Hamaki dla dzieci: jak wybrać odpowiedni?

Dowiedz się wszystkiego co trzeba wiedzieć o bujanych krzesełkach dla dzieci.
Hamaki dla dzieci: jak wybrać odpowiedni?
María José Roldán

Napisane i zweryfikowane przez psycholog pedagogiczny María José Roldán.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Hamaki dla dzieci są bardzo wygodnymi, miękkimi krzesełkami. Maluch może się bujać, leżeć i swobodnie się poruszać. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli. Ważne jest to, by wybrać taki, który będzie odpowiadał potrzebom Twojego dziecka.

Jeśli chodzi o akcesoria i przybory dla dzieci, możliwości i pomysły są dosłownie nieskończone. Ciekawą kategorią produktów są siedziska i krzesełka – w tym właśnie hamaki dla dzieci. Tego typu bujane krzesełka są bardzo praktyczne, szczególnie w pierwszych miesiącach życia dziecka. Ale czy są absolutnie konieczne? Dowiedz się wszystkiego co trzeba wiedzieć o bujanych krzesełkach!

Hamaki dla dzieci to bujane krzesełka. Są zazwyczaj wyściełane poduszkami i miękkie. Ich konstrukcja sprawia, że siedzisko unosi się w powietrzu.

Dzięki temu maluszka można położyć i bujać. Hamaki dla dzieci wyglądają często jak torby podtrzymywane przez prostą, przypominającą stelaż leżaka plażowego strukturę. Takie krzesełka mają też zwykle paski i uprzęże, którymi można zabezpieczyć dziecko przed upadkiem.

Czy hamaki dla dzieci są przydatne?

Podstawową zaletą hamaków, która odróżnia je od kojców i łóżeczek jest to, że dziecko może bez ograniczeń obserwować co dzieje się wokół niego. To świetny sposób na bezpieczne wprowadzenie dziecka w bieżące, codzienne życie domu.

Ważna jest też oczywiście możliwość kołysania siedziska. Taki ruch może zadziałać na dziecko uspokajająco.

Hamaki dla dzieci przydadzą się Wam już w pierwszych chwilach po narodzinach maluszka. Kiedy odchyli się je w tył, dziecko będzie leżało, a nie siedziało, i jego główka będzie odpowiednio podtrzymywana przez hamak. Dzięki temu szyja nie będzie obciążona, a dziecko będzie leżało w prawidłowej pozycji.

Hamaki dla dzieci muszą być przede wszystkim stabilne.

Rodzaje hamaków

Na rynku dostępnych jest mnóstwo typów hamaków. Rozważ ich najważniejsze cechy zanim wybierzesz jeden z nich dla swojego dziecka. Hamaki różnią się konstrukcją, zasadą działania i akcesoriami. Charakterystyka może się też różnić w obrębie wielu modeli jednej marki.

Rodzaj siedziska

Zaleca się, aby siedzisko było wyściełane miękkim materiałem i poduszkami. To zapewni dziecku maksymalną wygodę. Można też znaleźć twarde hamaki, zazwyczaj wykonane z plastiku. Ich zaletą jest łatwe czyszczenie.

Paski i uprzęże

Wszystkie hamaki dla dzieci mają zabezpieczające paski i uprzęże. To podstawowe wyposażenie. Różnią się one tylko metodą mocowania i zapinania. Zwróć uwagę na to, czy paski można regulować i czy są solidnie przymocowane do stelażu.

Stelaż

Podstawa hamaka wykonana może być na kilka różnych sposobów. Niektóre są jednolite, inne mają nóżki. Najważniejsze jest to, by były stabilne – nie przesuwały się łatwo i nie przewracały.

Z drugiej strony zaś należy rozważyć mechanizm poruszania siedziskiem. To właśnie on odróżnia przecież hamaki dla dzieci od zwykłych krzesełek czy łóżeczek. Mechanizm powinien działać sprawnie i bezpiecznie.

Zabawki

Wiele hamaków wyposażonych jest w zabawki takie jak maskotki czy grzechotki. Zazwyczaj są one zawieszone na łuku nad hamakiem, stanowiącym część konstrukcji bazowej. Na łuku możesz zawiesić również własne zabawki aby dziecko mogło do nich sięgać i bawić się nimi.

Takie centrum rozrywki to zazwyczaj dla dziecka okazja do rozpoczęcia interakcji z otaczającym je światem. Mogą dotykać przedmiotów i poznawać je.

Daszek lub parasol

Zadaszenie to kolejny ważny i przydatny element hamaku. Nie wszystkie modele posiadają daszki, ale taki dodatek okazuje się bardzo pomocny. Parasol lub daszek zapewnią dziecku spokój podczas snu.

Ponadto, daszek oczywiście chroni maluszka przed słońcem i wiatrem, co przyda się Wam podczas spacerów i spędzania czasu na zewnątrz.

Wygoda, stabilność i bezpieczeństwo to najważniejsze cechy odpowiedniego hamaku dla dziecka.

Hamaki dla dzieci: podstawowe zasady bezpieczeństwa

Pamiętaj przede wszystkim o tym, by umieścić hamak na podłodze. Będzie się on ruszał wraz z ruchami dziecka.

Nie wolno stawiać go na stole, kanapie czy na schodach. Nie umieszczaj też dziecka w hamaku w samochodzie. Istnieje bardzo duże ryzyko upadku.

Jeśli natomiast chodzi o bezpieczeństwo, zwróć uwagę na system zabezpieczeń w hamaku, który wybrałaś dla swojego dziecka. Upewnij się, że paski uprzęży można dostosować tak, by trzymały dziecko wystarczająco mocno. Dzięki temu będziesz wiedziała, że maluch nie wysunie się spomiędzy nich.

Możesz też znaleźć model wyposażony w zapięcie z zabezpieczeniem. Ten rodzaj klamry sprawi, że dziecko samo nie rozepnie uprzęży.

Szczególnie polecamy takie hamaki dla dzieci, które można regulować od ułożenia całkiem poziomego do takiego, w którym maluszek znajduje się z pozycji z nieco uniesioną główką. Jeśli hamak ma możliwość regulowania ułożenia, musi też koniecznie mieć stabilny system zabezpieczeń tak, by pozostał w ustawionej pozycji.

Oczywiście, podobnie jak w przypadku wszystkich innych dziecięcych akcesoriów, zalecamy umiar. Dziecko musi używać całego swojego ciała aby poprawnie rozwinąć inteligencję i zdolności motoryczne.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.