Jak zorganizować chrzest dziecka w najlepszy możliwy sposób

Jak zorganizować chrzest dziecka w najlepszy możliwy sposób

Ostatnia aktualizacja: 21 października, 2018

Ktoś, kto wie, jak dobrze zorganizować chrzest dziecka może się przy tym świetnie bawić. Wystarczy wiedzieć, jakie kroki należy podjąć.

Czy marzysz o tym, aby zorganizować chrzest dla Twojego dziecka, który wszyscy będą długo pamiętać? Czy zastanawiasz się, co musisz zrobić, aby zapanować nad wszystkimi szczegółami?

Postępuj zgodnie z naszymi radami, a z łatwością uda Ci się zorganizować chrzest dziecka dokładnie tak, jak sobie tego życzysz.

Chrzest reprezentuje znacznie więcej niż udział dziecka w wierze i tradycjach rodziców. Ten obrzęd stał się okazją do zaprezentowania dziecka społeczeństwu. Z tego powodu wielu rodziców odczuwa wielką presję na myśl o tym, że muszą zaplanować i zorganizować chrzest dla swojego dziecka.

 

Ostatnimi czasy chrzest stał się ważną okazją do świętowania na równi z weselem. W rzeczywistości oba wydarzenia mają wiele wspólnych elementów. Ale nie wolno nam tracić kontaktu z rzeczywistością.

Chrzest to nie wesele. Co więcej, możesz zorganizować chrzest, który wszyscy uznacie za idealny, nie przekształcając go w wielki, ponadczasowy festyn.

Zwróć uwagę na wskazówki, którymi chcemy się dziś z Tobą podzielić, a nauczysz się, jak zorganizować chrzest dla swojego malucha bez popadania w skrajność.

Jak zorganizować chrzest, który na długo zapadnie w pamięć

Rodzice chrzestni podczas ceremonii chrztu

Budżet

Na początek ustal maksymalny budżet na chrzest dziecka. Mając na uwadze te ustalenia, możesz kontrolować wydatki i śledzić wszystko, co organizujesz. Jeśli chcesz pozostać przy skromniejszym budżecie, rozważ ceremonię chrztu, po której następuje proste koktajl party.

Goście

Pamiętaj, że zawsze należy koncentrować się na dziecku, dlatego planuj z myślą o nim. Twoje dziecko może zostać przytłoczone dużą liczbą osób, które będą chciały je trzymać i robić mu zdjęcia. Musisz przeprowadzić selekcję podczas wyboru osób, które będą towarzyszyć Ci w tym szczególnym dniu.

Odzież do chrztu

W zależności od charakterystyki uroczystości – nowoczesnej bądź tradycyjnej – wybierz strój pasujący do okazji. Najbardziej tradycyjnym wyborem jest długa biała sukienka i czapeczka. Wiele rodzin ma ubranka do chrztu, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. To może dodać sentymentalnego akcentu do okazji. Bardziej nowoczesne stroje są teraz stylowe i modne, szczególnie dla starszych dzieci lub dla rodziców, którzy po prostu szukają czegoś innego.

Moment przyjęcia chrztu

To decydujący moment, który pozostawi po sobie ślad. Tradycyjnie, rodziny decydują się na świętowanie chrztu dziecka z obiadem lub kolacją po ceremonii. To zależy od Ciebie, czy chcesz zrobić coś podobnego do przyjęcia weselnego… Mnóstwo przyjaciół i członków rodziny, stół ze słodyczami, fotograf, fontanna z czekoladą, posiłek formalny itp.

Możesz też wybrać coś zupełnie odwrotnego: prostą uroczystość. Możesz zaprosić tylko swoich najbliższych przyjaciół i rodzinę na chrzest, a następnie prosty posiłek, herbatę lub tosty.

Prezenty

Podczas chrztu, podobnie jak wesela czy komunii, dziecko nie jest jedynym, który otrzymuje podarunki. Tradycyjnie rodzice wręczają prezent gościom w postaci pamiątki. Możesz wybrać, co chcesz, ale pamiętaj: nie musi to być nic ekstrawaganckiego. To ma być jedynie drobny upominek.

Jak zorganizować chrzest dziecka

Wiek

Chociaż większość rodziców chrzci swoje dzieci przed ukończeniem 6 miesięcy, nie ma limitu wieku. Oznacza to, że możesz zorganizować chrzest nawet dla 1, 2 czy 3-latka. Suknie do chrztu są zwykle wykonane dla małych dzieci. Jeśli przygotowujesz do chrztu starsze dziecko, pamiętaj, że tradycyjny strój może być trudny do zdobycia.

Rodzice chrzestni

Tradycyjnie rodzice wybierają dwie różne osoby, aby służyły jako rodzice chrzestni dziecka. Ale możesz wybrać tylko jedną. Jeśli jednak wybierzesz dwie osoby, powinny być różnej płci. Jest to wymagane przez katolickie prawo kanoniczne. Rodzice chrzestni są odpowiedzialni za kształcenie dziecka zgodnie z wartościami Kościoła chrześcijańskiego na wypadek, gdyby rodzice dziecka nie byli w stanie kontynuować tego zadania.

Czego NIE robić, aby dobrze zorganizować chrzest dziecka

  • Nie zapomnij, kto jest najważniejszy tego dnia. Każde dziecko ma swój własny rytm. Poszukaj najlepszego sposobu na udany dzień, jednocześnie przestrzegając harmonogramu i nawyków Twojego dziecka.
  • Nie rozbijaj banku. Chrzest może kosztować tyle, ile chcesz. Nie przekroczysz ustalonego budżetu, jeśli będziesz pamiętać, ile chcesz wydać.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.