Co zrobić by niemowlę przespało całą noc – 7 wskazówek

Pierwsze miesiące opieki nad niemowlęciem są zazwyczaj skrajnie męczące, zwłaszcza dla matki. Głównym powodem zmęczenia rodziców są nocne pobudki, a więc brak odpoczynku. Młoda mama i tata nie zawsze wiedzą co zrobić by niemowlę przespało całą noc. Dlatego dzisiaj podzielimy się z Tobą siedmioma wskazówkami, które pomogą Ci sprawić że maluch nie będzie budził się w nocy.
Co zrobić by niemowlę przespało całą noc – 7 wskazówek
María Alejandra Castro Arbeláez

Przejrzane i zatwierdzone przez: psycholog María Alejandra Castro Arbeláez.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Dla niemowlęcia budzenie się wielokrotnie w ciągu nocy jest sposobem na przetrwanie. Maluszki są wciąż czujne. Budzą się kiedy jest im niewygodnie, kiedy są głodne, albo kiedy czują, że muszą sprawdzić czy jesteś w pobliżu. Co zrobić by niemowlę przespało całą noc pomimo tego mechanizmu?

Dobra wiadomość jest taka, że kiedy dzieci robią się starsze czas trwania ich cyklu snu się wydłuża, aż w końcu osiąga długość cyklu snu osoby dorosłej. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy życia maleństwa zauważysz wiele zmian. Półroczne dzieci przeżywają szczególny etap rozwoju i ich sen staje się wtedy spokojniejszy i rzadziej przerywany.

Mimo to, nie wszystkie noworodki zachowują się w taki sam sposób. Niektóre zaczną przesypiać noce mając 6 miesięcy. Rodzice innych będą zmuszeni do pobudek aż do chwili w której dziecko będzie miało co najmniej dwa latka. Aby unormować dni i noce zarówno swoje jak i dziecka, rodzice muszą wiedzieć co zrobić, by niemowlę przespało całą noc.

Co zrobić by niemowlę przespało całą noc spokojnie i bez pobudek

Ustal schemat: 

Specjaliści zlecają ustalenie schematu i trzymanie się go codziennie tak ściśle, jak to tylko możliwe. To pozwala stopniowo wypracować związane ze snem nawyki i zapewnić dziecku maksymalną ilość czasu na odpoczynek.

Przenieś dziecko do łóżeczka zanim zapadnie w głęboki sen

Celem tego działania jest sprawienie, iż maluch będzie zdawał sobie sprawę że zasypia w swoim łóżeczku i w tym samym miejscu będzie się budził.

Jeśli uśpisz dziecko w swojej sypialni, w salonie albo jakimkolwiek innym miejscu w domu a następnie przeniesiesz je do łóżeczka, istnieje ryzyko że maleństwo poczuje zmianę i rozbudzi się na dobre.

Zanim położysz dziecko do łóżeczka, odczekaj co najmniej 20 minut od momentu karmienia.

Odczekaj chwilę pomiędzy ostatnim karmieniem a położeniem malucha do łóżeczka

Nie kładź dziecka spać tuż po karmieniu – ta zasada tyczy się zarówno kamienia piersią jak i butelką. Może to spowodować cofanie się pokarmu, wzdęcia lub kolkę niemowlęcą.

Zanim położysz dziecko spać, upewnij się, że minęło co najmniej 20 minut od momentu karmienia. Dzięki temu zapobiegniesz złemu samopoczuciu malucha, które może przerwać jego sen.

Kiedy dziecko obudzi się w nocy, poczekaj chwilę zanim wstaniesz i zaczniesz się nim zajmować

Słysząc popłakiwanie dziecka w nocy lub choćby odgłosy świadczące o tym że maluch nie śpi, matki zazwyczaj od razu biegną na ratunek. Zalecamy chwilę cierpliwości. Bądź w pobliżu pokoju dziecka, ale nie wchodź jeszcze. Czekaj w ciszy przez kilka minut i sprawdź, czy niemowlę nie wróci do snu.

Jeśli okaże się, że maleństwo nie może ponownie zasnąć, usiądź przy łóżeczku i uspokój dziecko głaszcząc je bądź śpiewając kołysankę. Nie włączaj światła.

Przede wszystkim unikaj wyjmowania dziecka z łóżeczka. Możesz je uspokoić i pocieszyć siedząc obok. Dzięki temu maluch zrozumie, że dzień się jeszcze nie zaczyna i musi wrócić do snu. To bardzo ważny aspekt odpowiedzi na pytanie o to, co zrobić by niemowlę przespało całą noc.

Jeśli wciąż karmisz piersią, spróbuj przytulić dziecko

Maluch szukający Twojej piersi niekoniecznie jest głodny. Badania dowodzą, że noworodki poza pokarmem szukają w piersiach mamy również poczucia spokoju i bezpieczeństwa.

Pozwól dziecku posłuchać dźwięku bicia Twojego serca. To jedna z najlepszych technik uspokajania i usypiania dzieci, które rozbudziły się w środku nocy.

Jeśli Twoje dziecko rozwija się prawidłowo i ma odpowiednią do wieku masę ciała, nie potrzebuje nocnego karmienia.

Dzięki spokojnie spędzonej nocy dziecka, odpoczną również przemęczeni rodzice.

Jeśli Twoje dziecko ma ponad 8 miesięcy, jest zdrowe, rozwija się prawidłowo i przybiera na wadze zgodnie z normami, nie musisz go karmić w nocy.

Dzieci często są nie głodne, a spragnione. Podaj maleństwu butelkę z wodą. Uczucie ssania je uspokoi i pozwoli im wrócić do snu.

Upewnij się, że maluch śpi wystarczająco długo w ciągu dnia

Drzemki są dla małych dzieci bardzo ważne. Nie myśl, że maluch który śpi mniej w ciągu dnia będzie spał więcej w nocy. Odpowiednia ilość snu w ciągu dnia to nietypowy ale ważny element odpowiedzi na pytanie o to, co zrobić by niemowlę przespało całą noc.

Nie zaleca się rozbudzania dzieci, które drzemią w dzień. To może sprawić, że nie poczują się zmęczone w naturalnym dla nich momencie wieczora. Nadmierne zmęczenie może również paradoksalnie sprawić, że niemowlęciu trudno będzie zasnąć.

To ważne by dzieci spały wygodnie i w pomieszczeniu o odpowiedniej temperaturze i wilgotności. Zanim wprowadzisz do rytmu dnia jakiekolwiek zmiany, powinnaś wiedzieć, że nawyki związane ze snem których dziecko nauczy się teraz będą miały wpływ na jego przyszły rozwój i zdrowie.

Problemy zdrowotne związane z nieodpowiednim snem w dzieciństwie mogą obejmować między innymi bezsenność, bóle głowy, wahania nastroju, problemy z koncentracją a nawet niedostateczny apetyt. Również dlatego warto wiedzieć co zrobić by niemowlę przespało całą noc. Jego spokojny sen ma ogromne znaczenie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.