Żałoba i smutek jako ważny temat filmów dla dzieci

Żałoba i smutek jako ważny temat filmów dla dzieci
Elena Sanz Martín

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Elena Sanz Martín.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Śmierć jest częścią życia, a smutek i żałoba to części naturalnego procesu psychologicznego. Jeśli chcesz w ciekawy sposób poruszyć je z twoimi dziećmi, poniżej opisane filmy mogą okazać się bardzo pomocne.

Dowiedz się więcej na ten temat!


Żałoba i smutek jako ważne emocje

Dążąc do ochrony dzieci przed bolesnymi aspektami życia, rodzice czasami decydują się nie rozmawiać o pewnych ważnych i niepokojących kwestiach. Jednak pomimo ich intencji, dzieci prędzej czy później będą musiały zmierzyć się z trudnymi sytuacjami.

Dlatego lepiej, abyś jako rodzic pomógł im nauczyć się, jak sobie z nimi radzić. W tym artykule opowiemy o trzech filmach dla dzieci, które traktują o stracie, żałobie i żalu.

Od zwierząt domowych po krewnych – możliwe, że w pewnym momencie dzieciństwa Twoje dzieci będą musiały doświadczyć śmierci ukochanej osoby. Jest to problem, z którym nawet dorośli nie mogą sobie poradzić.

Jednak niewłaściwe postępowanie z tym tematem może mieć poważne konsekwencje. Dlatego musisz pomagać dzieciom podchodzić do tematu końca życia w sposób adaptacyjny.

Dlaczego filmy poruszające temat taki jak strata i żałoba są tak ważne?

Świat audiowizualny jest niezwykle atrakcyjny dla dzieci. Uwielbiają słuchać narracji, która towarzyszy spektaklom kolorów, dźwięków i ujmujących postaci. Dlatego filmy dla dzieci są cennym źródłem informacji na temat ważnych problemów, takich jak strata i smutek, w naturalny sposób.

Zachęcają dzieci do dzielenia się swoimi przemyśleniami i pozwalają ci dzielić się z nimi swoimi.

 

Filmy dla dzieci o stracie i żalu

Jest to ważny element przekazywania wartości i sposób na naukę strategii radzenia sobie, ponieważ bohaterowie służą za wzór do naśladowania, aby zapewnić dzieciom punkt odniesienia, gdy muszą stawić czoła podobnej sytuacji.

Żałoba i strata w filmach i bajkach

Żałoba w bajce

Król Lew

Ten klasyczny film Disneya ma bardzo mocne i pełne nadziei przesłanie. Simba, młode lwiątko, będąc świadkiem śmierci ojca, wyobcowuje się z rodziny, będąc pogrążonym w głębokim poczuciu winy i smutku. Podczas swojej podróży po sawannie uczy się lojalności, wsparcia i przyjaźni. Ale przede wszystkim odkrywa, że ​​nikt nie umiera całkowicie.

 

Wartości, wspomnienia i lekcje, które zostawił mu ojciec przed śmiercią, towarzyszą młodemu Simbie i prowadzą go na jego drodze. Wreszcie rozumie, że jego ojciec nie odszedł całkowicie, ponieważ będzie żył wiecznie w jego sercu i gwiazdach. Ponadto znajduje siłę, by wrócić do domu z najbliższymi i ułożyć sobie piękne życie.

Coco

Coco

Dzięki tej fantastycznej produkcji Pixar sprawia, że ​​śmierć jest kolorowa, a nawet radosna. W wielu kulturach, gdy ktoś umiera, ludzie pogrążają się w szarych cmentarzach, w czarnych strojach i w ciszy. Życie zmarłej osoby staje się tematem tabu, o którym nikt nie mówi, gdyż powoduje tylko ból i dyskomfort.

W Coco jesteście zaproszeni do ponownego zjednoczenia życia i śmierci (jako nierozerwalnej całości) i uczczenia tej ostatniej z uczuciem, i wdzięcznością ze względu na czas, który udało wam się spędzić z ukochaną osobą.

Film odzwierciedla głęboko zakorzenioną meksykańską tradycję Dnia Zmarłych, w którym ludzie dekorują ołtarze i ofiary poświęcone bliskim, którzy odeszli na drugi świat. Daje nam barwną perspektywę na stratę i żałobę oraz przedstawia smutek jako wspólny i wyrażony proces, a nie jako ciemne, ciche i samotne miejsce.

Up (Odlot)

W tym filmie, poprzez postać starszego Carla, zostajesz wprowadzony w spustoszenie, jakie osoba może odczuwać, gdy traci kogoś, kogo kocha. Po śmierci żony Carl czuje, że jego życie też się skończyło. Jest smutny, samotny i zagubiony. Staje się samotną i irytującą osobą, która ma dom pełen wspomnień, których mocno trzyma się.

Jednak kiedy najmniej się tego spodziewa, młody skaut Russell pojawia się w jego życiu, aby pokazać mu, że warto iść dalej. Dzięki tej nowej więzi, którą starzec nawiązuje z entuzjastycznym ośmioletnim dzieckiem, Carl w końcu radzi sobie z utratą żony i pozwala jej odejść. Rozumie, że bezwarunkowa miłość, którą dzielili, nigdy nie zniknie i że będzie mógł dalej żyć.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.