Jak pomóc dziecku przespać całą noc: 7 trików

Jak pomóc dziecku przespać całą noc: 7 trików
Marisol Rendón Manrique

Napisane i zweryfikowane przez pedagog Marisol Rendón Manrique.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2022

Naucz się prostych trików, które pokażą Ci, jak pomóc dziecku przespać całą noc bez jakichkolwiek problemów.

Wielu rodziców zastanawia się, w jaki sposób pomóc dziecku przespać całą noc. Problemy pojawiają się zwłaszcza podczas pierwszych tygodni po narodzinach. Podczas rozwoju nawyków związanych ze snem i dostosowywaniem się harmonogramu rodziny noworodek może budzić się nawet kilkukrotnie w ciągu zaledwie paru godzin.

Bardzo duże znaczenie odgrywa wyrobienie właściwych nawyków związanych z kładzeniem się spać, aby uniknąć długoterminowych problemów.

“Sen to stopniowo ewoluujący proces, który wymaga właściwego rozwoju układu nerwowego. Odgrywa kluczową rolę we właściwym wzroście fizycznym oraz rozwoju neurologicznym i emocjonalnym dziecka. Noworodki budzą się średnio raz na trzy godziny, zgodnie ze swoim harmonogramem karmienia.”

Nie chodzi jedynie o to, aby dziecko wyrobiło zdrowe nawyki związane ze snem. Ty jako rodzic również musisz znaleźć czas na odpoczynek.

Właśnie dlatego w poniższym artykule umieściliśmy kilka prostych, a  zarazem skutecznych podpowiedzi, które pokażą Ci, jak możesz pomóc dziecku przespać całą noc. Dzięki ożywczemu odpoczynkowi w nocy zarówno Ty, jak i Twój partner, obudzicie się z energią do stawienia czoła wyzwaniom niesionym przez nowy dzień.

Jak pomóc dziecku przespać całą noc

1. Przed położeniem dziecka spać daj mu coś do jedzenia

Przed pójściem do łóżka upewnij się, czy Twoje dziecko nie chce jeść, bez względu na to, czy podajesz mu mleko z piersi czy też mleko modyfikowane. Dzięki temu będziesz miała pewność, że jego snu nie przerywa głód.

Po karmieniu połóż dziecko do łóżka. Zauważysz, że jeszcze nie śpi, ale jest senne po jedzeniu. To ułatwi dziecku zaśnięcie na dłuższy czas.

2. Postaraj się zamienić kładzenie się spać w zabawę

To całkowicie normalne, że małe dziecko nie chce się kłaść spać. Stwórz fajną i zorganizowaną rutynę, która pomoże mu przyzwyczaić się do kładzenia się spać każdego dnia o tej samej porze.

Śpiący noworodek - jak pomóc dziecku przespać całą noc

Przeczytaj dziecku bajkę i poświęć kilka minut na ostatnią zabawę. Wykonaj graf, który ilustruje wszystkie kroki, które powinnaś wykonać, przed położeniem maluszka spać każdego dnia.

Pamiętaj, że wypracowanie właściwych nawyków wymaga czasu i wytrwałości, ale z pewnością przełoży się na dobre samopoczucie Twojego dziecka i rodziny.

3. Połóż dziecko spać wcześniej

Może Ci się wydawać, że wcześniejsze położenie dziecka spać oznacza, że obudzi się przed porankiem, jednak wcale tak nie jest. W rzeczywistości noworodki i dzieci, które nie ukończyły pierwszego roku życia budzą się rzadziej i śpią więcej, gdy kładzie się je spać koło godziny 20.

Właśnie dlatego zachęcanie do wcześniejszego kładzenia się spać od samych narodzin dziecka zmniejszy trudności związane z budzeniem się, gdy maluch zacznie chodzić do szkoły.

4. Poznaj zachowania typowe dla każdego etapu

Obudzone noworodki pozostają spokojne przez okres od 20 do 30 minut. W okolicy trzeciego lub czwartego miesiąca życia okres, w którym udaje im się zachować świadomość zwiększa się u większości dzieci do około godziny.

Mając tego świadomość będziesz wiedziała, kiedy powinnaś zmienić pieluszkę i nakarmić malucha, aby był spokojniejszy i zaczął orientować się w rutynie oraz przygotował się na długą, przyjemną drzemkę.

Inne sposoby, które pomogą dziecku przespać całą noc

5. Unikaj nadmiernej stymulacji

Dla dziecka, które dopiero co poznaje świat, wszystko jest nowe i stymuluje jego zmysły. Dlatego też kiedy nadchodzi czas na sen powinnaś unikać robienia czegokolwiek, co może rozproszyć malucha, a tym samym stymulować je i nie pozwalać zasnąć.

Zapewnij dziecku czystą i spokojną przestrzeń, która jest przyjemna i w której nie ma przedmiotów wydających wiele dźwięków i mających wiele kolorów. Dzięki temu jego układ nerwowy będzie w stanie się rozluźnić.

6. Używaj kocyka dziecka, aby było mu wygodnie i ciepło, co pomoże mu przespać całą noc

Kolejny trik, który pomoże dziecku przespać całą noc, polega na zadbaniu o wygodę maluszka używając jego kocyka i pościeli. Noworodki przychodzą na nasz świat z miękkiego środowiska, pełnego komfortu i bezpieczeństwa. Bycie w brzuszku mamy sprawia, że czują się chronione.

Biorąc to pod uwagę nic dziwnego, że dziecku jest o wiele wygodniej i jest o wiele spokojniejsze, gdy jest owinięte lub okryte w sposób przywodzący na myśl przebywanie w łonie. Poza tym dzięki dziecko nie zrzuci w nocy kocyków i będzie mu ciepło.

7. Pomóc dziecku rozluźnić się przed snem

Dziecko, podobnie jak dorośli, potrzebuje momentu na przejście z wykonywania codziennych aktywności do pójścia spać. Kiedy kładziesz maluszka spać, wyłącz telewizor oraz ścisz muzykę i telefon. Upewnij się, że w pokoju są przygaszone światła i panuje przyjemna temperatura.

Mama i noworodek

Jeśli chcesz pomóc dziecku przespać całą noc, zarówno Ty, jak i Twój partner musicie być zrelaksowaniu. Dzieci są w stanie wyczuć napięcie, co nie pozwala im zaznać odpoczynku.

Ciesz się momentami, w których dziecko idzie spać i wykorzystuj te cenne chwile do myślenia o czymś innym niż rachunki czy praca. Wykorzystaj czas, w którym kładziesz malucha spać, aby odciąć się na chwilę od swoich zadań i zmartwień.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.