Jak szybko uspokoić płaczące niemowlę

Jak szybko uspokoić płaczące niemowlę

Ostatnia aktualizacja: 25 września, 2018

Płacz to jedyny sposób, w jaki niemowlęta potrafią się wypowiedzieć. Jako rodzice musimy spróbować zrozumieć, dlaczego nasze dzieci płaczą i czynić, co możemy, aby je uspokoić. Uczucie, opieka i chodzenie na spacer to jedne z najlepszych sposobów na to, by szybko uspokoić płaczące niemowlę.

Nie ma magicznego rozwiązania, by szybko uspokoić płaczące niemowlę. Ale istnieją różne metody, techniki i nawyki sprawdzone przez rodziców i pediatrów, które możesz wypróbować samodzielnie.

Pojawienie się nowego członka rodziny przynosi wielką radość. Kiedy słyszysz, że Twoje maleństwo płacze, to naturalne, że chcesz je od razu podnieść i pocieszyć. Możesz jednak usłyszeć komentarze typu „pozwól mu płakać” od przyjaciół i rodziny.

Pamiętaj, że Twoje dziecko jest całkowicie zależne od Ciebie i tylko Ty możesz zaspokoić jego potrzeby. Kiedy płacze, daje Ci znać, że Cię potrzebuje.

Powody, dla których niemowlęta płaczą

Jako rodzice, zwłaszcza jako debiutujący rodzice, stajemy przed wielkim wyzwaniem: nauczyć się interpretować sygnały wysyłane przez niemowlę. Istnieje wiele powodów, dla których Twoje dziecko może płakać:

 • Głód: jest to najczęstszy powód płaczu i prawdopodobnie najłatwiejszy do rozwiązania. By szybko uspokoić płaczące niemowlę po prostu nakarm je, podając mu pierś lub butelkę.
 • Gazy: Gazy w żołądku dziecka mogą powodować częsty płacz.
 • Brudna pielucha: Dyskomfort spowodowany przez mokrą lub zabrudzoną pieluchę może zdenerwować niemowlę, a jego łzy są sposobem na zwrócenie na siebie Twojej uwagi.
 • Zmęczenie: Czasami niemowlęta mają trudności z zasypianiem, nawet jeśli są zmęczone. W rezultacie stają się zirytowane i wpadają w płacz.
 • Pragnienie bycia noszonym: To normalne – i zdrowe – że niemowlęta zabiegają o uwagę i kontakt fizyczny z opiekunami, i płaczą, by to zaspokoić tę potrzebę.
 • Zmiany temperatury: Twoje dziecko odczuwa dyskomfort wywołany zmianami temperatury i daje Ci o tym znać poprzez płacz.
 • Ząbkowanie: Jeśli zęby dziecka zaczynają przeciskać się przez dziąsła powoduje to ból. I, oczywiście, powoduje to łzy.
 • Problemy ze zdrowiem: Jeśli Twoje dziecko nie czuje się dobrze, może to być spowodowane gorączką wywołaną infekcją wirusową lub bakteryjną. Jeśli tak jest, wtedy płacz może być inny niż zwykle, więc musisz potrafić rozpoznać, kiedy się to stanie.
Jak szybko uspokoić płaczące niemowlę wrażliwe na zmiany temperatury

Co zrobić, by szybko uspokoić płaczące niemowlę

Powyższa lista zawiera najczęstsze przyczyny pojawienia się łez u dzieci. Należy jednak pamiętać, że czasami niemowlęta płaczą bez wyraźnego powodu.

Uważna matka może nauczyć się szybko uspokoić płaczące niemowlę. Przez większość czasu wszystko, co należy zrobić, to słuchać swojego instynktu macierzyńskiego.

Oto lista podstawowych wskazówek, które każda matka powinna znać, aby bez trudu i szybko uspokoić płaczące niemowlę:

 • Kołysanie: Bez wątpienia dla niemowlęcia nie istnieje lepsze miejsce niż ramiona jego mamy. Uczucie dotyku i zapach skóry daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.
 • Wybierz się na spacer lub przejażdżkę: niezależnie od tego, czy przejdziesz się z dzieckiem po domu czy wokół całego bloku, poczucie ruchu i wrażenia wizualne uspokoją Twoje dziecko. Czasami Twoje dziecko potrzebuje trochę więcej rozrywki, więc możesz spróbować wybrać się na przejażdżkę. Bądź jednak ostrożna – choć jest to bardzo skuteczna metoda, może również stać się niechcianym nawykiem.
 • Masaż: Twoje kochające ręce i odrobina kremu nawilżającego to idealne antidotum na płacz dziecka.
 • Zmiana ramion: Wierz lub nie, ale Twoje dziecko również lubi eksperymentować. Podczas gdy Twoje ramiona zawsze będą jego ulubionymi, normalne jest, że młody człowiek szuka nowych doświadczeń. Spędzenie trochę czasu w ramionach kogoś innego może wystarczyć.
 • Twoje bicie serca: Aby szybko uspokoić płaczące niemowlę, połóż je na swojej klatce piersiowej i połóż się, aby mogło wyczuć bicie Twojego serca. Ta pozycja pozwoli dziecku poczuć ciepło i ochronę. Co więcej, przypomni mu wrażenia znane z przebywania w Twoim łonie, co je uspokoi.
 • Karmienie: Karmienie piersią jest niezawodnym, naturalnym sposobem na to, by szybko uspokoić płaczące niemowlę. Karmienie piersią sprawia, że dziecko całkowicie przywiązuje się do Ciebie i cieszy się widząc Cię z bliska. Kiedy patrzycie sobie w oczy, Wasza relacja znacznie się pogłębia.
Jak naturalnie i szybko uspokoić płaczące niemowlę

Kilka innych porad, jak szybko uspokoić płaczące niemowlę

Jako matka, która każdego dnia coraz bardziej poznaje swoje dziecko, zawsze będziesz miała asa w rękawie.

Być może Twoje dziecko płacze, choć wypróbowałaś wszystkie powyższe sposoby i nie możesz zrozumieć dlaczego się nie uspokoiło. Dlaczego nie zabierzesz swojego dziecka na wycieczkę i nie spędzisz z nim czasu?

Opowiedz dziecku wszystko, co robisz. Pokaż swojemu maleństwu coś nowego i interesującego. Może to być obraz, kwiat, czy cokolwiek innego znajdującego się za oknem.

Możesz również spróbować na kilka minut zdjąć pieluchę swojemu dziecku. To da Twojemu maluszkowi poczucie wolności i pozwoli mu doświadczyć nowych wrażeń. Może to być właśnie to, czego Twoje dziecko potrzebuje, aby się uspokoić.

„Nie ma magicznego rozwiązania, by szybko uspokoić płaczące niemowlę. Ale istnieją różne metody, techniki i nawyki sprawdzone przez rodziców i pediatrów, które możesz wypróbować samodzielnie”.

Wreszcie, jeśli Twoje dziecko nie jest głodne, zmęczone ani chore, może po prostu się nudzi lub potrzebuje przerwy.

Nawet w tak delikatnym, młodym wieku Twoje dziecko doświadcza procesu, w którym potrzebuje nowych bodźców.

Mamy nadzieję, że te proste wskazówki pomogą Ci łatwo i szybko uspokoić płaczące niemowlę. Pamiętaj, że najlepszym lekarstwem, jakie możesz ofiarować swojemu dziecku, zawsze jest miłość matki.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Various authors. Simple ways to calm a crying baby and have a more peaceful night’s sleep. 2013. [Online].
 • Douglas, Pamela & Hill, Peter. (2011). The crying baby: What approach? Current opinion in pediatrics. 23. 523-9. 10.1097/MOP.0b013e32834a1b78.
 • Soothing a crying infant. Safe Children and Healthy Families are a Shared Responsability. [Online].

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.