy z małżonków ma udział w zyskach osiągniętych przez jego partnera przez cały okres trwania małżeństwa. Umowa partycypacyjna działa jedynie gdy odnoszone są korzyści, a nie ponoszone straty.

Aby w małżeństwie obowiązywał któryś z dwóch ostatnich ustrojów, czyli gdy małżonkowie chcą ustalić ustrój inny niż obowiązujący automatycznie, muszą zrobić to w sposób jasny i wyraźny. W tym celu muszą podpisać umowę w obecności notariusza, a tym samym nadać mocy prawnej wybranemu ustrojowi.

Ustalenia finansowe w umowie majątkowej małżeńskiej

Umowy majątkowe małżeńskie mogą również regulować inne środki finansowe między małżonkami. Na przykład mogą ustalać odszkodowanie dla jednego z małżonków w przypadku rozwodu. Można również zdefiniować co otrzyma każdy z małżonków.

Chodzi o to, aby zdecydować, co zadzieje się z własnością każdego z małżonków w przypadku rozwodu. Zaleta czynienia tego ze pomocą umowy majątkowej małżeńskiej wiąże się z tym, że w momencie jej zawierania związek będzie znajdować się w dobrym punkcie.

Chodzi o to, aby podejmować decyzje w sposób obiektywny i w dobrej wierze, gdy w związku nie pojawiają się żadne problemy.

Rodzice i dzieci

W umowie majątkowej małżeńskiej można również ustalić środki, które będą zarządzały relacjami wiążącymi rodziców z dziećmi w przypadku rozwodu, chociaż taka sytuacja nie jest typowa. Na przykład para może podjąć decyzję odnośnie opieki nad dzieckiem, wizyt oraz wydatków na jedzenie.

Jednak w przypadku rozwodu sąd będzie musiał ocenić taką umowę. Ze względu na istnienie środków porządku publicznego, Sąd Rodzinny może modyfikować umowy zawarte przez rodziców. Po to, by zadbać jak najlepiej o interesy dziecka. Tym samym sędzia może potwierdzić lub podważyć taką umowę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.