Czynniki wpływające na płodność: złożony problem

Istnieje wiele sytuacji lub czynników wpływających na płodność, zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Przyjrzyjmy się temu złożonemu zagadnieniu.
Czynniki wpływające na płodność: złożony problem

Ostatnia aktualizacja: 11 sierpnia, 2021

Czy wiesz, że płodność jest konsekwencją wielu czynników anatomicznych i fizjologicznych? Z tego powodu kilka typowych sytuacji może mieć na nią wpływ i stopniowo prowadzić do pojawienia się bezpłodności. Jeśli interesuje Cię ten temat, przeczytaj nasz artykuł! Zaprezentujemy Ci w nim kilka podstawowych pojęć i powiemy, jakie konkretnie czynniki wpływają na płodność.

Złożoność płodności

Termin “płodność” odnosi się do zdolności danej osoby (w przypadku ludzi) do spłodzenia potomstwa. Chociaż mamy tendencję do kojarzenia go bardziej z kobietami, mężczyźni również mają różny stopień płodności.

Aby zrozumieć płodność i sam proces poczęcia, ważne jest, aby mieć podstawową wiedzę na temat działania układu rozrodczego u obu płci. Typowym warunkiem koniecznym do prawidłowego zapoczątkowania ciąży jest obecność obu rodzajów komórek płciowych: plemników w przypadku mężczyzn i jajeczek w przypadku kobiet.

Ginekolog rozmawiający z parą o niepłodności.

Po stosunku płciowym zwykle łączą się one w jajowodach, gdzie rozpoczyna się rozwój przyszłego dziecka. Oczywiście istnieje wiele elementów (anatomicznych i fizjologicznych), które mogą ten proces ułatwić lub utrudnić, w zależności od konkretnego przypadku.

 

Jakie czynniki mogą wpływać na płodność?

Chociaż w zdecydowanej większości przypadków płodność nie stanowi problemu, niektóre osoby mogą mieć trudności z poczęciem. Poniżej wyjaśnimy niektóre z najczęstszych przyczyn, które mogą prowadzić do tego problemu.

Spożycie alkoholu

Według naukowego artykułu przeglądowego opublikowanego w Science and Research, przewlekłe spożywanie alkoholu znacznie zwiększa ryzyko niepłodności. Dotyczy to obu płci, chociaż kobiety są bardziej podatne na to zjawisko.

Możemy to wytłumaczyć faktem, że przetwarzanie lub metabolizm alkoholu u kobiet przebiega znacznie wolniej niż u mężczyzn. Dlatego też ta substancja pozostaje w organizmie przez dłuższy czas. To znacznie zwiększa jego toksyczność.

Badania wykazały, że u mężczyzn alkohol może przyczynić się do obniżenia produkcji testosteronu. To z kolei ma wpływ na rozwój plemników.

Odżywianie

Efekt stosowania niewłaściwej diety może nie jest tak oczywisty jak w przypadku alkoholu, ale odgrywa również ważną rolę w płodności. Według badań opublikowanych w czasopiśmie Hospital Nutrition spożywanie tłuszczów nasyconych, kwasów tłuszczowych trans i białek zwierzęcych może być szkodliwe pod tym względem.

Nie brakuje również składników odżywczych o widocznym działaniu stymulującym płodność, takich jak węglowodany złożone, błonnik, tłuszcze jednonienasycone, kwasy tłuszczowe omega-3.

W każdym razie przestrzeganie zbilansowanej i zdrowej diety jest czymś, co pozytywnie wpływa na zdrowie, znacznie wykraczając poza samą tylko płodność.

Problemy psychologiczne

Według badania zatytułowanego Co wiemy o związku między stresem a niepłodnością? które ukazało się w Revista Médica Clínica Las Condes, wpływ czynników psychologicznych na płodność był w ostatnich dziesięcioleciach przedmiotem wielu badań.

Jednak wraz z postępem medycyny, w wielu przypadkach, które zostały zaklasyfikowane jako psychogenne, udało się ustalić przyczynę organiczną. Mimo to dzisiaj eksperci nadal uważają stres, depresję i lęk za czynniki mogące powodować bezpłodność.

Chociaż nadal nie jesteśmy świadomi dokładnych mechanizmów, za pomocą których wpływają one na zdolność do zapłodnienia lub zajścia w ciążę, eksperci sugerują, że ich rola w jakości związku małżonków, przestrzeganie metod leczenia (niepłodności) i reakcja na leczenie jest pomocą dla par mających problemy podczas starania się o dziecko.

 

Leczenie raka

Para u lekarza

Według publikacji American Cancer Society kobiety chore na raka są podatne na wiele metod leczenia, które mogą wpływać na ich płodność. Na przykład, gdy choroba obejmuje narządy rozrodcze, konieczne mogą być zabiegi chirurgiczne, takie jak histerektomia (usunięcie macicy). To jest oczywiście coś, co bezpośrednio wpływa na płodność.

To samo dotyczy radioterapii. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie tej metody w rejonie miednicy. Dlatego też wystąpienie niepłodności zależy od tego, ile promieniowania pochłaniają jajniki. Coś podobnego ma miejsce, gdy stosuje się radioterapię w rejonie mózgu. Dzieje się tak, ponieważ może ona wpływać na produkcję hormonów przysadki mózgowej.

Istnieje kilka leków wchodzących w skład schematów chemioterapii, które mogą również znacząco wpływać na płodność. Do tej grupy należą bulsufan, karboplatyna, cyklofosfamid i doksorubicyna.

Krótko mówiąc, jeśli masz jakiekolwiek problemy z naturalnym poczęciem, ważne jest, aby jak najszybciej udać się do specjalisty z tej dziedziny. Niektóre z tych przyczyn są odwracalne dzięki szerokiej gamie metod leczenia. A te wydają się być tym bardziej skuteczne, im młodsza jest osoba, która je otrzymuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.