6 sposobów pozwalających stymulować gaworzenie u niemowląt

Język dzieci ewoluuje od gaworzenia do pierwszych słów. Dlatego ważne jest stymulowanie gaworzenia dla lepszego rozwoju ich przyszłego języka.
6 sposobów pozwalających stymulować gaworzenie u niemowląt
Mara Amor López

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Mara Amor López.

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Kiedy mamy dziecko, często nie możemy się doczekać, aby usłyszeć jego pierwsze słowa, dowiedzieć się, jaki będzie jego głos, itp. Ale zanim to wszystko wydarzy, dziecko będzie wydawać inne dźwięki, które stopniowo zamieniają się w sylaby, aż wypowie swoje pierwsze słowo. Gaworzenie u niemowląt to ważny proces, któremu musimy towarzyszyć.

Dziś zaprezentujemy Ci kilka sposobów pozwalających stymulować gaworzenie u niemowląt od najmłodszych lat.

Za pomocą języka dziecko wyraża swoje emocje i uczucia. Od urodzenia wyraża się za pomocą płaczu, a potem stopniowo wydaje nowsze dźwięki. Później zaczyna gestykulować, aż w końcu dotrze  do pełnych słów. Chcesz wiedzieć, jak stymulować gaworzenie u niemowląt w domu?

Jak stymulować gaworzenie u niemowląt: cztery istniejące rodzaje tej aktywności

Laura Bosch opublikowała kilka artykułów na temat fonologicznej oceny języka niemowlęcego. Tak więc, zgodnie z jej pracą, przyjrzyjmy się rodzajom gaworzenia w zależności od wieku dziecka.

Ojciec komunikujący się ze swoją córeczką.

W wieku 2 miesięcy

W tym wieku zaczyna się gaworzenie u niemowląt. Normalnie maluchy emitują tylko samogłoski (a, e, i, o, u) i niektóre luźne spółgłoski (k, g…). Te pierwsze bełkotliwe dźwięki nie są zbyt wyraźne i nie mają intencji komunikacyjnych, ale są po prostu dźwiękami, którą dzieci lubią same słyszeć.

Około 4-5 miesięcy

W tym momencie pojawia się prosty, marginalny lub izolowany bełkot. Niemowlęta nadal generują samogłoski i spółgłoski, ale w wyraźniejszy sposób, z dłuższym czasem trwania i intensywnością. Dziecko bawi się rączkami i wkłada je do buzi, dotyka ust i języka, dzięki czemu artykulacja tych emisji jest bardziej rozwinięta.

Na przykład często mówią takie rzeczy jak “uuuuuu, ggggg, pppppp, aaaaaaa…”.

Około 6-7 miesięcy

Tutaj pojawia się ukierunkowane gaworzenie u niemowląt. Są to pierwsze emisje sylabiczne, złożone z samogłoski i spółgłoski, na przykład: „po-po, ga-ga, ba-ba, pa-pa…”.

Około 9-10 miesiąca życia

Od 9 miesiąca życia zaczyna się urozmaicone lub złożone gaworzenie u niemowląt. Dziecko wydaje już swoje pierwsze sylaby w złożonej formie, która zawiera już różne samogłoski z różnymi spółgłoskami. Doprowadzi to do początku ich pierwszych słów. Na przykład: „pa-ma-pi-ga” itp.

Od 12 do 18 miesięcy

Maluchy zaczynają wypowiadać swoje pierwsze słowa (około trzech) i zaczynają poznawać swoje części ciała i je identyfikować. W wieku około 14 miesięcy powtarzają słowa, które słyszą i już używają słowa „nie”. Pomimo umiejętności wypowiedzenia raptem kilku słów są w stanie zrozumieć już ponad 200 z nich.

Od 24 do 30 miesięcy

Teraz dzieci w zasadzie nie przestają mówić. Większość z nich zaczyna już tworzyć zdania składające się z czterech lub więcej słów, chociaż każde dziecko ma inne cechy i ewoluuje na swój własny sposób.

Sposoby na stymulowanie gaworzenia u niemowląt

Wiesz już więcej o ewolucji mowy u niemowląt w pierwszym roku życia. Teraz nadszedł czas, aby zacząć stymulować to gaworzenie u niemowląt, aby przygotować dziecko do wypowiedzenia pierwszych słów. Chcesz wiedzieć, jak możesz to zrobić?

Śpiewaj piosenki

Niemowlęta uwielbiają piosenki i melodie. To, co im się w najmniejszym stopniu nie podoba, to cisza, bo w brzuchu mamy zawsze były jakieś odgłosy. Dlatego możesz im śpiewać. W ten sposób zmieniasz intonację, która jest bardziej melodyjna i atrakcyjna dla ich ucha.

Powtarzaj ich dźwięki, aby stymulować gaworzenie u niemowląt

Kiedy powtarzasz ich wypowiedzi lub bełkotanie, podoba im się to, a dodatkowo jest to dla nich korzystne, ponieważ możesz je powtarzać i jednocześnie korygować sposób, w jaki się wypowiadają. Pomagasz im również poprawić klarowność wypowiedzi.

Kobieta trzymająca syna w ramionach w pobliżu krzaka bzu, gdy razem śpiewają.

Zmieniaj swój ton, kiedy mówisz

Dobrze jest mówić do nich różnymi tonami i być miękkim i słodkim. To pobudzi ich słuch i pomoże im rozróżniać różne tony.

Reguluj prędkość, z jaką z nimi rozmawiasz

Zachowaj ostrożność podczas mówienia i mów powoli i wolniej niż rozmawiając z dorosłym lub starszym dzieckiem.

Często rozmawiaj z dzieckiem

Nawet jeśli jest małe, powinnaś regularnie z nim rozmawiać , a gdy wyda z siebie pierwsze samogłoski, odpowiadaj mu tak, jakbyś rozmawiała z nim. To pobudzi więcej gaworzenia i jego zainteresowania naśladowaniem Ciebie. Nastąpi więc szybszy rozwój intencji komunikacyjnej.

Masuj i pieść usta dziecka

Podczas wszystkich poprzednich czynności mających na celu stymulację gaworzenia, wskazane jest stawianie malucha przed sobą, nie tylko po to, by widział ruchy ust, ale także by mógł na Ciebie patrzeć. Kiedy śpiewasz i rozmawiasz z nim, możesz pieścić jego usta. To pobudzi dziecko do inicjowania własnych ruchów.

Znaczenie stymulowania gaworzenia u niemowląt

Jak widzieliście w tym artykule, niemowlęta wydają swoje pierwsze dźwięki już w pierwszych miesiącach życia. Dlatego tak ważne jest stymulowanie gaworzenia maluchów dla prawidłowego rozwoju mowy na odpowiednich etapach.

Język ewoluuje od niewielkich samogłosek w pierwszych miesiącach życia, do wydawania z siebie pierwszych słów około 12-18 miesiąca, chociaż może się to różnić w zależności od każdego dziecka. A teraz zabierz się do pracy i nie zapomnij rozmawiać z dzieckiem od chwili narodzin!

To może Cię zainteresować ...
Rozmowa z dzieckiem podczas ciąży – jakie ma znaczenie?
Jesteś Mamą
Przeczytaj na Jesteś Mamą
Rozmowa z dzieckiem podczas ciąży – jakie ma znaczenie?

Rozmowa z dzieckiem podczas ciąży - jakie ma znaczenie? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz właśnie w tym wyczerpującym artykule.  • Casla Soler, M., & Ituero Garcia, B. (2017). ¿Cómo empieza el lenguaje?: Descubrir, explorar y favorecer la comunicación temprana (1.a ed.). EDITORIAL GRAO.

Treści zawarte na stronie Jesteś Mamą służą wyłącznie celom edukacyjnym i informacyjnym. W żadnym wypadku nie zastępują one diagnozy, porady lub leczenia u specjalisty. W razie wątpliwości najlepiej skonsultować się z zaufanym specjalistą.