Czy powinnam myć włosy dziecka i jak często to robić?

Skóra dziecka jest wrażliwa i nie wykształciła jeszcze swojej naturalnej bariery ochronnej. Z tego powodu nie należy go często kąpać.
Czy powinnam myć włosy dziecka i jak często to robić?

Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2021

Kąpanie dziecka po raz pierwszy to dla rodziców jedna z najbardziej oczekiwanych i przyjemnych chwil. Skóra dziecka jest delikatniejsza ze względu na jej niepełny rozwój. Ponadto nie posiada jeszcze właściwości zatrzymywania wilgoci. Ale czy wiesz, jak myć włosy dziecka i jak często należy to robić?

Charakterystyka włosów dziecka

Włosy noworodka nie są jeszcze ostateczną ich postacią, jakie będzie on miał w przyszłości. Jest to raczej rodzaj włosów, które później opadną. Po pewnym czasie odrosną nowe, które będą podobne do tych, które dziecko będzie miało w pierwszych latach życia.

Ponadto kolor włosów niemowląt nie będzie kolorem ostatecznym, ponieważ w momencie narodzin melanocyty, które są odpowiedzialne za kolor włosów, nie są jeszcze dojrzałe.

Umyj włosy dziecka.

Kiedy powinnam umyć włosy dziecka?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca odłożenie pierwszej kąpieli dziecka na co najmniej 24 godziny po urodzeniu lub, jeśli nie jest to możliwe, odczekanie co najmniej 6 godzin.

Wybór odpowiednich produktów do pierwszej kąpieli Twojego dziecka

Wybierz szampon odpowiedni do wieku dziecka. Ponadto nie powinien on podrażniać skóry i powinien mieć neutralne lub zasadowe pH. Produkty dla niemowląt lub dzieci mają specjalną formułę, aby nie podrażniać oczu, włosów i być hipoalergiczne.

Staraj się używać produktów o łagodnych zapachach, ponieważ mocne perfumy mogą powodować podrażnienia u dzieci. Po 6 miesiącu życia w razie potrzeby możesz zacząć stosować odżywki.

Jak często powinnam myć włosy dziecka?

Noworodki nie potrzebują kąpieli na co dzień. W rzeczywistości konieczne są tylko dwa mycia włosów tygodniowo, ponieważ dzieci rzadko się pocą lub brudzą na tyle, żeby wymagać tego na co dzień.

Jednocześnie częste mycie włosów niemowląt może powodować ich wysuszenie i dyskomfort, co może sprawić, że kąpiel będzie nieprzyjemna dla niemowlęcia. Kąpiele nie powinny trwać dłużej niż 10 minut. Dłuższe przebywanie w wodzie może zmienić funkcję bariery ochronnej skóry.

Jeśli Twoje dziecko nie ma zbyt wielu włosów, umyj je delikatnie, aby usunąć nadmiar sebum lub ciemieniuchy.

Ciemieniucha

Ciemieniucha, zwana także niemowlęcym łojotokowym zapaleniem skóry, jest niezapalną łuskowatą zmianą powierzchni skóry, która pojawia się między 3 tygodniem a 4 miesiącem życia. W większości przypadków ustępuje samoistnie.

Objawy kliniczne obserwowane na skórze są następujące:

  • Blaszki rumieniowe.
  • Żółtawe łuski o tłustym wyglądzie.
  • Choroba bezobjawowa, bez bólu i świądu.

Nawet jeśli niemowlęce łojotokowe zapalenie skóry jest stanem, który ustępuje samoistnie, istnieje kilka metod leczenia, które mogą przyspieszyć ten proces. Umyj włosy dziecka łagodnym szamponem dla dzieci wraz z emolientem (olejkiem dla dzieci lub wazeliną) przed myciem szamponem. Dzięki temu olejek pomoże zmiękczyć łuski i ułatwi ich usunięcie.

Jak umyć włosy dziecka?

Włosy dziecka są bardzo delikatne i cienkie. Dlatego wszystkie czynności powinny być delikatne. Wannę należy napełniać zawsze letnią wodą o temperaturze nieprzekraczającej 25°C – nie powinna być gorąca ani zimna. Jeśli nie masz termometru do pomiaru temperatury, możesz ją przetestować za pomocą nadgarstka lub łokcia.

Kąpanie dziecka

Najlepiej spłukać najpierw ciało, a na końcu spłukać włosy, aby dziecko nie wyziębiło. Nałóż szampon i wykonuj delikatne ruchy. Jednocześnie za pomocą dłoni lub kubka spłucz produkt do tyłu, aby nie spływał po twarzy dziecka.

Podczas suszenia nie pocieraj energicznie, ale delikatnie, jakby pieszcząc włosy. Ponadto niemowlęta mają tendencję do utraty ciepła przez głowę. Dlatego najlepiej jest zminimalizować czas, jaki spędzają z mokrą skórą głowy.

O myciu włosów dziecka

Kąpiel dziecka to czas, który wzmacnia więź z rodzicami. Zwykle rodzi niepewność lub pytania o to, kiedy i jak to zrobić. Istnieją też różne opinie na ten temat.

Najlepiej poczekać, aż pępowina odpadnie przed pierwszą kąpielą dziecka. Od tego momentu nie zaleca się robienia tego codziennie. I na koniec, czas trwania kąpieli powinien być krótki, aby nie zmieniać warstwy lipidowej skóry.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Elish D, Silverberg NB. Infantile seborrheic dermatitis. Cutis. 2006 May;77(5):297-300. PMID: 16776285.
  • Janniger CK, Bryngil JM. Hair in infancy and childhood. Cutis. 1993 May;51(5):336-8. PMID: 8513685.
  • Neri I, Piccolo V, Cocchi G, Starace M, Patrizi A, Dika E, Piraccini BM. Hair in newborns and infants: clinical and dermoscopic evaluation of 45 cases. Br J Dermatol. 2013 Oct;169(4):896-900. doi: 10.1111/bjd.12459. PMID: 23746094.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.