Miłość od pierwszego bicia serca. O relacji mamy z dzieckiem

Miłość od pierwszego bicia serca. O relacji mamy z dzieckiem
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kocham Cię i moja miłość nigdy się już nie zmieni. Doświadczyłam prawdziwej, matczynej miłości odkąd poczułam Twoje pierwsze bicie serca. Od tego momentu wiedziałam, że będziesz moją najukochańszą osobą, moim bohaterem w tym zwariowanym świecie. Nie byłam do końca świadoma, że od tej chwili nigdy nie będę już sama.

W pewnym momencie życia każda kobieta marzy o zostaniu matką. Każda kobieta marzy o chwili, gdy jej mała istotka przychodzi wreszcie na świat i może wziąć swoją miłość w ramiona. Gdy jest jeszcze w brzuchu, pragnie z całych sił poczuć swoje maleństwo. W chwili, gdy matka słyszy bicie małego serca w pierwszych ultradźwiękach, rodzi się prawdziwa miłość a emocji temu towarzyszących nie da się opisać słowami. W jej ciele rozwija się nowe życie.

Nikt inny nie zrozumie jak silna jest moja miłość do Ciebie. W końcu jesteś jedyną osobą, która wie jak bije moje serce od wewnątrz.

Miłość od pierwszego bicia serca

Miłość do dziecka

Miłość do nowo narodzonego dziecka jest imponująca i niewyobrażalna. Oddanie, które kobieta odczuwa gdy tylko pierwszy raz obejmie swoje dziecko jest również niewytłumaczalne i imponujące. Świeżo upieczona mama czuje, jakby dotykała nieba własnymi rękami.

Miłość ta zaczęła się wraz z odczuciem doskonałej synchronizacji w łonie oraz harmonią serc grającą w rytm wspólnej przyszłości. Mama zna dziecko jak nikogo innego, ponieważ czuje jego istnienie od samego początku. Wie jak interpretować to co dzieje się w jej brzuchu podczas tych dziewięciu miesięcy.

Pamiętam dokładnie pierwsze ruchy maluszka.Początkowo czułam motyle w moim żołądku, pełne miłości i emocji. Potem gdy wykształciły się Twoje rączki, malowałeś najpiękniejsze uśmiechy na mojej twarzy.

Odczuwałam też niepokój o Ciebie. Marzyłam tylko o tym, by mieć Cię w końcu w moich ramionach. W końcu ten długo oczekiwany cud się wydarzył – nasze pierwsze spotkanie. Wiedziałam, że wreszcie spotkam prawdziwą miłość mojego życia. Miłość różną od innych: głęboką, czystą, bezwarunkową a przede wszystkim wieczną.

Jak wielkim nauczycielem jest dziecko; tylko dzięki istnieniu uczy nas miłości.

Moje serce eksplodowało wielką radością. Mimo, iż poczułam dumę od momentu w którym dowiedziałam się o Twojej obecności, nigdy nie czułam się tak szczęśliwa i spełniona jak wtedy gdy po raz pierwszy powiedziałaś “mama” głosem ledwie spójnym, ale tak słodkim i delikatnym.

Słowo zmienia definicje po tym jak wypowie się je ustami. Przybiera inny sens i wymiar. Macierzyństwo od samego początku oznacza chodzenie piękną ścieżką wrażeń, uczuć i spełnionych marzeń.

Miłość od poczęcia

Szczęśliwa kobieta w ciąży

Kocham cię od samego początku. Jeszcze zanim zdążyłam sobie wyobrazić Twoją twarz. Zanim dowiedziałam się czy czekam na małego księcia czy księżniczkę. Moje ciało wraz z naszym słodkim domem, zmieniło się i czekało na Twoje przybycie.

W moim brzuchu był mój powiernik i najlepszy przyjaciel, ten który bez wątpienia zna mnie jak nikogo innego. Rozmawiałam z Tobą, głaskałam i śpiewałam każdego dnia i nocy. Wiedziałam, że mnie czujesz i byłam najszczęśliwsza osobą na świecie kiedy poczułam naszą wyjątkową i szczególną relację.

Oczywiście nie wszystko było idealne podczas tej chwili oczekiwania. Czasami czułam też strach i obawy. Tak wiele wątpliwości i uczucia niepokoju. tak wiele musiałam doświadczyć, aby osiągnąć ten sukces zwany Tobą.

Walczyłam z apetytem, ​​nudnościami, wymiotami, zawrotami głowy, bezsennością, dyskomfortem trawiennym i bólem pleców. To cena którą wybrałam by zapłacić za miłość. Ta wysoka cena była tego warta w każdym wymiarze. Wiedziałam że to wszystko minie, gdy pierwszy raz Cię pocałuję i spojrzysz na mnie Twoimi małymi i słodkimi oczkami.

Tego dnia, kiedy dowiedziałam się o Twoim istnieniu, zdałam sobie sprawę że już nigdy nie będę samotna. Zobowiązałam się do opieki nad Tobą i ochrony. Przysięgłam, że nic Ci się nie stanie i będę Cię chronić za wszelką cenę.

Obiecałam nauczyć Cię widzieć świat oczami serca. Chociaż nie mogę powstrzymać Cię przed upadkiem, obiecuję pozostać blisko aby wyciągnąć rękę i pomóc Ci wstać. Ofiarowałam Ci moją bezgraniczną miłość i szacunek. Kocham Cię i dlatego stworzyłam dla Ciebie skrzydła. Możesz więc latać tak wysoko jak tylko zechcesz.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bowlby, J. (1986). Vínculos afectivos: formación, desarrollo y pérdida. Madrid: Morata.
  • Bowlby, J. (1995). Teoría del apego. Lebovici, Weil-HalpernF.
  • Garrido-Rojas, L. (2006). Apego, emoción y regulación emocional. Implicaciones para la salud. Revista latinoamericana de psicología, 38(3), 493-507. https://www.redalyc.org/pdf/805/80538304.pdf
  • Marrone, M., Diamond, N., Juri, L., & Bleichmar, H. (2001). La teoría del apego: un enfoque actual. Madrid: Psimática.
  • Moneta, M. (2003). El Apego. Aspectos clínicos y psicobiológicos de la díada madre-hijo. Santiago: Cuatro Vientos.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.